Okunma

İlginç Japon Buluşları


02 Şubat 2016 Salı 16:00
İlginç Japon Buluşları

Japonya, 2. Dünya Savaşı’ndan herkesin bildiği üzere derin yaralar almıştır. Halihazırda Hiroşima ve Nagazaki örnekleri dururken, teknoloji başta olmak üzere, toplumsal yaşam dinamiklerinde de kalkınma yoluna giden Japonlara daima imrenilerek bakılmıştır.

İnsanlığın kullanımına birçok icat sunan Japonların, son dönem ilginç ve pragmatik buluşlarından bazılarını sizin için derledik.

1- İki Ağızlı Sürahi

Şüphesiz ki, birden fazla bardağa doldurulması gereken içecekler daima, zaman kaybı yaratmıştır. Bardakların teker teker doldurulması sorununa bir çözüm niteliğindeki buluş, bir defada birden fazla bardağa sıvı dolumunu gerçekleştirebiliyor. 

16-02/02/ki-agzili-surahi.jpg

2- Yattığı Yerden Her şeyi Yapmak İsteyenlere

Üşengeçlik, son dönem sosyal hayatının önde gelen sorunlarından biri olarak betimlenmiştir.

İnsanların kolayına uygun olarak gerçekleşen teknolojiler, gün geçtikçe daha belirgin bir üşengeçlik yaratırken, Japonlar işi biraz daha ilerletmiş durumda. Yaptıkları çözüm, tüm gün yataktan çıkmak istemeyenlerin kullanımına sunulmuş gibi gözüküyor.

16-02/02/japan-bed.jpg

3- Göz Damlası Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

İhtiyaç halinde göze damla damlatmak, pek çok insanın yerine getirmekte en çok zorlandığı aktivitelerden biri olmuştur. Göze damlatılamaması sonucu boşa giden damlalar eğer ki bu alet dünyaya yayılırsa, tarihe karışacak gibi duruyor.

16-02/02/japan-eye-lotion.jpg

4- Selfie Çubuğu

Bu maddede yer almasının sebebini, bilinmemesinden ziyade, herkes tarafından bilinip, tercih edilmesinden ileri geliyor. İşlevini söylemeye dahi lüzum olmayan selfie çubuğu da Japonların naçizane icatlarından biri. 

16-02/02/selfie-stick.jpg

5- Uhu Görünümlü Tereyağı

Tost, günümüz alışkanlıkları çerçevesinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri olarak görünmektedir.

Çabuk ve zahmetsiz hazırlanması, besleyici değeri nedeniyle günümüz insanının tercihini oluşturan tost üzerine tereyağı ilavesi ile birlikte daha lezzetli olabiliyor.

Her ne kadar beslenme uzmanlarını tereyağı kullanımı konusunda ikiye bölen bir görüş olsa da, söz konusu buluş beraberinde tostun üzerine tereyağının daha kolay sürülebildiği bir gerçek.

 16-02/02/butter-stick-type.jpg

16-02/02/butter-stick-type-2.jpg

6- Çok Amaçlı Kürek

İsviçre çakısının genel mantığını bilmeyen yoktur. Mekanizmasında bulunan birden çok alet yardımıyla, çeşitli işlerde işlev görebilen İsviçre çakısının farklı bir sürümü ile karşı karşıyayız.

Özellikle bahçıvan, çiftçi gibi işlerine uygun bir alet bulmakta zorlanan bireylerin kullanımına uygun gözüküyor. 

16-02/02/japan-useful-oar.jpg

7- Çok Amaçlı Kravat

Yine çok amaca hizmet eden bir buluşa tanık oluyoruz. Cinsiyetçi bir buluş doğrultusunda salt erkeklere hizmet verebilecek düzeydeki buluş, piyasaya sürüldüğü takdirde, çoğu erkeğin tercih sebebini oluşturacak gibi gözüküyor.

Çanta, poşet vb. bir envanter taşımayı hiçbir surette tercih etmeyen baylar, bu kravat sayesinde hayatlarında barındırdıkları bu önemli sorundan kurtulacaklarına inanıyoruz. 

16-02/02/japan-useful-tie.jpg

:: Japonların söz konusu icatları işlevsel buluşları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “İlginç Japon Buluşları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yazılım yapsınlar birazda windows android ios macos hep abd japonlar anca boş şeylerle uğraşıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde Bahane Üretme var öncelikle
  "Türkiye de pkk var,dhkp-c var,daeş var,işid var,pyd var,siyonistler var,iran var,suriye var,ırak var,mülteci ***** ne kadar hain varsa var oğlu var ve bu halde gerçekten çok şey başarı***** zaten dünyanın Tanrısıydık,ama az kaldı bu da olacak inşallah"

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Fotoları tetrisle mi çekmişler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O kravat tam ajan filmlerine göre ;-):-D;-):-D:-):-)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sen de issizsin birader. Bulabildigin tek şey çöp yorumun. Bu arada unutmussunuz, insanlığı da japonlar buldu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de pkk var,dhkp-c var,daeş var,işid var,pyd var,siyonistler var,iran var,suriye var,ırak var,mülteci ***** ne kadar hain varsa var oğlu var ve bu halde gerçekten çok şey başarı***** zaten dünyanın Tanrısıydık,ama az kaldı bu da olacak inşallah.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İsviçre çakısı olmasın o 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Uhu görünümlü tereyağı 😀 Ulan ne işsizler var ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada en büyük darbeyi yani atom bombasını yedikten sonra kendini toparlamayı başarıp dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Japonya yı ve onların zekice yaptıkları teknolojik her türlü şeyleriyle tebrik ediyorum .

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi gereksiz ve hatta o çok amaçlı kürek vs takımı başlı başına gereksiz. Biz insan gücü bir küreği bile belli bir Zaman'dan sonra kaldıramıyoruz ki bütün aletleri Nasıl bir anda kaldırıpta çalışma yapabilinsin tamamen gereksiz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yuruyen ucak guzelmis

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kravat mukemmelmiş

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Önce isveç sonra isviçre demişsiniz,isviçre çakısı olacak,o bilinen çakıların markası victorinox ve üretildiği yer isviçredir

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kravat iyimiş 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Japonlara

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kac yuzyillik kotatsu olm o 2 numaradaki ,adamlarin geleneksel masasi . Oldu olacak katana da koysaydiniz japon icadi diye .birde kendince tembellik yapmak icin oldugunu sanmis hey allam

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bizde japonları akıllı sanardık

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Uhu görünümlü tereyağı efsane

" İlginç Japon Buluşları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlginç Japon Buluşları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlginç Japon Buluşları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "