Okunma

Imation M-Class SSD İnceleme


16 Temmuz 2009 Perşembe 12:57
Imation M-Class SSD İnceleme

Harici depolama çözümleri arasında biri var ki şimdiye kadar asla hak ettiği ilgiyi göremedi. Diğer çözümlere göre çok daha üstün bir teknolojiye ve çok daha yüksek hızlara sahip olan ve aynı zamanda oldukça taşınabilir olan bir cihaz düşünün. İlgi çekici, değil mi? Bir de bunun kullanıcılar tarafından pek tercih edilmediğini düşünün. Kulağa mantıksız geliyor, değil mi? Ancak gerçek ne yazık ki böyle. Evet, SSD‘lerden bahsediyoruz.

Katı hal diskleri (Solid State Disk) olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu ürünler bünyesinde hiçbir hareketli parça barındırmıyor. Böylece taşıma esnasında başınıza gelebilecek ufak kazalarda cihazın hasar görme olasılığı daha az. Dairesel disk yerine NAND bellek kullanan bu cihazlar bu sebeple, sabit disklerden çok daha ufak boyutlardalar. Aynı zamanda sabit disklerden çok daha az güç harcıyorlar.

Peki sorun ne?

SSD’ler hız konusunda da diğer depolama çözümlerinden çok daha ilerideler. Bir sabit diskin okuma ve yazma hızından yaklaşık 2-3 kat daha hızlı çalışan bu cihazların geniş kitleler tarafından ilgi görmemesinin sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi fiyatları.

64 GB‘lık bir SSD‘ye vereceğiniz parayla 1 TB kapasiteli bir harici sabit disk satın alabilirsiniz. Doğal olarak bu durum insanların SSD’lerden uzak durmasına yol açıyor.

Özellikler ve tasarım

Test merkezimizi ziyaret eden Imation’ın M-Class SSD serisinin 64 GB kapasiteli üyesi de önceki sayfalarda bahsettiğimiz tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Üzerinde 64 GB yazıyorsa da ürünün bize sunduğu asıl kapasite 60,17 GB.

6,4 x 9,9 x 0,8 cm boyutlarında olan ürün neredeyse bir tüy kadar hafif. Bu özellikleriyle cihaz neredeyse cüzdanınıza bile sığabilir. Ancak yine de bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Normalde SATA arayüzünü kullanan cihazın yanında bir adet USB-SATA çevirici veriliyor. Eğer ürünü dizüstü bilgisayarlarla birlikte kullanmak isterseniz bu çeviriciyi kullanmalısınız. USB portundan gelen güç cihazı çalıştırmaya yetmeyebileceği için yine ürünle birlikte gelen adaptörü kullanmalısınız.

M-Class’ın dış görünüşü hakkında söylenecek pek fazla bir söz yok. Parlak karbon fiber olan dış kaplama yeterli korumayı sağlıyor. Cihazın üzerinde herhangi bir LED ışık olmaması bir eksi olarak kabul edilebilir. SSD’ler çalışırken ses çıkarmadığı için, çalışıp çalışmadığını anlamak amacıyla üzerine bir ışık yerleştirilebilinirdi.

Imation M-Class SSD’nin performans konusunda neler yapabildiğini ise yaptığımız testler ile ölçtük. Cihazın neler yapabildiğini daha iyi anlamanız için onu Western Digital’in 3200AAKS adlı sabit diskiyle karşılaştırdık.

HD Tach

{GRAPH::171}

{GRAPH::172}

PCMark Vantage

{GRAPH::173}

Sonuç

Imation M-Class SSD serisinin 64 GB’lık modeli bir SSD’den beklenen tüm özellikleri kullanıcılarına sunuyor. Sabit disklerle karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklar da bunu kanıtlar nitelikte.

Ancak ürün aynı şekilde diğer tüm SSD’lerin muzdarip olduğu fiyat konusunda bir fark yaratamıyor. Sonuç olarak eğer maddi açıdan rahat bir durumdaysanız, Imation M-Class, size kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir ürün. Fiyatı göz ardı edebiliyorsanız eğer, bu SSD’nin gösterdiği performans sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Teknik özellikler

Imation M-Class

SSD

Arayüz: SATA, USB
Ortalama yazma: 88,5 MB/sn
Ortalama okuma: 136,7 MB/sn
Voltaj: 5 V
Boyutlar: 9,9 x 6,7 x 0,8 cm
Dış kaplama: Parlak karbon fiber

Bilgi için: Imation
Web: www.imation.com
Fiyat: –


:: Fiyatları daha uygun bir seviyeye gelirse kendinize bir SSD almayı düşünür müydünüz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Imation M-Class SSD İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kızmayın ama bunda daha uygun fayat, hız, ve özlelik barındıran ssdler mevcut bu markayı almayı dahi düşünmem

" Imation M-Class SSD İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Imation M-Class SSD İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Imation M-Class SSD İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "