Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın


25 Şubat 2009 Çarşamba 11:12
Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın

Birçoğumuza mutlaka denk gelmiştir. Bir kere download hastalığına kapıldığınızda bundan kurtulmak pek mümkün olmuyor. Sonra bir zaman geliyor ki gerekli gereksiz her şeyi bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Filmlerden tutun devasa MP3 veya resim arşivlerine kadar. Internet okyanusuna daldığınızda her şeye sahip olabilmek çok güzel bir duygu. Fakat bir sorun var. O da hepimizin bildiği kapasite meselesi.

IB-NAS4220-B, ilk bakışta şık ve sade tasarımı ile ilgi çekiyor.

 

Bir süre sonra bilgisayarınızdaki sabit disk size yetmemeye başlıyor. Ardından harici sabit disk çözümlerine yöneliyorsunuz. Fakat o da zamanla yeterli kalmıyor. Kaldı ki birden çok harici sabit disk’i bilgisayara bağlamak hoş bir görüntü sunmuyor. Dolaysıyla böyle bir durumda size tek bir seçenek kalıyor. O da ağ üzerinden depolama yapan bir cihaz (NAS) satın almak.

Herkese Hitap Ediyor

Birçok kişi, konusu açıldığında fazlasıyla çekingen davranıyor. Bu esasında normal karşılanabilecek bir durum. Çünkü ağ denildiğinde, kimsenin muhatap olmak istemediği ayarlar ortaya çıkıyor.  Yakın bir geçmişe kadar bu kişilerin haklı oldukları da doğru. Fakat günümüzün ağ ürünlerine baktığımızda her birinin özellikle kurulum ve kullanım konusunda birer kullanıcı dostu oldukları söylemeden edemeyeceğiz.  Bunlardan en iyi örneklerden biri kuşkusuz Icybox’un IB-NAS4220-B adlı ürünü.

3.5 inç SATA ve SATA II disklerle uyumlu

 

IB-NAS4220-B, kısaca RAID teknolojisini destekleyen bir ağ depolama (NAS) cihazı. Bunun anlamı üzerinde bulunan sabit diskleri ağ ortamında bütün kullanıcılara açması. Yani bir nevi ağ ortamında çalışan harici bir sabit disk. Tek bir fark ile. Icybox, iki adet SATA disk ile çalışabiliyor. Buna ek olarak, daha yüksek performans ve güvenlik için RAID teknolojisini de destekliyor. Ürünün yönetimi Web ara yüzünden yapılabiliyor. Benzer ürünlerden farkı ise, FTP ve Printserver desteğinin yanı sıra Torrent, Twonky ve iTunes servislerini de üzerinde barındırması.

Icybox’un İç Dünyası
Icybox üzerinde Gigabit Lan ve USB arabirimleri bulunan bir NAS cihazı. Bu ürün hız’a önem veren kişiler için RAID 0, veri güvenliğe önem veren kişiler için de RAID 1 teknolojilerini destekliyor. Buna ek  olarak JBOD teknolojisine de uyumlu olan bu cihaz tek tuş ile veri yedeklemesini başlatabiliyor. IB-NAS4220-B, toplam yedi adet sunucuyu (Samba, NFS, FTP, DHCP, Twonky Media, iTunes ve  Print server) bir arada tutması ile ilgi çekiyor. Buna ek olarak bilgisayardan bağımsız Torrent linklerinden otomatik olarak Download işlemini başlatması da iyi düşünülmüş bir özellik.

Ürünün kurulum oldukça kolay. İstenildiğinde tek bir disk ile de çalışabiliyor.

 

Ürünün kurulumu çok kolay. Önce üzerindeki vidaları söküyorsunuz ve kutuyu açıyorsunuz. Ardından da diskleri içine vidalıyorsunuz. Kutuyu kapattığınızda yapmanız gereken tek şey kablo bağlantılarını oluşturmak. Icybox‘u ağ üstünde bulmak için beraberinde gelen yazılımı kurmak şart. YAzılım yardımıyla tüm ağ ayarlarını yapmak mümkün. Bu gerçekten iyi düşünülmüş bir özellik. Çünkü önceki nesil ürünlerde bu ürünleri direkt ağ ortamına entegre edemiyordunuz. Bu ürünler önce bilgisayara bağlanıp ayarlanması gerekiyordu.

Maksimum iki adet sabit diski RAID teknolojisine uygun olarak çalıştırabiliyor.

Benzerlerinden Çok Farklı

Icybox’un kurulumunu zorlaştırmak için onu ofisimizde bulunan kablosuz ağ geçidine bağladık. Hiçbir ayar yapmadık. Direkt network kablosunun bir ucunu ağ gecidine diğer bir ucu da ürünün kendisine taktık. Birlikte verilen yazılım yardımıyla Icybox’un kurulumu saniyeler içinde gerçekleşti. Fakat ne yalan söyleyelim. Bu ürünü sorunsuzca kullanabilmek için yinede temel network bilgisine sahip olmak şart. Aksi takdirde, Web yönetim panelinde yapabileceğiniz  kullanıcı oluşturma, disk kotalarını ayarlama ve gruplara çeşitli güvenlik hakları atama gibi ayarlarda zorlanabilirsiniz. Benzer bir durum RAID için de geçerli. Temel RAID bilgisi ile bu ürünü çok hızlı ve güvenli bir ortamda çalıştırmak mümkün.

Ön kuruluma gerek yok. Beraberinde gelen yazılımı çalıştırmak yeterli.

Ürünün oldukça sessiz çalışması hoşumuza gitti. Buna ek olarak Twonky Server fonksiyonu ile ağ ortamından mültimedya verilerin paylaşılabilmesi de inanılmaz güzel bir olay. Ürünün işçiliği hakkında diyeceğimiz bir şey yok. Oldukça şık ve sağlam tasarım hoşumuza gitti. Ayrıca ürün üzerinde bir ısı sensoru olması ve bu sensorun fan’ı kontrol etmesi de iyi düşünülmüş bir özellik. Yaptığımız testlerde ürünün performansından çok memnun kaldığımızı söylemeliyiz. Icybox, birçok sabit disk modeli ile uyumlu. Ürün tek bir disk ile de çalışabiliyor.  Üzerinde bulunan servisleri kullanmakta nerdeyse hiç zorluk çekmedik. Icybox, her türlü ağ ortamında uyum sağlaması, çoklu ortam servislerini desteklemesi ve profesyonel kişilere bile hitap edebilmesinden dolayı kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.

 

Tüm ayarları web ara yüzünden yapmak mümkün.

 

 

ICYBOX IB-NAS4220-B
NAS

Kullanılan Malzeme: Metal
Arabirim: S-ATA, USB, Gigabit Ethernet
Desteklenen disk: 2 adet 3.5 inç SATA/ SATAII
RAID desteği: RAID 0/1, JBOD
Boyut: 243 x 138 x 82 mm
Ağırlık:1.6 kg
Diğer: Twonky, iTunes ve Torrent desteği var

 

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için.

:: Bilgisayardan bağımsız Torrent desteğine ne dersiniz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba

  Bu üründen kullanıyoruz. Uzun süre sorun yaşamadık. Ancak geçtiğimiz aylarda ikinci HDD’yi taktık ve RAID uygulamasını açtık. Bir süre sonra networkte problem çıkarmaya başladı. Bağlantı kopukluğu sıklaşmaya başladı ve veri kopyalayamaz olduk. Şimdi ise cihaza bağlanamıyoruz. Kullanıcı arayüzü şifrenin geçersiz olduğunu söylüyor. (İlk şifre olan admin/admin hiç değiştirilmedi) Acaba verileri nasıl kurtarabiliriz? Teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyoruz.

  E.Sefa Seyitoğlu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  tek tuşla yedekleme özelliği nasıl çalışıyor acaba, bulamadım bir türlü.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  “ÃœRÃœN ÇİFT DİSK İLE KULLANILMALIDIR. TEK DİSK İLE KULLANILAMAZ”

  “ÃœRÃœN’ÃœN USB ARABİRİMİ SADECE FLASH BELLEK VE YAZICI BAGLAMAK İÇİN KULLANILIR , BİLGİSAYARA USB ARABİRİMİNDEN BAĞLANAMAZ”

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  bu nasıl bişedir yavvv meraklandım şimcik

" Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Veri Depolamayı Uzmanına Bırakın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 2. 2 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 3. 3 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 4. 4 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 5. 5 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 6. 6 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 7. 7 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 8. 8 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 9. 9 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 10. 10 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!