Okunma

ARM Cephesinde Birlik Kuruldu


29 Eylül 2008 Pazartesi 21:00
ARM Cephesinde Birlik Kuruldu

ARM, şu sıralarda neredeyse bir milyar tane taşınabilir aygıt için işlemci üretmiş, pek fazla göz önünde olmayan bir elektronik devi durumunda. İngiltere merkezli ARM, diğer elektronik devleriyle birlikte hareket ederek Intel‘in ürettiği Atom ve benzeri düşük maliyetli işlemcilere rakip olacak bir platform üzerinde çalışmaya başlıyor. Her ne kadar şirketin şu anki durumu taşınabilir sistem işlemcilerinde pazar hakimi konumunda olsa da daha fazla performans ve Intel‘le rekabet için sağlam bir platform gerekiyor. ARM; Samsung, IBM, Chartered Semiconductor bir arada Common Platform için bir araya geliyor.

Ortaya Ne Çıkacak?

Katılımcı firmaların çabasıyla tek bir yonga üzerine sistem (system-on-a-chip) tasarımına sahip, daha güçlü ve daha gelişmiş bir üretim sürecinden çıkmış (32 ve 38 nanometre) taşınabilir sistem işlemcileri görebileceğiz. Aynı zamanda, yeni platform, destekçileri sayesinde çok daha fazla miktarda gelişmeye ve kabul görmeye elverişli olacak.

          :: Yeni birlik x86 işlemci işine girer mi?

Bilgi için: ARM
Yazan: Berkin Bozdoğan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ARM Cephesinde Birlik Kuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ARM Cephesinde Birlik Kuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ARM Cephesinde Birlik Kuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "