Huawei ABD’de bir dava daha açacak


29 Kasım 2019 Cuma 20:30
Huawei ABD’de bir dava daha açacak

Huawei ve ABD arasındaki sorun bitmek bilmiyor. Bu sefer Huawei ABD Federal İletişim Komisyonu‘na (FCC) dava açmaya hazırlanıyor. Huawei dava sonunda yasaklamaların kalkacağını umuyor.

Huawei ve ABD mahkeme restleşmesi

Akıllı telefonları ve ağ ürünleri dünyanın bir çok noktasında kullanılan Huawei, ABD ile olan sorunlardan dolayı zor günler yaşamıştı. Huawei ürettiği telefonların donanım ve yazılımlarını ABD’li firmalardan tedarik ediyordu. Firmaların birer birer anlaşmaları ve lisansları iptal etmesinden dolayı Huawei kendi ürünleri için donanım üretmeye ve yazılım geliştirmeye başlamıştı.

Huawei kadar ABD firmaları da bu sorundan etkilendi. Çünkü Huawei tarafından üretilen ağ ürünleri ABD’de yüksek satış oranlarına sahipti. Yasaklamaların sonucunda hiçbir ABD firması, Huawei markalı ürün satın alamadı. Ağ ürünleri ihtiyaçlarını Nokia ve Ericsson gibi markalardan tercih etmek zorunda kalan firmalar, yüksek ücretler ödemek zorunda kaldı. Çünkü ABD’li şirketler Huawei ile ZTE‘yi ucuz ürünlerinden dolayı tercih ediyordu.

Huawei ve ABD arasındaki sorun

Huawei ABD markalarının kendi ürünlerini kullandığı öne sürerek Federal İletişim Komisyonu‘na karşı dava açacak. Ürünlerden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını öne sürecek firma, yasaklamaların bitmesini isteyecek. Ülkede kullanılan 4G ve geliştirilmekte olan 5G ağ için Huawei’in önemli olduğu savunulacak.

Geçtiğimiz haftalarda FCC yaptığı toplantı sonucunda, ABD telekomünikasyon firmalarının Huawei marka ağ ürünlerini kullanmayı bırakmasını ve yerine başka marka cihazlar çalıştırmasını kararlaştırdı. 100.000’den fazla müşterisi olan Kırsal Kablosuz Birliği‘nin yaptığı hesaplamada yüzde 25 oranında kullanıcının Çin ürünleri ile iletişim sağladığını ve bu ürünlerin değişimi için yaklaşım 1 milyar dolar gerektiği ortaya çıktı.

Huawei “güvenlik riski” taşıdığı nedeniyle sürekli ABD tarafından yasaklamalara tabi tutuluyor. Huawei tarafından üretilen ağ cihazlarının kullanılmamasından dolayı ABD’deki 5G çalışmaları da yavaşlamış durumda. Çünkü ABD’li firmalar henüz Huawei kadar gelişme kaydedebilmiş değil. Ayrıca ABD’li firmalar Huawei ve ABD arasındaki sorun son bulmamasına rağmen Huawei ile olan ticarete devam etmek istiyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Huawei ABD’de bir dava daha açacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei ABD’de bir dava daha açacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei ABD’de bir dava daha açacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!