HİSAR A+ füzesi hedefini başarıyla vurdu


05 Mayıs 2021 Çarşamba 02:51
ABONE OL
HİSAR A+ füzesi hedefini başarıyla vurdu

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi muayene ve kabul faaliyeti kapsamında; 03 Mayıs 2021’de Aksaray Atış Alanında, Otonom Füze Fırlatma Sisteminden gerçekleştirilen HİSAR-A füzesi atışında hedef uçak başarı ile vuruldu.

Hedef değerlendirme ve hedef sınıflandırma yeteneğine sahip olan Otonom / Özerk Hisar A+ sistemi, kendi başına test alanındaki hedef uçağı imha etmeyi başardı. Sistemin sahip olduğu özerk görev kabiliyeti, operatörlerinin görev değişimi sırasında veya komuta kontrol biriminin dışına çıkıldığında düşman unsurları tarafından vurulmanın önüne geçecek.

Hisar A+ envantere girmeye başladı

Hisar-A projesi o dönemki adıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde başlatıldı. Hisar-A’nın ilk deneme atışları 6 Ekim 2013 günü yapıldı. Başlangıçta 2017’de envantere girmesi planlanıyordu. Ancak ordunun daha kabiliyetli sistem talep etmesi üzerine ikinci kez geliştirilmeye başlandı. Hazırlıkları tamamlanan sistemin artan kabiliyetlerine vurgu yapmak için buna Hisar A+ dendi. Birçok atış testi Tuz Gölü Atış Sahası‘nda yapıldı.

Hava savunma şemsiyesinin eksikliği Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarında hissedildi. Özellikle 2020’nin ilk aylarında İdlib bölgesinde Rus/Rejim uçakları Türk askerini bombalamıştı. 33 Türk askerinin bombardımanda şehit olmasının ardından Bahar Kalkanı Harekâtı başlatıldığında, Türkiye şehirlerini ve kritik noktaları koruyabilecek modern hava savunma sistemlerine sahip değildi. O günlerde Hisar-A‘nın İdlib’e yakın bir yere gönderildiği SSB Başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı. Ancak seri üretime 2020 ortasında geçeceği söylendi. Hisar füzeleri için ithal edilen yaklaşma tapalarına ambargo uygulanınca seri üretime geçiş biraz daha uzadı.

16 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Geliştirilen ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemimiz HİSAR-A+’nın envantere giriş öncesi son kabul testi yapıldı.” dedi.

Sistemi kullanacak personellerin eğitimlerinin devam ettiği geçen hafta duyurulmuştu. Gelinen son noktada, 3 Mayıs 20201 itibariyle, proje başlangıcından 10 yıl sonra ilk Hisar A+ envantere girmiş oldu. Muayene ve kabul testinin videosu paylaşıldı. Bundan sonra orta irtifadaki hedefler için Hisar O+ envantere girecek. Daha sonra Patriot‘a yakın irtifa ve menzilde görev yapacak milli sistem SİPER envantere girecek. Onun üstündeki katmanda Rusya’dan aldığımız S-400 Triumf görev yapacak. Hava ve füze sistemlerine karşı savunma amacıyla katmanlı hava savunma şemsiyesi oluşturulmaya devam ediyor.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

👏👏

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Helal olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

gelişmek için roket bilimi şart .ülkemizde bunu yapabilir ***** başına patlayıcı koymak onu ölüncül ***** başına insan koyarsanız uzaya çıkarsınız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

👍🇹🇷🇹🇷🇹🇷

" HİSAR A+ füzesi hedefini başarıyla vurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HİSAR A+ füzesi hedefini başarıyla vurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HİSAR A+ füzesi hedefini başarıyla vurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!