Okunma

Hyper-V Sunucunuzu Sanallaştırın


14 Kasım 2008 Cuma 13:18
Hyper-V Sunucunuzu Sanallaştırın

Microsoft yeni sunucu sanallaştırma teknolojilerini tüm dünyadaki kullanıcılara sundu. Bu amaçla lansmanda masaüstünü ve veri merkezini sanallaştırmayı ve yönetmeyi mümkün kılan ürünler tanıtıldı. Hyper-V teknolojili Windows Server 2008, Microsoft System Center ve Microsoft Masaüstü ve Uygulama Sanallaştırma ürünleriyle fiziksel altyapının sağladığı bütün özelliklere sanal ortamlarda da sahip olmak mümkün hale geldi.

Microsoft’un üst düzey yöneticilerinin ve endüstrinin önde gelenlerinin konuşmacı olarak katıldığı lansmanda Microsoft’un sanallaştırma stratejisi ve yol haritası hakkında bilgiler paylaşıldı. Sanallaştırma alanında Microsoft ve iş ortakları tarafından geliştirilen, firmaların BT operasyonlarına dinamizm değeri katacak en son donanım ve yazılım çözümlerinin sergilendiği lansmanda, katılımcılara Yazılım Değerlendirme Set‘leri de ücretsiz olarak sunuldu.

Geleceği Değiştirecek Sanallaştırma Teknolojileri

Microsoft’un sanallaştırma teknolojilerinden Softgrid teknolojisi uygulama sanallaştırmayı, Hyper-V teknolojisi sunucu sanallaştırmayı, Virtual PC masaüstü sanallaştırmayı ve Terminal Services oturum sanallaştırmayı mümkün kılıyor. Örneğin Softgrid bazı uygulamaları sanallaştırarak masaüstüne kurulmasına gerek kalmadan, ihtiyaç anında son kullanıcılara sunabiliyor. Böylece firmalar uygulamada bir değişiklik olması veya yeni bir versiyonun/uygulamanın kullanıma alınması gerektiğinde bunu hızlıca gerçekleştirebiliyor.

Terminal Services sayesinde masaüstünün grafik özelliklerinden bağımsız olarak, hem verilerin hem de uygulamaların merkezi kullanıma açılması sağlanıyor. Özellikle dağınık yapıda olan firmalar uygulama ve verilerini merkezi bir noktadan yönetebilir hale geliyorlar. Masaüstü sanallaştırma sayesinde ise işletim sistemiyle uyumlu olmayan uygulamaları işletim sisteminden bağımsız olarak kurabilme, test etme ve kullanabilme imkanı doğuyor.

System Center ailesinden Virtual Machine Manager (VMM) ile hem sanal hem fiziksel ortamların yönetimi sağlanıyor. Böylece firmaların veri merkezleri alışılmış bir ara yüz ile tek konsoldan kontrol edilebiliyor.

Donanım Maliyetleri Tarihe Karıştı

Firmalar Hyper-V teknolojisi sayesinde hem donanım sayısını azaltıyor hem de mevcut donanımlarını daha verimli kullanıyor. Böylece yüksek donanım maliyetleri tarihe karışıyor, enerji tasarrufu yapılıyor, yatırımlardan yüksek verim alınıyor.

Hyper-V, işletmeler için sanal bir platform yaratıyor. Böylece iş yüklerini konsolide ediyor ve herhangi bir felaket anında verilerin kurtarılarak tekrar kullanılabilmelerini sağlıyor. Bütün bunlara ek olarak Hyper-V iş süreçlerini hızlandırıyor, iş ekiplerinden gelen isteklere daha hızlı cevap verebilme yetkinliği kazandırıyor.

Tüm Windows Server 2008 kullanıcıları Hyper-V ‘yi Windows Update üzerinden ya da buradan ücretsiz olarak indirebiliyorlar.

Hyper-V Fiziksel ve Sanal Ortamların Yönetimini Kolaylaştırıyor ve Verimliliği Artırıyor

Hyper-V sanallaştırma teknolojisi ile işletmelerin sistem değişiklikleri fiziksel ortamdan soyutlanıyor ve “sanal bir platform” yaratılıyor. Hyper-V ile dinamik, güvenilir ve ölçeklenebilir bir veri platformuna kavuşan firmalar, ortamdaki değişikliklere entegre araçlarla müşteri isteklerine daha hızlı cevap verebiliyorlar. 

Microsoft’un Hipervizör tabanlı sunucu sanallaştırma teknolojisi olan Hyper-V, yeni nesil sanallaştırma teknolojilerini de kendi içinde barındırıyor. Bu sayede aynı fiziksel makine üzerinde aynı anda birden fazla işletim sistemi kullanılabiliyor. 64bit mimari üzerinde geliştirilen Hyper-V, yeni mimarinin getirdiği yeni nesil teknolojik özellikleri de kullanıyor.

Hyper-V’nin En Temel Üstünlükleri

Microsoft rakiplerinden farklı olarak sanallaştırmanın işletim sisteminin bir parçası olması gerektiğine inanıyor ve Hyper-V’i ücretsiz sunuyor. Buna ek olarak Microsoft, sanallaştırma da uçtan uca bir çözüm sağlıyor. Bu da Hyper-V’nin farklı ihtiyaçlara cevap verebilmesini mümkün kılıyor. Böylece Microsoft müşterileri tek araç seti ile hem fiziksel hem de sanal ortamlarını aynı anda yönetebiliyor.

Hyper-V’nin diğer temel üstünlükleri ölçeklenebilir olması ve bir Windows bileşeni olarak konumlandırılmasıdır. Windows Server altyapısı içinde entegre ve uyumlu olarak çalışan Hyper-V,  Windows’un bilinirliği sayesinde çalışanların yeniden eğitilmesine gerek kalmıyor.

Türkiye Lansmanı

Sunucu sanallaştırma teknolojilerinin Türkiye lansmanı, Microsoft Türkiye iş ortakları ve müşterilerinin de katılımı ile Kasım ayı içerisinde yapılacağını belirten Microsoft Türkiye Sunucu ve Yazılım Araçları Ürün Grup Müdürü Necip Özyücel sanallaştırma teknolojilerinin donanım maliyetlerinde düşüş ve enerji tasarrufu, ayrıca ölçeklenebilirlik ve entegre bir veri yönetimi sağladığını ifade etti. Özyücel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzün rekabet ortamında bilgiye hızlıca ulaşmak, daha verimli olmak ön plana çıkmış durumda. Rekabette avantajı artırmak için firmaların veri sürekliliğini sağlarken aynı zamanda giderlerini de düşürmesi bekleniyor. Bu konularda Microsoft’un  sanallaştırma teknolojilerinin firmalarımıza birçok katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Örneğin, Hyper-V donanım maliyetlerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor aynı zamanda bilişim teknolojisine yapılan yatırımların firmaya artan oranda bir katma değer yaratmasına da destek oluyor. Hızlı ve etkin bir şekilde fiziksel ve sanal ortamları yöneterek iş süreçlerini kolaylaştırırken firma içi kaynakların da daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Sanallaştırma Faydalarını Görebilmek İçin “Sanal” Ölçümleme Araçları

Microsoft, şirketlere sunucu sanallaştırma teknolojilerinin faydalarını görebilmeleri için ölçümleme ve raporlama araçları da sunuyor. Buradan elde edilebilecek MAP analiz aracı ile, sunucu sanallaştırmanın şirket organizasyonuna etkilerinin bir “haritasını çıkarmak,  buradan elde edilecek araçla da yapılan yatırımın geri dönüş oranı ve Microsoft’un bu alanda sağladığı avantajları görmek mümkün.

A D V E R T O R I A L
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hyper-V Sunucunuzu Sanallaştırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hyper-V Sunucunuzu Sanallaştırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hyper-V Sunucunuzu Sanallaştırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "