Okunma

Hız Tümseklerinde Devrim!


07 Eylül 2009 Pazartesi 07:21
Hız Tümseklerinde Devrim!

Amerika Birleşik Devletleri‘nde, New Jersey/Hillside, Highway 22 yolu üzerinde bulunan bir Burger King, dışarıdan bakıldığında gayet normal bir fast food mağazası olarak görülüyor. Gün içerisinde binlerce kişi yemek yemek için içeri girip çıkıyor. Yıl içerisinde ise ortalama 100.000 araç buraya uğruyor. Hava karardığında ise sipariş bekleme esnasında araçların üstündeki lamba da yanıyor. Bu lamba hiçbir araç yoksa niye yansın? Bu konu üzerine düşünen Burger King yetkilileri sonunda bir çözüm bulmuş.

MotionPower mekanizması içeren bir hız tümseği, üzerine araç yanaştığında aktif hale geliyor ve otomatik olarak lambanın yanmasını sağlıyor. Bu sayede boş vakitlerde de lamba yanmamış oluyor. Bu teknoloji otoparklarda, açık park alanlarında, ilgili işletmelerin hepsinde kullanılabilir. Böyle bir durumda yıl içerisinde büyük bir miktar enerji tasarrufu sağlanır.

MotionPower mühendislerinden Gerard Lynch, “Mekanizmayı aktif etmesi için hız tümseklerinin üzerine ağırlığa hassas sensörler koyduk. ABD’de kayıtlı 251 milyon araç var. Bu mekanizma sayesinde yapılacak tasarrufun etkisi büyük olur” dedi. Mekanizmanın tüm dünyada kullanılmaya başlanması durumunda ise beklenildiğinden daha büyük bir tasarruf sağlanması içten bile değil.

MotionPower teknolojisini izlemek için buraya tıklayın.

:: Bu teknolojinin işe yarayacağını düşünüyor musunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Hız Tümseklerinde Devrim!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu anahtar değil. araç geçerken elektrik üreten bi sistem sanırım. sitede öyle görünüyor

  2. SDN Okuru dedi ki:

    saçma bir çalışma olmuş. infrared lambalar var piyasada 25 ytl taktın bitti.

" Hız Tümseklerinde Devrim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hız Tümseklerinde Devrim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hız Tümseklerinde Devrim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "