Okunma

IBM İnsan Beyni Üretecek


19 Ekim 2013 Cumartesi 11:00
IBM İnsan Beyni Üretecek

Güçlü bir felsefi bağlantıya sahip olmakla beraber insan beyni ve bilgisayar birbirinden ayrı tutulan kavramlardı. Ancak bu durum artık son buluyor; teknoloji dünyasının zirvesindeki şirketlerden IBM, beyin ve bilgisayarı bir araya getirmek için doğru zamanın geldiğine inanıyor. Üstelik bilim kurgu filmlerini aratmayan bir şekilde.

IBM Human Brain Project adını alan proje dahilinde insan beyninin bazı konulardaki işleyişinin simule edilebilmesi odaklı bilgisayarların meydana getirilmesi hedefleniyor. Bilgisayarların biyolojik prensiplerle çalışması hedeflenirken projenin amacının ise bir bütün olarak beynin işleyişini simule eden bilgisayarlar meydana getirmek ve bu sayede Alzheimer hastalığı, şizofreni ve otizm gibi hastalıkların tedavisinde bu aygıtları kullanmak olduğu açıklandı. Proje, İsviçre’deki IBM Zurich Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülüyor.

Devreler elektronik kan ile soğutuluyor

IBM tarafından geliştirilmekte olan bilgisayarlara dair bazı bilgiler de ortaya çıktı. Örneğin devreleri soğutmak ve elektriği dağıtmak için tıpkı kan gibi sıvı mamüller kullanılıyor. Yani bir tür elektronik kan. Böylelikle yonganın aşırı ısınma sorununa karşı dışarıdan sıvı transferi yapılarak soğutulması sağlanıyor. 

Tasarımlarda şablon olarak insan beyninin prensiplerinin bilgisayar yapı taşları içinde kullanılması yolundaki çalışmalar devam ediyor. 10 yıl sürmesi beklenen, bilim ve teknoloji anlamında çok büyük bir adım olan projenin sonuçları merakla bekleniyor. 

:: Gelecekte otizm gibi hastalıkların çözümünde IBM’in araştırma ve geliştirmeleri sizce ne gibi sonuçlar verecek?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “IBM İnsan Beyni Üretecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  belli bir konuya yada işleme odaklı sözde kendi kendine hareket edebilen robot geliştirmek kolay. yapay zekalı dediğin robot tamamen şartlandırmanın sonucunda hareket eder ki zaten hepsi de öyle. inisiyatif alsın, 6. his olaylarına girsin de göreyim. ne kadar geliştirirlerse geliştirsinler içerisine ruhu entegre edemedikleri sürece ki zaten böyle birşeyin imkanı yok, insanların hep bir adım gerisinde olacaktır. insanın farkında olarak edindiği bilgi dışında birde farkında olmadan edindikleri var. o kadar senede öğrendiklerini hangi sabit diske nasıl sığdıracaklar o bilgilerin arasında insan gibi nasıl git gel süz işle olaylarını gerçekleştirecekler. zaten kıyamet o kadar uzak değil. boşuna tribe girmeyin. ille de birşeyden korkacaksanız bu korktuğunuz robotlar değil kabir azabı olsun. gerisi boş iş bro 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne Samsung ne Apple ne de Windows. Bilgi Teknolojileri dediğin zaman akla İBM gelecek arkadaş. Bu adamlar her şeyin temelini hazırlıyorlar. Bu arada otizm, alzheimer hastalığı vs hikaye. Süper bilgisayarların hesaplamalarda kullanılacağı yalanı gibi. Yeni savaş sistemine hoş geldiniz! 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak ?

 4. eSa dedi ki:

  Yapay bir beyin hücresinin, similasyon programında en zorlu şartlarda bir uçağı uçurması. Düşünen robotlar çok uzakta değil gibi..

 5. ikspi dedi ki:

  Yakında insan üretirler, malum en önemli uzuvlardan biri beyin, onu üreten gerisini de üretebilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  biz hala türbanla uğraşalım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yalnız bugün otizm için falanda yarın ne işler için kullanılır bilinmez bildiğin beynini yönetecek

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Olayin hastalara saglik dagitmak ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadigini hala anlayamayacak kadar kör kimse kaldı mı acaba?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Beynin yanına bile yaklaşanazlar bugünkü teknolojiyle. Dünyanın en büyük bilgisayarı bile beynin bir saniyedeki işlevini yapabilmek için bir ay süre işlem yaptı. Daha dünkü haber bu. Yani anlıcanız bu haberler biraz da dünyanın liderliği bizde demek için yapılan bir girişim.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yavaşşş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  yapmayın abı otızmı bıtırmek ıcın mı o kadar butce ayırcaklar buna sanıyorsunz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Evet tam da IBM den beklenecek bir hareket yine. İnşallah kısa sürede uzun yol alırlar. Özellikle otizm açısından mükemmel olacaktır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  2000 lerde sen cikartsaydin o zaman. Teknoloji ancak bugun buna yetebilmis.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  etik falan yok mu abi bu adamlarda böyle saçmalık mı olur?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  millet neler yapmış bizde dinle ugraşalım anca .başörtüsüz okumazmı da vsvs bu din dünyanın gelişebilmesine en büyük engel olan şeydir

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş kan demişsin ama bu bildiğin sıvı soğutma

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Artık onlarda vampir bilgisayarım var derler 😀

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim kurgu filmlerindeki gördüklerimizi artık gerçek hayatta da yavaş yavaş görmeye başlıycaz, Hayırlısı..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece su sogutma olarak anlasilmasin , benim düşüncem bu sogutma bloklari hem ısıyı düşürecek hem de cekirdegin elektriğini sağlayacak. Böylelikle kablo kullanılmayacak elektrik için ve kan dolaşımını simule ederek daha gercekci bir durum katilacak

 20. SDN Okuru dedi ki:

  İbm 80lerde 2000leri yazdı şimdi de 10 sene sonrasını yazıyor

 21. SDN Okuru dedi ki:

  oturmuş bir şizofreni hastalığını asla iyileştiremezsin.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Allah’ım sen nelere ***** iyi sonuçlar alınır otizm büyük bir derttir ebeveynler iç***** kimsenin başına vermesin.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  abi çok iyi ya sağlık sektöründe artık ilaçlar ilaçlar yıl 2013 oldu hala aynı

 24. SDN Okuru dedi ki:

  su sogutmalı devre işte elektronik kanda neymiş :)))
  ben bir içat göremiyorum

 25. SDN Okuru dedi ki:

  kan şekerimiz yükseldiğinde düşürecek devre de istiyoruz IBM yapar bunu ancak(şeker hastaları adına) 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İleride iş gücünü robotlar saglayacağından insanlar gerek kalmadağında herkesi öldürme planlari daha hızlı işler.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Çok hızlanmaya başladı bu teknoloji kıyametin geleceğinden korkmaya başladım 😀

 28. SDN Okuru dedi ki:

  beynin fonksiyonlarını yapabilen bir bilgisayar neden hala üretilememiş anlamıyorum… bence bu tür araştırmalar 2000lerin başında başlayabilir ve günümüzde otizm gibi hastalıklar artık hastalık olmaktan çıkardı

 29. SDN Okuru dedi ki:

  ibm aşmış

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji nerlere gidiyor

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İşte sonunda robotların egemenliği yaklaşıyor. Dünyayı robotlar yönetse ne açlık kalır ne de suç 🙂

" IBM İnsan Beyni Üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM İnsan Beyni Üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM İnsan Beyni Üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "