Okunma

IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede!


15 Ocak 2016 Cuma 10:32
IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede!

IBM, 2015 yılında 7.355 adet patent alarak ABD’de yıllık en çok patent alanlar listesinde bir kez daha birinci oldu.

23 yıldır bu listenin ilk sırasında yer alan IBM’in 2015 yılı patent sonuçları şirketin çok çeşitli alanlardaki inovasyonları, bilişsel çözümleri ve bulut platformuna yaptığı yatırımların bir göstergesi oluyor.

2015 ABD patent alanlar listesindeki ilk 10 şirket:

1- IBM 7.355

2- Samsung 5.072

3- Canon 4.134

4- Qualcomm 2.900

5- Google 2.835

6- Toshiba 2.627

7- Sony 2.455

8- LG Electronics 2.242

9- Intel 2.048

10- Microsoft 1.956

Makinelerin duyguları anlamasına yardımcı olma: Bilişim geçmişinin çoğunda, insanların, makinelerin kurallarıyla hareket etmesi  gerekiyordu, genellikle kendimizi anlaşılır kılmak için tuşlarla yazıyor veya düğmelere basıyorduk.

Bilişsel çağda ise makineler bizi dinliyor ve bizimle konuşuyorlar. IBM Araştırma Birimi’nin Çin laboratuvarında çalışan bir grup bilim insanı, makinelerin, duygu yüklü sözcükleri yorumlamasına ve böylece bizimle daha doğal yollarla sohbet etmesine yardımcı olan bir sistemin patentini aldı. (Patent US9117446)

Bilişsel bilişim ve şirketin bulut platformu ile ilgili alanlarda 2.000’den fazla patent alan IBM mühendisleri bilişsel bilişim ve yapay zeka alanlarında makinelerin, insanlarla doğal ve alışılmış yollarla etkileşim kurarken farklı veri türlerini öğrenmelerine, muhakeme etmelerine ve verimli bir şekilde işlemelerine yardımcı olabilecek yeni teknolojiler geliştirdiler.

Bilgisayarların insanlardan öğrenmesine yardımcı olma: Geleneksel bilgisayarların aksine, bilişsel sistemler, deneyimlerden öğrenebiliyorlar. Bir ekip, bilgisayarların, insanlarla etkileşim kurarak dili anlamalarına yardımcı olan bir teknoloji üretti.

Buradaki amaç, bilgisayarların, bir insanla mı, yoksa bir makineyle mi etkileşim kurmakta olduğunu anlamasına yardımcı olmaktı. (Patent US9146917)

IBM mühendisleri aynı zamanda IBM’in bulut platformunda gelişme sağlayacak olan inovasyonlara da odaklandı.

Bulutun daha hızlı ve daha verimli çalışmasına yardımcı olma: Bulut bilişimin bir avantajı, kaynakların dünyanın her tarafından sağlanabilmesidir.

Her yerdeki kaynakları kullanabilmenize rağmen, bir bulut, kaynaklar arasındaki ve son kullanıcılar ile kaynaklar arasındaki ağ gecikmesi süresinin en aza indirilebildiği durumlarda daha verimli olarak çalışır.

Bilgisayar konusunda çalışan IBM bilim insanları, kullanılabilir kaynakların bir topolojisini çıkarmak ve bunlar arasındaki ve bunlar ile son kullanıcılar arasındaki en kısa ağ rotalarını belirlemek için bir yol geliştirdiler ve bunun patentini aldılar.

Kaynakların en verimli konfigürasyonu daha sonra kaynakların sağlanması sırasında kullanılabiliyor. (Patent US8972986)

İşin yapılması için dünyanın her yerinden kaynak sağlama: IBM mühendisleri, bulutun, yoğun iş yükleri için, paylaşacak ekstra kapasitesi olan diğer bulutlardan ekstra bilişim kaynağı istemeleri için bir yol geliştirdiler.

Aynı zamanda, yeterli kullanılabilir kaynağa sahip olan bulutlar, yüksek profilli etkinlikler yaklaştıkça diğer bulutlara uyarı verebiliyor. Bu da süreçlerin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor. (Patent US9009722)

IBM mühendisleri sektörlerde dönüşüm yapılmasına yardımcı olan inovasyonlara da odaklanıyor.

Uluslararası seyahat noktalarında etkili iletişim: Uluslararası havalimanları gibi seyahat merkezleri, farklı dilleri mümkün olduğunca hızlı ve etkili konuşan yolculara bilgi verme gereksinimi duyar. IBM mühendisleri, seyahat eden bir grup insan arasında en sık hangi dillerin konuşulduğunu algılamak için bir yol keşfettiler.

Bu keşif sayesinde duyurular bu dillere çevirilebiliyor ve bu işlem en sık konuşulan dillerin sırasına göre yapılabiliyor. (Patent US9015032)

Bilgisayar ile öğrenme aracılığıyla hasta bakımını geliştirme: Bilişsel sistemler, büyük hacimli ve farklı veri kaynaklarını analiz ederken karar vermek için kullanılan akıllı öngörülerin oluşturulmasına yardımcı olacak çeşitli algoritmalar kullanıyor.

Bu bilişsel sistemler, tıp profesyonellerinin, hastaları için kanıta dayalı tedavi seçeneklerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılabiliyor.

IBM mühendisleri; doktorların, kişiye özel tedavi seçeneklerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla belirli tıbbi kategorilere dayalı olan algoritmaları belirleyen bir buluş için patent aldılar. (Patent US9171478)

IBM‘in 2015 patent skorunda 50 eyalette ve bölgede46 ülkede bulunan 8.500‘den fazla IBM çalışanının emeği bulunuyor. ABD dışında yaşayan IBM mühendisleri, şirketin 2015 patentlerinin yüzde 36’sından fazlasına katkıda bulunuyor.

:: IBM’in aldığı patentler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft galiba önemli olan android patentlerini almış:) ibm bu kadar patentle pek ortalıkta görünmüyor. Ama en iyisini Apple yapmış, 50tane patenti var ama en çok parayı o kazanıyor:)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  anlayın artık apple önce pazarlama sonra teknoloji şirketi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  listenin yarısı kadar patent vermiş ıbm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ender haberi yazanda sensin üşüyorsun dimi reis apple goremeyince:))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Applecilar nasil yorum yapmiyor ama hahaha:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en çok kazanan şirketi Apple ve ilk 10'da yok, yazıklar olsun. Canon şaşırttı beni helal olsun

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yok

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Simdi anladiniz dimi kopyaci samsung kimmiş adamı tokatlarlar

" IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "