İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi!


30 Ocak 2020 Perşembe 08:00
İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi!

Huawei 5G altyapısı konusunda en büyük oyunculardan birisi. İngiltere’nin 5G altyapısında Huawei donanımlarının kullanımına izin verdiğini duyurmuştuk. Aradan sadece 24 saat geçerken Avrupa Komisyonu’ndan müjdeli haber geldi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamalarda doğrudan Huawei’nin veya herhangi bir üreticinin adına yer verilmedi. Ancak, yüksek riskli olarak değerlendirilen bu markaların belirli koşullarda Avrupa ülkelerinde kullanımına izin verildi.

Huawei 5G için Avrupa Komisyonu’ndan onay aldı

Avrupa Birliği, 5G altyapısı konusunda marka tercihini üye ülkelere bırakıyor. Tüzüğün hazırlanmasındaki ana neden: hassas alanlarda gerekli önlemlerin alınması ve üye ülkeler arasında bir koordinasyon sağlanması.

İngiltere, Huawei 5G altyapısı için yeşil ışık yaktı - ShiftDelete.Net

Huawei tarafından geliştirilen donanımların ve altyapı ürünlerinin ABD’de kullanımının yasaklandığı artık herkes tarafından bilinir hale geldi. ABD müttefiklerinin de aynı yoldan yürümesini istese de; İngiltere’nin ardından Avrupa Birliği’de, ABD’nin yolundan gitmeyeceğini acıkça dile getirmiş oldu.

Bu kapsamda üye ülkelerin Nisan ayına kadar tedbirleri uygulamaya koyması bekleniyor. Bu tedbirlerin başında, yüksek riskli olduğu düşünülen tedarikçiler için kısıtlamalara gidilmesi geliyor. Önlemlerini alan ülkeler Haziran sonuna kadar çalışmalarını gözler önüne seren bir rapor hazırlayacak.

Bunun yanı sıra komisyon tarafından yapılan açıklamada, 2020 sonuna kadar Avrupa’nın 138 şehrinde 5G hizmetinin aktif hale gelmesinin hedeflendiği belirtildi. İngiltere ile benzer şekilde AB’de tek bir tedarikçiyi büyük oranda bağımlı olunmaması gerektiğini açıkça dile getirdi.

5G’nin güvenli bir şekilde kullanıcılara sunulmasında sorumluluğun ülkelere ait olduğunu belirten Avrupa Komisyonu, riskli görülen üreticilerin kurallar çerçevesinde 5G altyapısının kritik kısımlarından uzak tutulabileceğini vurguladı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Huawei rakipsiz 5G teknolojisi ile haklıdır. ABD 5G konusunda rekabet edemediği için diktatör gibi yasaklamaya çalışıyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu 5g bende gerçekten merak uyandırmaya başladı. Tüm dünya huawei ye bu konuda muhtaç olmuş görünüyor. Bu kadar zormu bu mereti yapmak üretmek vallahi anlamış değilim.

" İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’den sonra AB: Huawei için kararını verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk