Okunma

Haftanın Web Siteleri


19 Aralık 2010 Pazar 14:30
Haftanın Web Siteleri

Günümüzde internet sayesinde insanlar yeni ufuklarla karşılaşıyor. Tüm dünyadan yeni insanlarla ve kültürlerle tanışmak yine bu bilgi denizi sayesinde mümkün.

 

İnternet o kadar geniş ve büyük bir hale geldi ki burada gerçekten aradığınız şeyleri bulmak çok zor. Haftanın web siteleri her hafta sizler için en ilginç adresleri biraraya getiriyor.

Eğitimden, eğlenceye yine en farklı siteleri bu haftaki listemizde bulabilirsiniz.

Sorularla Sosyalleşin

Son zamanlarda giderek büyüyen sosyal ağ kavramına her geçen gün yeni bir site daha ekleniyor. Daha önce 2010 yılının en çok parlayacak sitelerinden biri seçtiğimiz Formspring.me gerçekten bu başarıyı yakaladı.

 


www.formspring.me

 

Kullanmayanlar ya da ne olduğunu bilmeyenler için siteyi tekrar tanıtıyoruz. Facebook ve Twitter hesabınızla entegre şekilde çalışan site üzerinden insanlar size çeşitli sorular soruyor.

Anonim ya da rumuzlu gelen bu sorulardan istediğinizi seçip cevap veriyorsunuz. Verdiğiniz cevaplar ise entegrasyon yaptığınız sosyal ağlarda yayınlanıyor.

Diziseverlerin Sitesi

Günümüzde televizyon dizileri sinema filmlerinden bile büyük bir etki yaratmaya başladı. Yerli ve yabancı dizilerin bağımlısı olan fanatikler bu yapımları eleştirmek için yeni platformlar arıyor.

 


www.22dakika.org

 

Bu site ise, diziler hakkında bilgi almanız için hazırlanmış Türkçe içerikli bir sayfa. Dizilerin özetleri, genel tanıtımlar, bölüm yorumları gibi her izleyicinin dikkatini çeken konular sitede biraya gelmiş.

Sizinde diziler hakkında söyleyeceğiniz bir şey varsa sitenin yorum kısmından bu dileğinizi yerine getirebilirsiniz.

Eğitimci Mafya

Programcıların hayatını kolaylaştıran script’lerin bir araya geldiği bir yer istiyorsanız bu site tam size göre. İsmine bakıp da sitenin zararlı içerikler sunduğunu sanmayın.

 


http://scriptmafia.org

İlginç bir ismi olan sitede hem geliştirici hem de site tasarımcılarının işini kolaylaştıracak onlarca script ve tanıtım bulunuyor.

Arkadaşlarınızı Duvara Asın

Facebook’da bulunan The Wall (duvar) kısmı isim benzerliği nedeniyle garip esprilere konu olabiliyor. Duvar fotoğrafları kısmına gerçekten duvarının resmini koyan insanları bir kenara bırakırsak bu site oldukça ilginç bir hizmete sahip.

 


www.sosyalprinter.com

 

Facebook Connector yardımıyla hesabınıza girdiğiniz siteden istediğiniz arkadaşınızın ya da listenizin posterini oluşturmasını istiyorsunuz. Tercih ederseniz bu posterlerin basılıp evinize gelmesini de sağlıyorsunuz.

Haftasonu Maceraları

Şehir içinde çalışan insanlar için hafta sonları oldukça önemli oluyor. Yoğun iş temposundan ayrılmak isteyenler genelde bu tatillerini evde geçiriyor.

 


www.extway.com

 

Ancak, hafta sonunda İstanbul‘a yakın şehirlere tur düzenleyip maceraya atılmanızı sağlayacak birçok firma var. Bu sayfada, hafta sonu turları düzenleyip bu konuda sosyal paylaşım yapılabiliyor.

Mobil Uygulama Merkezi

Akıllı telefonları normal cihazlardan farklı yapan en büyük fark uygulama konusunda verilen platform desteği. Uygulamalar sayesinde satın aldığınızdan çok daha farklı bir hale gelen telefonunuzu coşturmak istiyorsanız bu site size büyük katkı sağlayacak.


www.getjar.com

 

İlk başta sizden telefonunuzum modelini seçmenizi isteyen sayfa otomatik olarak cihazınızın işletim sistemine uygun ürünleri karşınıza seriyor.

Böylece sadece kendi telefonunuzda çalışacak, oyundan, sosyal ağ programlarına kadar yüzlerce uygulamaya erişebiliyorsunuz. Sitenin en güzel özelliği ise, mobil indirmek için özel bir arabirim ve çabuk kod sistemine sahip olması.

Sanal Müzeyi Gezin

Vakitsizlik ya da maddi sorunlar yüzünden ünlü sergileri gezemiyorsanız internet size bu konuda yardımcı olabiliyor. Amerika’da bulunan, National Gallery of Art sanal dünyanın nimetlerinden faydalanıp ayağına kadar geliyor.

 


www.nga.gov

Burada müzede bulunan sergileri ve fotoğrafları tek tek gezebiliyorsunuz. Her fotoğrafın boyutu ve tarihi ise açılan sayfada bilgi olarak kullanıcılara sunuluyor.

Ses Efektleri Arşivi

Amatör film ya da oyun yapıyorsanız uygun ses efektlerini bulma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

 


www.stonewashed.net/sfx.html

Bulunması zor olan bu tarz ses efektlerini bu siteden elde etmeniz mümkün.

Filmleri daha etkileyici yapacak olan efektler sayfada paket olarak dağıtılıyor.

Arama Motorlarında Çoşun

Web siteniz varsa ve CEO kavramını duymadıysanız kesinlikle bu konuda çok şey kaybetmişsiniz demektir. Günümüzde insanlar sitenize arama motorlarının nimetleri sayesinde geliyor.

 


searchenginewatch.com

 

Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevirebileceğimiz SEO kavramı ise bazı yöntemler kullanıp burada daha üst sıralarda yer almanızı sağlıyor.

Sitede bu konuda makaleler ve uygulamalı anlatımlar yer alıyor. Ayrıca forum kısmından daha iyi bir CEO için her türlü sorunuzu sormanız mümkün.

Teknoloji Sözlüğü

Hızla değişen teknoloji dünyasında bazı kelimelerin ne anlama geldiğini anlamak bile çoğu zaman büyük sorun olabiliyor.

 


www.webopedia.com

 

RAID nedir? Cloud computing ne anlama gelir? Gibi sorularla aklınız karışıyorsa bu site size büyük fayda sağlayacak. Teknoloji sözlüğü şeklinde tasarlanan adres kullanım olarak Wikipedia ile benzerlik gösteriyor.

:: Sizin en çok sevdiğiniz site hangisi oldu?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Haftanın Web Siteleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Very Good Site and awesome writing too , and great thanks to the writer

    Supernsetips

" Haftanın Web Siteleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın Web Siteleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın Web Siteleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "