Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım!


20 Aralık 2017 Çarşamba 21:00
Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım!

Türkiye’deki ilk ofisini 2002 yılında Ankara’da açan Huawei, 15 yıldan beri Türkiye’de yatırımlarına sürdürerek büyümeye devam ediyor. Şirket alt yapı, bulut sistemleri ve akıllı telefon gibi teknoloji sektörünün birçok alanında yatırım yapıyor.

Diğer bir önemli bilgiyse çalışanlar. Yüzde 85’ten fazlası Türk çalışan olmak üzere toplamda bin 500 kişiyi istihdam eden şirket; İstanbul ofisinde Ar-Ge Merkezi, Eğitim Merkezi, CSIC olmak üzere üç önemli operasyonu barındırıyor. Birçok firmaya alt yapı desteği sunan firma, akıllı telefon pazarında da ilk üçte yer alıyor.

Huawei tarafından 120 milyon dolarlık yatırım

2007 yılında İstanbul ofisini açan şirket; 2009 yılında Ar-Ge Merkezi’ni kurarak, Ar-Ge faaliyetlerine 120 milyon dolardan fazla yatırım yaparak Çin’in dışındaki Huawei Ar-Ge merkezleri arasında ikinci en büyük Ar-Ge merkezi haline geldi. Türkiye’deki bu merkezde, mobil operatörler başta olmak üzere, Avrupa’dan Güney Amerika’ya yaklaşık 30 ülkedeki mobil operatörlere hizmet veriyor.

Huawei

Yıllık toplam gelirinin yüzde 14’ünü Ar-Ge’ye ayıran şirket, geçtiğimiz yıl içerisinde Ar-Ge’ye 9 milyar dolar harcarken, Türkiye’deki Ar-Ge merkezi için her yıl 20 milyon dolarlık ek yatırım sağlıyor. İleri teknoloji araştırmaların yapıldığı ve yeni teknolojilerin geliştirildiği Ar-Ge merkezin pek çok donanımlı mühendis çalışıyor. Bu dev mühendis kadrosunda 450’den fazla Türk mühendis istihdam ediliyor.

Huawei Türkiye, yaptığı yatırımların ve geliştirdiği teknolojilerin yanı sıra yetişmiş insan kaynağı sağlamayı hedefliyor. Bu kaynağı sağlamak için 2008 yılında Huawei Akademi’yi kuran marka, 11 ülkede Türkçe, İngilizce ve Rusça eğitim programları sağlamanın yanı sıra Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan ve Beyaz Rusya olmak üzere tüm Orta Asya bölgesine hizmet sağlıyor.

Huawei Türkiye Ümraniye Ofisi’nde kurulan İnovasyon Merkezi, Türkiye’de edindiği tecrübeyi küresel bazda paylaşırken, yaklaşık dörtyüz metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Şirketin toplamda 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı İnovasyon Merkezi, 600’den fazla global operasyonu gözlemleme deneyimi sunuyor.

:: Huawei’nin yatırımları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung gibi snapdragon işlemcileri sadece abd ye verip ayrımcılık yapmıyor adamlar helal olsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Emin adımlarla ilerlemek bu olsa gerek

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  400 metrekarelik alan mı o nasıl oluyr kardeşim zaten o alana sadece Türk mühendisler anca sığar 🙂 ama yatırım yapılıyor olması çok güzel huawei takibimde bi süredir

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  aynen dewam

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Canım huyaveyi 😀

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun para vereceksek ya yerli yada böyle markalara vermek lazım.

" Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei’den Türkiye’ye milyonlarca dolarlık dev yatırım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG