Okunma

IBM, DNA’dan Çip Üretti!


17 Ağustos 2009 Pazartesi 11:10
IBM, DNA’dan Çip Üretti!

Bilgisayar dünyasının dev ismi IBM, akıl almaz bir buluş daha gerçekleştirdi. IBM adına çalışan bilim adamları, DNA moleküllerini temel alarak bir devre oluşturdu ve bunu daha güçlü bilgisayar çipleri üretimine kullanacaklarını açıkladı. Çipleri inşaat halinde birer bina olarak düşünürsek, bu inşaatın en temel parçalarını oluşturan tuğlalar, IBM’in geliştirdiği DNA dokuları olacak.

 

Bu dokular, çipin yüzeyini oluşturacak ve bir nevi nanotüp ve nanoparçacık ağı oluşturacak. Bu nanotüpler de veri iletimini sağlayacak. Böylece temelinde DNA yatan sistem, bir bilgisayar çipi haline getirilecek. IBM’in DNA temeline dayanan buluşunun ardından ne gibi yenilikler bizleri bekliyor zamanla göreceğiz. Biyolojik bilgisayarlar için bir adım daha yakınız artık.

:: Bu buluş için ne düşünüyorsunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM, DNA’dan Çip Üretti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM, DNA’dan Çip Üretti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM, DNA’dan Çip Üretti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "