Okunma

IFA’dan İlgi Çekici Teknolojiler!


03 Eylül 2009 Perşembe 14:56
IFA’dan İlgi Çekici Teknolojiler!

Yarın itibariyle IFA 2009 başlıyor. 4-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuarda bugün (3 Eylül) ise IFA‘nın basına özel bir daveti vardı. Tüm gün dünyanın dört bir tarafından gelen basın danışmanları tarafından gezilen fuarda, birbirinden ilgi çekici teknolojiler tanıtıldı. Berlin‘de düzenlenen IFA, Avrupa’nın en büyük elektronik ürün fuarlarının başında geliyor.

Firmaların, piyasaya sürmek üzere olduğu ya da halen daha üzerinde çalıştığı ürünlerini sergilemek, basına tanıtmak, dünyaya duyurmak için en büyük fırsatlardan biri olan IFA’nın bu seneki etkinliğine yine birbirinden ünlü firmalar katılım gösteriyor. 3-Boyutlu televizyon teknolojilerinden, kablosuz veri aktarım yeniliklerine kadar birçok ilgi çekici ürün bizleri bekliyor.

Evlerimiz Dijital Hale Geliyor

IFA 2009‘da ön plana çıkacak olan ürünlerin birçoğu ev sistemlerini geliştirme üzerine kurulu. Yeni nesil televizyonlardan OLED ve LED HDTV‘ler ön plana çıkıyor. Bunların yanında Blu-ray oynatıcıların sahneye çıkacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Beklenilen ilgiyi henüz görmeyen Blu-ray oynatıcılar, 2009 yılının sonlarına doğru bir atak daha yapmayı planlıyor. Artık ev kullanıcıları için uygun fiyatlara inen ürün, 2010 yılında ise iyice yaygınlaşacak.

Görünen o ki, 2010 yılında evden dışarı çıkmamamız için firmalar ellerinden geleni yapıyorlar. Oturma odamızı baştan aşağı dijital hale çevirmek şüphesiz ki tüm seneyi evimizde geçirmemizi sağlayacak.

Wireless HD Yayını

Belki de IFA 2009’da en çok merak edilecek teknolojilerden biri, kablosuz HD yayını. HD ortamın yaygınlaşmasıyla birlikte, firmalar bu teknolojiye daha fazla yatırım yapmaya başladı. HD ortam demek, yüksek çözünürlüklü görüntü demektir. Bu teknolojinin gereksinimi de bir hayli fazla. Fakat teknoloji için bu bir engel olmadığından, HD teknolojisi, kablosuz platformda yeni bir rekabete hazırlanıyor.

WHDI (Wireless Home Digital Interface) ile rekabete girecek olan kablosuz HD aktarımı teknolojisi ilgiyle takip ediliyor. Fuarda Vestel de WHDI ile ilgili tanıtımlar yapacak. Bu standart, Hitachi, Samsung, Sharp ve Sony gibi firmalar tarafından destekleniyor. Kablosuz HD için ise Philips, Panasonic, Samsung, Toshiba ve yine Sony destekçi konumunda bulunuyor kablosuz bantta 60GHz aktarım yapabilecek. WHDI ise 5GHz bant kullanıyor.

3D TV

Teknoloji ilerledikçe, zamanında hayal ürünü olarak gördüğümüz birçok ürünün gerçekten var olabileceğini görme imkanına sahip oluyoruz. Birçoğumuz için çocukluk hayali olan 3-Boyutlu televizyonlar artık gerçek oluyor. IFA’da en çok ilgi çekmesi planlanan ürünlerin başında da 3-Boyutlu televizyonlar geliyor. Gözlüklü ya da gözlüksüz olarak kullanılabilecek olan televizyonlar, tüketiciye yeni televizyon almak için büyük bir sebep vermiş oluyor.

IFA’da 3-Boyutlu televizyonlarını tanıtacak olan firmalar arasında Sony, Panasonic ve Philips bulunuyor. Panasonic fuarda “3 Boyutlu Sinema Deneyim Bölgesi” adını verdiği bir alana sahip olacak. Burada, 3-Boyutlu film gösterimleri fuar boyunca devam edecek. .2010 senesi içerisinde piyasaya çıkması beklenen televizyonlar, HD desteğiyle de ağızları sulandırıyor. Hem 3-Boyutlu hem de HD teknolojisine sahip bir filmi kim izlemek istemez ki?

 


Philips’in 21:9 oranlarındaki 3-Boyutlu televizyonu.

Philips‘in bugün tanıttığı 3-Boyutlu TV ise akıllara durgunluk verecek cinstendi. Tam 21:9 oranına sahip televizyon, 3-Boyutlu televizyon dünyasına bomba gibi girmeye hazırlanıyor.

Gelişmiş TV Ekranları

Piyasadaki en iyi televizyon hakkında ne biliyorsunuz? 1080p olması diyenlerdenseniz, yanılma payınızın olduğunu unutmayın. Zira piyasada daha iyi kontrast, daha net, daha iyi ses sistemine sahip televizyonlar bulabilmek mümkün. Örneğin, sıradan bir LCD panel, 100Hz ile 200Hz teknolojilerine sahiptir. Samsung‘un bu hafta tanıtacağı ürünler arasında 400Hz‘lik bir ürün bulunduğu rivayet ediliyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz seneki IFA‘da da, Samsung ilk 200Hz LCD televizyonunu tanıtmıştı.


OLED TV’ler tasarımlarıyla göz dolduruyor.

Panasonic‘in etkileyici NeoPDP teknolojisi ise, televizyon ekranları arasındaki rekabeti kızıştıracağa benziyor. Zira NeoPDP, artık öldü denilen plazma televizyonları yeniden rekabete sokabilmek için son umut olarak görülüyor. 85 inç büyüklüğündeki TH-85PF12U ve yeni VIERA Z1, V10, G10 ve G15, NeoPDP teknolojisini kullanacak iki yeni Panasonic televizyonu. Diğer taraftan OLED teknolojisi giderek popülaritesini arttırıyor. Daha etkin enerji harcaması, daha makul ekran boyutları gibi yenilikleriyle OLED teknolojisini uzun süre duyacağız.

OLED Teknolojisi

Dedikodulara göre LG‘nin IFA’daki katılımı OLED teknolojisinde çok ses getirecek. 15 inç AMOLED TV‘sini tanıtacak olan LG, en büyük organik LED setini de böylece basına tanıtmış olacak. Dedikodulardan bir diğeri de 40 inç OLED setinin de tanıtılacak olması.

İnternet Bağlantılı TV

IFA’daki en büyük alanı televizyonlar kaplıyor. 2010 senesi içerisinde yeni teknolojilere sahip televizyonlar, piyasayı tamamen ele geçirecekler. Dolayısıyla bu seneki fuarlarda en çok televizyonlar ilgi görüyor, firmalar da bu ürünlerine öncelik veriyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, geliştirici firmalar niye interneti televizyonlara dahil etmesinler ki? Bu soruya verilebilecek mantıklı bir cevap olmadığından, IFA’ya katılan firmalar da yeni teknolojilerini internet bağlantılı televizyonlar üzerine geliştirmeye karar vermişler.

Ethernet girişleri olan televizyonlar, RSS kaynaklarını okuyabiliyor, haber sitelerinin yayınlarını takip edebiliyor, eklentiler sayesinde daha geniş bir çalışma alanına sahip olabiliyor. Samsung bu konuda en hızlı ilerleyen firmalardan biridir. 32 inçlik Samsung LE32B650 televizyon, ağ bağlantı seçenekleriyle adından söz ettiriyor.

Dijital Kameralar  

Canon‘un G11 kompakt fotoğraf makinesi, 14.7 megapiksel‘den 10 megapiksel‘e indirildi. Bunun sebebi ise, artık geliştiricilerin çözünürlüğe değil de, diğer özelliklere odaklanmak istemesiydi. Bunda haksız da sayılmazlar zira artık megapiksel sayısının artması çok da bir anlam ifade etmiyor. 10 megapiksel ile 15 megapiksel arasındaki fark, gözle ayırt edilemez. Bu durumda kameranın diğer özelliklerinin geliştirilmesi daha mantıklı bir hal alıyor.


Canon EOS 7D, D-SLR dünyasına bomba gibi girmeye hazırlanıyor.

Geliştirilmesi düşünülen teknolojiler arasında daha yüksek ISO, optik zoom değerleri ile birlike video kayıt işlevinin geliştirilmesi yer alıyor. IFA’da da bu kameralar kendilerine büyük yer bulacak. Panasonic, iki yeni lens‘ini IFA başlamadan önce piyasaya tanıttı. Yine de bu lensleri IFA’da basına tanıtacak.

Doğa Dostu Teknoloji

Günümüz teknolojisinin hızlı gelişimi, doğacıları korkutuyor. Bu korkularında haklı da sayılırlar zira, 15-20 sene öncesini düşünürsek, endüstrinin gelişimi esnasında en çok, doğa zarar görmüştü. Bu zararın etkilerinden yeni yeni kurtuluyorken, yeni zararların gelmesini kimse istemiyor. Bu engeli gören firmalar da, ürünlerini doğadaki kaynakları daha az harcamaya yönelik şekilde tasarlamaya/üretmeye çalışıyor.

Daha fakat daha az enerji gereksinimi duyan bir ürün geliştirmek kolay olmasa gerek. Buna rağmen teknoloji firmaları, uzun süren araştırmalardan sonra az enerji tüketimine sahip ürünlerini basına tanıtıyor. 2009’da bu şekilde elde edilen tasarrufun, 2010’da daha da artması bekleniyor.

Sahnede Blu ray

Blu-ray yeni nesil disk formatı savaşından galip çıktığından beri beklenen patlamayı gerçekleştiremedi desek yeridir. Raflarda bulunan Blu-ray diskler, henüz istenilen satış rakamlarına ulaşamadı. Bunun sebebi olarak Blu-ray izlemek için gereken ekipmanın henüz yüksek fiyatlarda olması gösterilebilir. Bir dönem HD-DVD teknolojisini arkasına alarak, Blu-ray ile rekabet eden Toshiba da, kısa süre önce Blu-ray teknolojisine yoğunlaşacağını açıklamıştı. IFA 2009‘da Toshiba’dan, Blu-ray oynatıcılarıyla ilgili ürünlerini tanıtması bekleniyor.

HDTV’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte Blu-ray piyasası da hareketlenecek. Hatta yeni PlayStation 3 Slim ile birlikte daha da yaygınlaşacak. IFA’da ön plana çıkması beklenen Blu-ray oynatıcılar, en seçkin örnekleriyle kendilerini dünyaya tanıtarak bir kez daha atak yapmaya hazırlanıyorlar. Panasonic de portatif Blu-ray oynatıcısını IFA’da tanıtacak. Fuara “Devrimsel Teknoloji” sloganıyla katılan Panasonic, ayrıca HD Video Kaydedicisini de tanıtacak. Blu-ray oynatıcının modeli DMP-B15. Bu modeli ileride sık sık duyacak gibiyiz.

:: IFA’da tanıtılan ürünler ilginizi çekiyor mu?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IFA’dan İlgi Çekici Teknolojiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IFA’dan İlgi Çekici Teknolojiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IFA’dan İlgi Çekici Teknolojiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "