Okunma

İlk Trafik Lambası Doodle Oldu!


04 Ağustos 2015 Salı 21:15
İlk Trafik Lambası Doodle Oldu!

Popüler arama motoru Google, ilk trafik lambasını unutmadı ve ilk trafik lambası için Doodle yaptı. İlk olarak 1868 yılında Londra‘da kurulan ilk trafik lambasının ardından, bugün tüm yollar trafik lambaları ile donatılmış durumda.

15-08/05/google-ilk-trafik-lambasi-doodle-shiftdelete.png

İlk trafik lambası bugün İngiltere’de kuruldu!

Türkiye‘de ise 1929 yılında ilk trafik lambası kullanılmaya başlandı. O dönemlerden bu zamana kadar Türkiye yolları da hızla gelişti ve artık gerekli olan hemen her cadde ve kavşakta, trafik lambaları yer alıyor. İsterseniz ilk trafik lambasınının ardından, trafik lambasını da detaylandıralım. Peki, trafik lambası nasıl ortaya çıktı? Neden kırmızı ve yeşil renkleri tercih edildi?

Trafik lambalarının ilk kez geliştirilmeye başlandığı dönemde, henüz motorlu araçlar bile trafikte yoktu. Ancak bazı bölgelerde at arabası trafiğinin kontrolden çıkması üzerine, bir sistem geliştirilmeye çalışıldı.

İlk etapta gaz lambaları aracılığı ile ilk ışıklı sistem denendi ama beklenen  sonuca ulaşılamayınca, Amerika’daki demiryolu sisteminde kullanılan ışık düzeneğinden esinlenilerek bildiğimiz trafik lambaları ortaya çıktı. Peki, trafik lambalarının renkleri neye göre tercih edildi.

Kırmızı tehlikeyi işaret eden renklerden olduğu için dur işaretinin kırmızı renkte olması tecih edilmiştir. Geç işareti içinse ilk olarak beyaz ışık, uyarı içinse yeşil ışık kullanılmış. Daha sonra yaşanan sorunlar ile bir takım düzenlemeler yapılarak bugünkü kırmızı, sarı ve yeşil ışık düzeni uygulanmaya başlanmıştır.

:: İlk trafik lambası hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “İlk Trafik Lambası Doodle Oldu!”

 1. kbrgnc dedi ki:

  Ulkemize gec gelmis Avrupa’ya gore.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  her yıl 1.500.000 kişi trafik kazalarında ölüyor.

 3. GORT dedi ki:

  Doodle mi?

 4. sagme dedi ki:

  Ulkemizde bircok insanin hala kullanmayi ogrenemedigi icat.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  daha önemli şeyler aklına gelmez ilk trafik lambası gelir google beyfendinin….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Millet birşey buluyor Bizimkilerde böyle boş boş konuşuyor işte renk körüymüş oymus muymus 😀 çekirdek getiriyim yermisiniz 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten trafik lambasını hatırlar mk bizim milli değerlerimiz akıllarına gelmez özel günlerimizi canları isterse gösterirler oç bunlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Renk körleri yeşili Kırmızı, kırmızıyı da yeşil görür. Sıralamasını bildikleri için yeşil gördükleri yerde durur, kırmızı gördükleri yerde geçerler.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  renk körlüğü yeşil ve kırmızıyı ayırt edememeden kaynaklanır zaten. özellikle renk körleri için kırmızı ve yeşil seçildiyse bunda bi sıkıntı var

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Renk körü insanlara sürücü belgesi verilmiyor. Haberde ciddi anlamda bilgi hatası var. Renk körlüğü çok çeşitlidir ama büyük bir grup yeşil ve kırmızı rengi ayırt edemez. Lütfen haberi düzeltin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ne alaka ya bu zamana kadar renk körlerinin kırmızı ve yeşili ayırt edemediklerini öğretiyorlardı yanlış mı yani

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı kelimeyi tekrar rekoru kırılmış 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış bilgi var renk körleri kırmızı ve yeşili ayırt etmede zorlanır. Kırmızı, yeşil ve sarının kullanılması demiryollarında kullanılan siyalizasyon ışıklarının bu renk olması nedeniyledir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yani siemens plc yi yaptı ve tester olarak bu lambalarımı icat etti diyorsun 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Renk körleri kırmızı ve yeşili ayırt edemez bu nasıl bir bilgilendirme acaba

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Trafik hic sevmedigim bir sey insanlar oluyor

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Yeşil geç kırmızı dur sarı hazır ol diye bilirdik renk körleri içinmiymiş

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Renk körleri asıl kırmızı ve yeşili ayırt edemezler hatta bu yüzden ehliyet alamazlar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  benim bildigim ilk trafik lambasi siemens tarafindan bulunup berlinde faaliyete gecirilmisdir ammada bu londra ve paris reklami yapiliyor anlamadim

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış bilgi. Renk körleri yeşil ve kırmızıyı göremez.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İlk trafik lambası 1968'de kullanıldıysa Türkiyede trafik lambası ilk olarak nasıl 1929'da kullanılıyor?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  5 ağustos 1868 olmasın …

" İlk Trafik Lambası Doodle Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk Trafik Lambası Doodle Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk Trafik Lambası Doodle Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "