Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi!


04 Nisan 2020 Cumartesi 15:30
Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi!

Google ve IBM gibi ABD teknoloji liderlerinin yanı sıra Philips, Sony, ve Toyota tarafından finanse edilen OIN’i Huawei de selamladı. Huawei, en büyük patent üretim grubu olan OIN‘e resmi olarak katılmaya karar verdi. Çin teknoloji devi bir tarafta ABD ile ticaret savaşları içindeyken diğer tarafta 2001 yılından bu yana ABD merkezli şirketlerden 6 milyar dolarlık patent telif hakkı kazandı.

Open Invention Network

OIN patent topluluğuna Huawei de katıldı

Akıllı cihazlar, telekom ağları ve bulut hizmetleri alanında dünyanın en büyük oyuncularından biri olan Huawei’nin, açık kaynaklı yazılımları benimseyen ilk büyük Çin şirketi olduğu söyleniyor. OIN büyük bir açık kaynaklı patentleri koruma topluluğu. Topluluğun misyonu, Linux ve açık kaynaklı yazılımların geliştirilmesi ile bunun üzerinden kazanç sağlamak. Patent ihlali ve davalarla ilgili herhangi bir sorun yaşamadan para kazanabilmek topluluğun esas amacı. Daha basit bir ifadeyle, topluluktaki şirketler Linux sistemini herhangi bir ücret ödemeden birbirlerine lisanslıyor.

Huawei bu topluluğa katılmasıyla oluşan etkiler yankı uyandırabilir. Bunun nedeni, Çin’in IP Bilgi ve İletişim Teknolojisi (ICT) patentlerinden oluşan devasa bir portföyü olması. OIN CEO’su Keith Bergelt ise Huawei’nin OIN’e katılmasını destekliyor.

Huawei hakkında az bilinen bir gerçek ise, şirketin Linux Çekirdeği’ne en çok katkıda bulunan şirketlerden biri olması. Ayrıca, diğer açık kaynak kodlu projeleriyle Linux Vakfı’nın Platin bir üyesi olduğu söyleniyor. Bu da demek oluyor ki Huawei, açık kaynak için güçlü desteğini göstermeyi esirgemiyor.

Huawei bu hamle ile ABD merkezli şirketlere zeytin dalı uzatabilir

Huawei’den Jianxin Ding, Huawei’nin en kaliteli akıllı cihazları sunmaya kendini adadığını söyledi. Linux’u bu şekilde desteklemenin şirketin yenilikçilik vaadini gerçekleştireceğini belirtti. Ayrıca, Jianxin şirketin hem ABD merkezli hem de ABD dışındaki firmalarla çalışmaya açık olduğunu söyledi. Huawei’nin, ulaşmaya çalıştığı bir takım hedefler olduğu için OIN’e katıldığı çok açık. Bunlardan biri, patent portföyünü, açık kaynaklı şirketlere açarak ABD merkezli şirketlere zeytin dalı uzatacak olması olabilir. Çünkü hali hazırda Google ve Verizon gibi dev şirketler de OIN üyesi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Linux çekirdeğini microkernel yapmaya çalışıyorum. Başarılı olursam HAVELSAN beni işe alırmış öyle diyorlar abi.

" Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei’nin patent konusunda yeni hamlesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!