Okunma

HTC’nin de Başı Patentle Dertte


26 Kasım 2011 Cumartesi 08:00
HTC’nin de Başı Patentle Dertte

Elinde kablosuz iletişim teknolojisi ile ilgili bazı patentler bulunan IPCom isimli patent firması, Almanya’nın Mannheim şehrindeki bir mahkemeye başvurarak HTC‘nin ürünlerinin satışının durdurulmasını talep etti.

Önümüzdeki hafta konuyla ilgili kararın çıkması beklenirken mahkemeden olumlu bir karar çıkması halinde Noel öncesi büyük satışlar bekleyen HTC‘nin önemli bir zarara uğrayacağına kesin gözle bakılıyor.

IPCom uzun yıllardır Hem HTC hem de Nokia‘ya Avrupa mahkemelerinde patent konusunda davalar açıyordu. Firmanın elinde Bosch‘tan satın aldığı mobil telefonlarla ilgili bazı patentler bulunuyor. Bu patentler arasında kablosuz iletişim teknolojileri ile ilgili olanlar da var. Örneğin bir telefonun bir ağa ilk kez bağlanması ile ilgili patent bu firmanın elinde.

Daha önce de benzer oluylar olmuş ve örneğin Apple, Samsung’un ürünlerinin AB ülkelerinde satışını yasaklatmıştı. Ancak bu tip yasaklar çok uzun sürmüyor. Bir şekilde taraflar aralarında anlaşarak bu yasağı kaldırtıyorlar.

:: Patent davaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “HTC’nin de Başı Patentle Dertte”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Fark ettiyseniz Kimse Sony Ericsson a patent davası açmıyor,Çünki cep telefonuna ait temel patentler onlarda…Hepsine birden dava açabilirler gibi bişey,onun yerine her üretilen telefondan para alıyorlar ,)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Apple o özelliksiz telefonunu 2500-3000 tl gibi satıyo adamlar 3D ekran v.s ve daha fazla donanıma sahip cihazları 1600-2000 arası satıyolar.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Yine HTC markasını düşürmek için açılmış bir davadır diye düşünü***** HTC’nin Evo 3D telefonu özellikleri bakımından iPhone 4S’i geçti ben öyle düşünüyorum.

" HTC’nin de Başı Patentle Dertte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTC’nin de Başı Patentle Dertte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTC’nin de Başı Patentle Dertte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "