Okunma

İlk trilyoner şirket Microsoft olacak!


26 Aralık 2016 Pazartesi 08:00
İlk trilyoner şirket Microsoft olacak!

Microsoft’un trilyon dolar değerine ulaşacak ilk şirket olacağı ileri sürülmüş durumda. İşte, Equities.com analisti Michael Markowski’nin bu iddialı öngörüsünün detayları.

Microsoft trilyon dolar değerine ulaşacak

Apple, Şubat 2015’te 710 milyar dolarlık değere ulaşarak, tarihte 700 milyar doların üstündeki değere ulaşan ilk şirket olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Şirket, daha sonra 775 milyar dolar değerini görmüş olsa da günümüzdeki değeri 617 milyar dolar.

Apple’ın ardındaki isimse 548 milyar dolarlık değeriyle Alphabet, yani Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altında toplayan şemsiye şirket. Microsoft ise şu anda 492 milyar dolar değerindeyken kendisini 359 milyar dolarla Amazon ve 333 milyar dolarla Facebook takip ediyor.

Sırasıyla geçen Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook şu anda borsada işlem gören en büyük 5 teknoloji şirketi konumunda. Peki, şu anda üçüncü sırada olan Microsoft, nasıl bir atılımla Apple ve Alphabet’i geçerek trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket olacak?

Markowski’ye göre, Microsoft gibi bir yazılım şirketi daha ölçeklenebilir ve Apple gibi bir donanım şirketine göre daha çok insana ulaşabilir olmasıyla trilyon dolar barajını aşma anlamında daha yüksek şansa sahip.

16-12/26/ms1td02.jpg

Microsoft tarafından LinkedIn’in 26 milyar dolar karşılığında satın alınmasının da Microsoft’un değerlemesini artırdığı ifade ediliyor. İş odaklı sosyal medya platformunun, şirketin sosyal medya gelirlerinin artmasını sağlamış olduğunun ve sosyal medya gelirlerinin günümüzde daha yüksek değer gördüğünün altı çiziliyor.

Microsoft’un LinkedIn alımıyla her bir LinkedIn abonesi için sadece 60 dolar ödediği, Facebook’un ise platformundaki sosyal medya kullanıcılarının her biri için ortalama 218 dolar ödediği de verilen bilgiler arasında.

1 trilyon dolar değerine ulaşmak için Microsoft’un hisse fiyatını iki katına çıkarması gerekiyor ve ayrıca bunun için de şirket, LinkedIn’deki mevcut 433 milyon abonesini 2020 yılına kadar 700 milyona çıkarmak zorunda.

Markowitz’e göre Microsoft’un 1 trilyon değerine ulaşma yarışındaki tek rakibi Alphabet. Analist, Apple’ın ise görmekte olduğu Microsoft ve Alphabet arasındaki yarışa dahil olmasını beklemiyor.

:: Sizce, Microsoft 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket olabilecek mi?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “İlk trilyoner şirket Microsoft olacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu açıklama bile değerini artırmıştır 😀 herzaman yenilik sunsun,zaten olanı çıkarmasın o zaman olur bu iş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben microsoftun iflas edeceğini düşünüyorum, Bu analist neler demiş öyle, Linkedin in cok bir degeri kalmadı bence

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Trilyoner şirket zaten var. Rockfeller ailesinin Excon-mobile şirketi. Bari ilk trilyoner teklonoji şirketi yazsaydın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple in kopegi olmaya bende hazirim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple olmasın da kim olursa olsun Microsoft iyidir olabilir..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam işine girerse ve hololens üzerinde çalışırsa ulaşabileceğini düşünüyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sen milyar milyon ne para be

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yürü be mikrosof

 9. SDN Okuru dedi ki:

  O tren kaçtı malesef. Java ve Android çıkmadan önce yapacaktı Microsoft yapacağını. Google ve Oracle (Sun Microsystems) erittiler Microsoft' u. Artık teknolojiyi Microsofy belirlemiyor ki trilyon dolara çıksın. Bu barajı ilk geçecek olan firma Google olacak.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Lütfen Apple ilk 1 trilyona ulaşan şirket olur çünküüüü… Apple'ın köpeği bile olurum. Gidip 10 tane macbook pro almalıyım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Zenginin malı züğürtdun çenesini yorarmis

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Orta vadeli Programda Türkiye'nin milli değeri 778Milyar Dolarmış. Adamlardaki ekonomi kafası fazlasıyla başarılıymış demek tek bir şirketleri Ülkemiz büyüklüğünde.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalamış

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Firma 1995-2005 yılları arasında piyasanın tek firmasıydı, o zaman bile öyle bir ışık yoktu, şimdi de sanmıyorum. Ama Google hala yerinde sayıyor gibi geldi bana, yani şuandaki elindeki Youtube, Adwords, Android, Arama Motoru gibi 4 kalemle bence 700-800 milyar dolar civarı olurdu diye tahmin ediyordum.

" İlk trilyoner şirket Microsoft olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk trilyoner şirket Microsoft olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk trilyoner şirket Microsoft olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "