Okunma

HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı!


11 Şubat 2018 Pazar 12:00
HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı!

Apple’ın Cuma günü satışa sunduğu akıllı hoparlörü HomePod, sesli asistanlar üzerinden yapılan testlerde rakiplerinin gerisinde kaldı.

HomePod’daki Siri rakiplerinin gerisinde kaldı!

Apple’ın en iyi ses deneyimine sahip akıllı hoparlör olarak lanse ettiği HomePod’un sanal asistan konusunda yetersiz olduğu ortaya çıktı. Loup Ventures firması tarafından akıllı hoparlörler üzerinde yapılan sanal asistan testinde Siri rakiplerinin gerisinde kaldı.

HomePod

Siri, Amazon Alexa, Google Assistant ve Microsoft Cortana‘nın yarıştığı testte sanal asistanlara 782 soru soruldu. Siri bu soruların % 99.4’ünü anlarken sadece % 52.3’üne doğru cevap verebildi. Google Assistant soruların % 81’ine, Alexa % 64’üne, Cortana ise % 57’sine doğru cevap verdi.

HomePod

Siri “Nerede iyi bir kahve içebilirim? ” Yeni bir ayakkabı almam için bana yardım et” gibi soru ve komutlara doğru yanıtlar verme konusunda rakiplerinin gerisinde kaldı. Çünkü e-posta, arama, takvim ve navigasyon gibi bir dizi işlevlere HomePod’dan erişilemiyor. Aynı şekilde bir iPhone’da Google arama sonuçlarının listesini görüntüleyen Siri, akıllı hoparlör üzerinde bunu yapamıyor.

Testte navigasyon, çağrı, e-posta ve takvimle ilgili kategoriler kaldırılınca Siri’nin doğru yanıt oranı % 67’ye yükseldi. Testi gerçekleştiren analist Gene Munster, Apple’ın muhtemelen HomePod’un seçeneklerini çok daha kullanışlı ve diğer Apple cihazlarıyla entegre hale getireceğini söyledi.

Analist, Siri’nin test edilen dört asistan arasında en az soruyu cevaplamasına rağmen akıllı hoparlörün müzik odaklı sınırlı kapsamı göz önüne alındığında beklentilerinin üstünde performans gösterdiğini belirtiyor.

Test sonucunda yayınlanan raporda HomePod’un diğer akıllı hoparlörlere kıyasla daha iyi dinleme yeteneğine sahip olduğu ve Siri’nin iPhone’da olduğundan daha fazla ses verdiği belirtiliyor. Munster’a göre, Siri iletişim konusunda diğer asistanların daha iyi. Çünkü Alexa ve Google Asistan’ın yaptığı gibi her soruyu tekrar etmiyor.

Gene Munster, Apple’ın 2018 yılında 7 milyon akıllı hoparlör satılacağını düşünüyor. Amazon Echo‘nun % 52 ile pazara hakim olacağını, onu % 32 ile Google Home‘un ve % 12 ile HomePod‘un takip edeceğini tahmin ediyor.

:: Sizce akıllı hoparlör bir ev için gerekli bir cihaz mı?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı!”

  1. Grezimonk Darktonk (@grezimonk) dedi ki:

    sheeple dinleme cihazlarını koyunlar kapışa kapışa çok satan ürün yapar…

  2. Plammekrog dedi ki:

    Apple hangi konuda geride kalmıyor ki bu konuda kalmasın. Her şeyi biz icat ettik, en iyisi bizim mallarımız kafasında olup bir işi beceremeyen ve insanları kandırıp para söğüşlemekten başka bir satış politikası yürütmeyen bir firma sonuçta.

" HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HomePod’daki Siri testlerde sınıfta kaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "