Okunma

Hyperloop CEO’sundan Türkiye için önemli açıklama!


07 Aralık 2017 Perşembe 17:20
Hyperloop CEO’sundan Türkiye için önemli açıklama!

Elon Musk tarafından yürütülen en çılgın projelerden birisi olan Hyperloop One ile 1200 km/s hızlara ulaşabilen yolcu kapsülleri sayesinde saatlerce süren yolculukların dakikalara indirilmesi hedefleniyor.

İlk testler başarıyla tamamlanırken, Hyperloop Transportation Technologies CEO´su Dirk Ahlborn, İstanbul´da düzenlenen Geleceğin Akıllı Şehirleri zirvesinde ülkemiz için oldukça heyecan verici bir açıklama yaptı.

Hyperloop´un kendi enerjisini kendi üreten devrim niteliğinde bir yeni nesil rayötesi sistem olduğunu vurgulayan Ahlborn, benzer projelerin 1800’lü yıllarda bile denendiğini ancak gerçeğe dönüştürülemediğini ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hyperloop One’a olumlu bakıyor!

Daha önceki başarısızlıkların tek bir hükümet veya şirkete bağlılıktan kaynaklandığını belirten Ahlborn, “ Bugün bir ekosistem yarattık. Sadece “ürettik, alın” demiyoruz, hem tedarikçi şirketlerle, hem hükümetlerle iş birliği içinde mobiliteyi değiştiriyoruz. ” ifadelerini dile getirdi.

Ana konuşmacı olarak katıldığı zirvede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç Dr. Hasan Ali Çelik ile görüşen Ahlborn, İstanbul – Ankara arası yolculuğun Hyperloop ile 40 dakikanın altına inebileceğini vurguladı.

Dirk Ahlborn

Siz Ankara´ya 40 dakikadan az bir sürede gidebiliyor olsanız, uçakla gider miydiniz? şeklinde bir soru yönelten Hyperloop CEO’su, havayolu şirketlerine rakip olmadıklarının ve birlikte çalıştıklarının altını çiziyor.

Merkel ve Putin’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´la Hyperloop için iki kez görüştüğü belirten Ahlborn, üç liderinde bu teknolojiyi ve ulaşımın kökten değişmesini desteklediğini ifade ediyor.

Çalışmalarının bir noktadan diğer bir noktaya hızlı giden bir kapsülle sınırlı olmadığını belirten CEO, yolcuların istasyona gideceği süreçle de ilgilendiklerini belirtirken, Washington´da yaptığı sunum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuya olumlu baktığını vurguladı.

:: Dirk Ahlborn tarafından yapılan açıklamalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

6 yorum - “Hyperloop CEO’sundan Türkiye için önemli açıklama!”

 1. Yakup dedi ki:

  yanlış hesapetmişler saate 1200km hızla giden bişey 6dakikada 120km gider buda demek oluyorki dakikada 20km hızla gidiyor yani 20 dakikada 400km gider buda burdaki hesabıb yanlış olduğunu gösteriyor

  1. Ferdi dedi ki:

   peki bir soru binmek için de bir süre gerekmez mi? 🙂 20 dk biraz ütopik olmuş.

 2. Kemal dedi ki:

  uçak fiyatında olur en az

 3. efkan dedi ki:

  Yol yaptık hypeerloop+büs(hiperbüs diye çevireceklerdir) koyduk…

 4. faith dedi ki:

  Baba yapar. Filmin 3. serisinide çekecek.

 5. Kerim dedi ki:

  Hadi hayirlisi. Bir de ucuz olursa ne kadar guzel olur.

Geri bildirim