Okunma

İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava


26 Temmuz 2012 Perşembe 08:30
İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava

Ülkemizde internet kullanımı rekor seviyelerde artış gösterirken, ihtiyaç duyduğumuz hız da bir o kadar hızlı artıyor. Fiber optik sistemler ve gelişmiş ADSL sistemleri için Türk Telekom alternatifi şirketlerin, kendi alt yapısını oluşturması gerekiyor.

Fakat bu alt yapıyı oluşturabilmeleri için yeni kablo sistemlerini döşeyebilmesi gerekiyor. Bunun için de yolların kazılıp, kabloların geçirilmesi gerekli.

İddialara göre yeni fiber optik sistemlerin ve çeşitli bağlantı teknolojilerin dağıtılmasında en büyük engellerden biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

Fiber altyapı kuracak firmaların açıklamasına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir, fiyat konusunda ya da kazı izni şeklinde problem çıkartıyor ve bu da alt yapı çalışmalarının gecikmesine sebep oluyor.

Telkoder bugün yaptığı açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri hakkında suç duyurusu yaptıklarını açıkladı. Bakalım bu ilginç suç duyurusu nasıl sonuçlanacak? 

:: Sizce bu konuda kim haklı?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba bizim adamımızı ortak almadın bizden de izin yok diye bir durum mu var?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İzmir’de de hem fiber optik hem de kablo yayın kazıları yaptırılmıyor. 5 yıldır kablo 2 yıldır da fiber optik için başvuru yapmaktan bıktık. Sırası gelince fiber kazılacak deniyor. kablo içinse türksat davalı sonuç bekleniyor cevabı alınıyor!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İzmir de de aynısı yapılıyor!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber çeken firmalar bütün yolları delik deşik ediyor sonra olduğu gibi bırakarak gidiyor. Bu rezaleti çözmeden kesinlikle izin verilmemeli.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi olur benim mahallemde türk telekom hattı olmadıgından 1 yılı aşkındır internetim yok. Türk telekoma şikayet ettiğimde proje çizdiklerini ve bunu İBB onaylamadığını söylüyolardı dava güzel sonuçlanırda bende internet sahibi olurum inşallah.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türktelekom özelleştiğinden ötürü artık bu dava kısa sürede tt’nin leyhine sonuçlanır.

 7. ktlpby dedi ki:

  bizim bahçe müsayit gelsinler her türlü kazıya izin veririz )

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Elalem bedava dağıtıyor, bizimkilerde engel oluyor.

 9. balcis dedi ki:

  sebebi elbette türk telekom’un eski bir devlet kuruluşu olması vb sebeplerden devletle yakın olması ve diğer firmalara zorluk çıkarmanın rekabette artı değer olarak telekoma yaraması. çok meydanda değil mi?

 10. intricate dedi ki:

  Aslında şehirlerin altına bu tür şeyler için tüneller yapılmalı. Oldukça büyük bir maliyet ama zaman içinde kendini amorte eder. Bir kere yapılır bir daha kazılmaz. Hem de kanalizasyondu, Elektrik, su boruları, fiber kablo artık ne varsa buradan geçer, bir arıza olduğunda tünele inilir altan arıza giderilir bir daha kazma vurma maliyeti, asfaltlama maliyeti vs. bir daha olmaz. Asfaltlar da yamalı yamalı olmaz temiz kalır.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  26.07.2012 12:09 da yazan arkadaş iyi söylemiş fakat onu türkiye şu an ki yönetimi ile yapamaz, ancak başbakan kendi evine çektirir fiberi youtube a girer.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında şehirlerin altına bu tür şeyler için tüneller yapılmalı. Oldukça büyük bir maliyet ama zaman içinde kendini amorte eder. Bir kere yapılır bir daha kazılmaz. Hem de kanalizasyondu, Elektrikdi, su boruları, fiber kablo artık ne varsa buradan geçer, bir arıza olduğunda tünele inilir altan arıza giderilir bir daha kazma vurma maliyeti, asfaltlama maliyeti vs bir daha olmaz.

 13. davut dedi ki:

  Kadir bey Türk Telekom a çalışıyo herhalde İstabul a değil başkan akıllı ol bi daha ki seçimde oy vermem bak

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim burada belediye başkanının özel kalem müdürü var anında fiber çekildi. Hem de merkeze 15 km uzaklıkta ve daha ilçelere yeni çekilmeye başlanmışken. Makamın mevkin varsa değil fiber optik cerni bile döşerler bulunduğun yere.

 15. Uranos dedi ki:

  Adana izin veriyor heryerde kazı yapılıyor gelin buraya çekin fiber

" İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İBB’ye Fiberi Engellediği İçin Dava ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "