HP’nin Başarı Stratejisi


01 Mayıs 2010 Cumartesi 08:00
HP’nin Başarı Stratejisi

HP, Barcelona’da düzenlediği basın toplantısında ilk olarak pazarlama planlarından bahsetti.

HP’nin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Kişisel Sistemler Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Cador‘un konuşmasında, ilk olarak HP’nin Compaq’i satın almadan önce pazar paylarının düştüğünü ve HP’nin ciddi anlamda para kaybettiğini, son 7 yıl içinde de inanılmaz bir yükselişin içinde olduklarını söyledi (HP Windows Phone 7’den Vazgeçmeyecek).

HP günümüzde durumu kontrol altına aldığını, buna karşın pazar paylarını inanılmaz derecede yükseldiğinden de bahsedildi.

 

 

 

 

Eric Cador bunları söylerken HP’nin neden bu kadar başarılı olduğundan da bahsetti. HP’nin kazanç sağlayan stratejilerini açıklarken, bu stratejilerin dört ana maddesinin üzerine durdu.

Bu maddelerden biri, var olan pazarda sağlıklı bir şekilde büyümenin olduğunu vurgulayan Eric Cador, kriz döneminde yatırım yaptıklarını, bu sayede de kendilerini farklılaştırdıklarını söyledi. Tabi bunu yaparken, ürünlerde farklı yenilikler yaptıklarını söyleyen Cador, HP’nin ikinci maddesi olan “ürünlerde fark yaratma” özelliğinden bahsetti.

Cador konuşmasında, ürünlerde yeni tasarımlar oluşturduklarını, modayı takip ettiklerini,  teknolojideki yenilikleri ürünlerine entegre ettiklerini ve bunları yaparken de  performanstan hiç bir şekilde ödün vermediklerini söyledi (HP, Palm’ı Satın Aldı!).  

 

HP Müşteri Memnuniyeti

Elbette müşteri memnuniyeti de çok önemli. Müşteriler ürünlerle sorun yaşamamaları gerekiyor. Ayrıca ürüne de rahatlıkla erişebilmeli. Bu da HP’nin özellikle üstünde durduğu önemli  konulardan biri.

Tabii burada fiyat politikası da önemli bir rol oynuyor.  Piyasaya çıkacak her ürün, yeniliklerle dolu olmalı ve  müşterinin de cebini yakmamalı.  Eric Cador yaptığı sunumda HP’nin bu konuda hassas olduğunu ve bu yüzden de her  müşteriye mutlaka ulaşmak istediğini söyledi.

Ürünler Nasıl Farklılaşıyor

 

HP’nin stratejileri konuşulduktan sonra Netbook pazarından bahsedildi. HP, Netbook pazarına geç katılmasına rağmen %15’lik bir pazar payına ulaştı. Eric Cador, bu pazarın yavaş yavaş doyuma ulaştığını, HP’nin esas olarak Notebook pazarına yoğunlaştığını söyledi.

Ürünleri nasıl farklılaştırdığını anlatan Eric Cador, ürünlerde müzik ve eğlence kavramına büyük önem gösterdiklerini söyledi. Bilgisayarlarda müzik kalitesini maksimum seviyeye taşımak isteyen HP, bu özelliği mümkün olduğunca çok ürün ailelerine yansıtmak istiyor.

Bunun dışında PC sistemlerinin artık yaşam tarzımızı yansıttıklarını, bu yüzden de tasarım  ve görünüme önemli verdiklerini vurguladı. İnsanların tasarımı hoş olan ve modayı takip eden ürünleri tercih ettiğini söyleyen Eric Cador, HP’nin bu alanda etkili çalışmaları olduğunu söyledi.

Verilen örnekte, dizüstü sistemlerini kaplayan desenlerin moda olduğunu ve HP’nin de bu modaya uygun ürünler ürettiğinden bahsedildi (Microsoft’tan Geri Adım).

 

HP tasarıma da oldukça önem veriyor.

 

Ürünlerde fark yaratan diğer bir özellik kuşkusuz kullanıcı deneyimi. HP, çoklu dokunmatik ekran teknolojisine yatırım yaptığını bu teknolojinin birçok üründe kullanmak istediğini açıkça söylendi.
 

HP Shop İle Tanışın

Eric Cador, müşteri memnuniyetinden bahsederken HP Shop’lara kısaca değindi. Yerel iş ortağı ile birlikte HP Shop konseptini oluşturan HP, bu mağazaları üç’e ayırıyor. Büyük alışveriş mağazalarında büyük bir alanı kapsayan HP ürünlerden tutun, dükkan içinde dükkan konsepti ve HP’nin kendi mağazalarından söz edildi (HP’den Çevreci All-In-One PC).

Son olarak HP SLATE ürününü tanıtan Eric Cador, bu ürünün üretimde olduğunu ve çok yakında piyasada satılacağını söyledi.

:: HP Slate, Apple iPad’i tahtından sallayacak mı?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “HP’nin Başarı Stratejisi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hp nin başarı stratejisi= 3 bilgisayar üret 1 ini mutlaka arızalı üret

" HP’nin Başarı Stratejisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HP’nin Başarı Stratejisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HP’nin Başarı Stratejisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!