Okunma

Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası


19 Ocak 2020 Pazar 23:44
Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası

Huawei, Amerika ve Çin arasındaki ticari sorunlardan etkilenmişti. Amerika boykotundan sonra kendi işletim sistemini duyuran şirketin Google Haritalar alternatifi için anlaşma sağladığı iddia ediliyor.

Huawei TomTom ile anlaştı iddiası!

Android cihazlar genelde birincil harita uygulaması olarak Google Haritalar’ı sunuyor, ancak Huawei’nin Amerika boykotu sonrasında alternatif arayışı başlamıştı. Harmony OS hamlesinden sonra harita uygulaması konusunda da adım atan şirket, iddialara göre TomTom ile anlaşma sağladı.

Huawei TomTom ortaklığının en büyük sebeplerinden biri gerçek zamanlı trafik bilgilerine erişebilme imkanı. Bazı firmalar OpenStreetMap gibi alternatiflere yöneliyor ancak ne yazık ki TomTom veya Google Haritalar kadar detaylı erişim imkanı sağlanamıyor.

Huawei Tomtom ile anlaştı

Hollanda merkezli TomTom şirketinin sözcüsü anlaşmanın birkaç ay önce tamamlandığını belirtti. Anlaşma şartlarıyla ilgili herhangi bir detay vermeyen sözcü, şirketlerin yakın zamanda bu ortaklığı duyurabileceğini açıkladı.

Bu yıl Harmony OS işletim sisteminin son kullanıcıyla buluşturulması bekleniyor. Google servislerinin alternatifleriyle kullanıcılarına hizmet vermeye hazırlanan şirketin kullanacağı servislerle ilgili açıklama yapmaması bazı kişiler tarafından olumsuz karşılanıyor.

Google servislerinin biri biriyle uyumu ve senkronizasyonu çoğu ekosistemin ötesinde. Bu yüzden Huawei’nin bu ekosisteme rakip olabilmesi için daha fazla mesai harcaması gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası”

 1. Anonim dedi ki:

  Yandex navigasyonda ve haritalar da kullanılabilir bence gayet yetiyor hatta

 2. Anonim dedi ki:

  Apple ile ortaklığı gitse güzel olurdu ama maalesef oda amerikan şirketi

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  TomTom türkiye için zayıftı adres bulmada here maps ise çok hantal.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google un tekeli kırılması için bence çok büyük fırsat. Huawei kartlarını doğru oynarsa bu piyasada 3. Büyük aktör olur.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşım harmonyosu telefonlarda kullanmayacaklar artık düzgün haber yapın

 6. Anonim dedi ki:

  Here maps te gayet stabil çalışıyor deneyebilirsiniz

" Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei, Google Haritalar’a alternatif buldu iddiası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "