Okunma

HP 2133 Mini-note


08 Nisan 2009 Çarşamba 15:50
HP 2133 Mini-note

VIA, Intel’in sürekli gölgesinde kalsa da büyük üreticilerin  netbook ürünlerinde yer yer kendisini göstermesini biliyor. VIA’nın C7-M işlemcisi 1,6 GHz hızında ve tek çekirdekli bir ürün. Her ne kadar Windows Vista gibi ağır işlerde çalışması hayattan bezdirici olsa da Windows XP ile GNU/Linux türevlerinde başarılı şekilde işinizi görebiliyor. Elbette performans demek, test puanı demektir; bu konuya sonradan geleceğiz.

Ağırlık ve Görünüm

1,3 kilo ağırlığındaki HP 2133 Mini-note kullanıcılara çok düzgün bir klavye sunuyor. Özellikle bu ürünün küçük boyutları ilk başta bizi biraz şüphelendirdikten sonra  kapağı açtığımızda etrafı sevinç çığlıkları kapladı. Bu klavye kesinlikle çok iyi. Hem Türkçe karakterler eksiksiz şekilde ve tuş boyutlarıyla oynanmadan yerleştirilmiş hem de CRTL ve Enter tuşları olması gerektikleri gibi yerleştirilmiş durumda. Yani CTRL sol alt tarafa koyulmuş, ayrıca enter tuşu en sağda ve olması gerektiği gibi büyük bir tuş olarak yerleştirilmiş.

Klavyenin hemen altındaki touchpad ise biraz garip.  Alt tarafta çok az yer kaldığı için olsa gerek, bu touchpad’de tuşlar yanlarda ve alışılageldik kareye yakın oran kaybolmuş, yerini “geniş” bir işaretçiye bırakmış. Kullanımı biraz alışma sürecinden sonra kolay gelecek. Fazla önyargılı yaklaşmayın yeter.

HP Mini’deki ekran, 16:9 oranının takipçilerinden gerçek bir geniş ekran. Bu tür mini bilgisayarlarda görmeye hasret olduğumuz 1280×768 piksellik çözünürlük gayet iyi. Tabii ekran küçük olduğu için gözünüz biraz yorulabilir. Ekranın yansıma yapacak bir maddeyle kaplı olması bazı kullanıcıların hoşuna gitse de düşük parlaklık düzeyinde pili korumak için ekranı kıstığınızda yazıları değil arkanızda neler olup bittiğini görmeye başlıyorsunuz. Pek hoş bir durum değil.

Ekranın iki yanında hoparlörler mevcut. Bu hoparlörlerin gücü, küçük bir ofiste çalışan herkesi rahatsız edeceğiniz kadar desek aklınızda fikir oluşabilir. Ekranın yanında olmaları örneğin bir film izlerken daha fazla keyif almanızı sağlarken, ekranın çerçevelere yapışmış düzeyde geniş olmaması bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir. Malum, yeni trend mümkün olduğu kadar ince bir çerçeveye sahip olmak.

Üründe hemen ekranın üzerine mink bir de webcam mevcut. Bu webcam’in iki yanında da minik iki delik var, ki mikrofon olduğunu düşünüyoruz. 🙂

Bağlantı nitelikleri değerlendirildiğinde HP Mini dizüstü bilgisayar gerekli her şeye sahip. Hatta birçok netbook’ta görmediğimiz (ve bunu garipsemediğimiz) ExpressCard yuvasında da sahip. Hatta, alan darlığından şikayetçi olmayan HP buraya bir ExpressCard 54 yuvası koymuş. İki USB, D-Sub görüntü çıkışı, Ethernet bağlantısı da üründeki diğer yuvalar.

Kablosuz bağlantı teknolojileri konusunda HP2133 Mini-note eksiksiz. 802.11 a/b/g teknolojisini kullanan kablosuz ağın yanında Bluetooth 2.0 teknolojisi de destekleniyor.

MemoryStick, SD ve xD Picture Card destekli bir kart okuyucu da HP Mini’de mevcut Bunun yanında ürünü önünüze aldığınızda hemen sol önde ses girişini ve çıkışını görebilirsiniz.

Üründe optik sürücü yok. Depolama için de içeride bir tane 120 GB‘lık disk mevcut. Bu size yeterli miktarda depolama alanı sağlarken optik sürücünün bulunmaması netbook dünyasında yaşadığınızın en büyük kanıtı olarak size sunuluyor.

İnceleme, testsiz olmaz. HP Mini‘yi de teste aldık ve skorları kendi netbook’unuzla kıyaslamanız için sunuyoruz. Öncelikle bu üründeki pil, Windows Vista‘yla gelen yüksek modelde bulunan altı hücreli pil. Biraz şekilsiz de olsa pil ömrünü, ekran %40’tayken güç koruma en üst düzeydeyken, BatteryMark testinde 3 saat 57 dakika şeklinde ölçtüğümüz için 6 hücreli pilin gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Güç koruma özellikleri kapalıyken ve ekran parlaklığı da sonuna kadar açıkken, ürünw dayandı.

Her ne kadar ürünün üzerindeki VIA Chrome9 grafik işlemcisi çok yetenekli olmasa da eski üç boyutlu uygulamalarda size yeterli performans verebilir.  3D Mark 2003′te yaptığımız testlerde 409 puan alan sistem, 3D mark 2006’da 99 puan alabildi. Yani klasik Atom’lu ürünlerden biraz daha düşük. VIA C7-M işlemcisinin 2GB bellekle desteklenmesi güzel ama bu ürünü kurtarmıyor. Performans, açıkçası pek iyi değil.

Ürünün performansı üzerinde gelen işletim sistemini çalıştırmak konusunda yetersiz. Windows Vista’nın Flip3D sistemini çalıştırırsanız eğlenceyi görüyorsunuz. Neyse ki ürün Vista Basic onaylı, sizi yanlış yola sevk etmiyor (ama bize gönderilen sistemde lisanslı Vista Business vardı). HP 2133 Mini-note klavye yapısı, ekranı ve genişleme yuvalarıyla netbook’un üzerindeyken,  performans açısından VIA’nın da “katkılarıyla” günü kurtaramayabiliyor. Ama Chrome9 tümleşik grafik, Intel’in kendi sistemlerinde kullandığı yongaya göre daha iyi. HP’ye vereceğimiz mesaj için de VIA kullanılacaksa, Nano’suz olmaz diyelim.

HP 2133 Mini-note
Dizüstü bilgisayar

İşlemci: VIA C7-M 1,6 GHz
Yonga seti: VIA Chrome9
Bellek: 2 GB DDR2
Sabit disk: 120 GB Seagate Momentus 5400.4, 8 MB önbellek, SATA
Ekran: 1280×768, 8,9 inç
Webcam: 1,3 MP
Bağlantı seçenekleri: Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g, Gigabit Ethernet,
Çıkışlar: D-Sub monitör, 3x USB, ExpressCard 54, kart okuyucu, mikrofon ve kulaklık

Üretici: HP
Telefon: (216) 579 79 00

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için tıklayın

:: Bu bilgisayar size yeterli mi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" HP 2133 Mini-note konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HP 2133 Mini-note ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HP 2133 Mini-note ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "