Okunma

IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret!


09 Kasım 2018 Cuma 08:15
IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret!

Ülkemizde amiral gemisi seviyesindeki akıllı telefonların 8000 ve hatta 10000 TL’lerden satıldığı günümüzde, kullanıcılar yurt dışına büyük ilgi gösteriyor. Zira, son dönemde düşüş gösteren dolar kuru geçtiğimiz yıla kıyasla oldukça yüksek seviyede olmasına rağmen, yurt dışından telefon satın almak halen cazip.

Yurt dışından telefon alımının önüne geçilmek istendiği ve bu nedenle yolcu beraberinde getirilen telefonların imei kayıt ücretine zam yapılacağı uzun süredir konuşuluyordu. Kötü haber geldi ve IMEI kayıt ücretine zam yapıldı.

Bildiğiniz üzere IMEI kaydı yapılmayan bir telefon, 120 gün kullanılabiliyor. Sonrasında bu cihazı kullanabilmek için gerekli şartları sağlayan bir pasaport sahibinin 170.70 TL’lik harç ücretini ödeyerek kayıt yaptırması gerekiyordu.

Yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt ücreti 618.65 TL oldu!

Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte, 170,70 TL olan IMEI kayıt ücreti, 500 TL’ye yükseltildi. Yani, IMEI kayıt ücretine yaklaşık yüzde 300 zam yapıldı. Bu zamın ardından Ocak 2019 itibariyle yine zamlanan IMEI ücretleri toplamda 618.65 TL‘ye ulaştı.

IMEI kayıt ücretine zam yapıldı!

2 /7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan maktu harcı 500 TL olarak belirlenmiştir.

Bu değişiklik sonrasında insanlar yurt dışından telefon satın alırken mutlaka bir kez daha düşünecektir. Zira, 618.65 TL’lik kayıt ücreti yurt dışı ile Türkiye arasında oluşan fiyat farkını büyük oranda ortadan kaldırıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

125 yorum - “IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret!”

 1. Anonim dedi ki:

  hey gidi gunler tayyipten önce 5 tl idi

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  cok bu ucret 100 tlye insin bence

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gurbetci yillardir horlandi dislandi soyuldu
  Artik yeter biz de bu ulkenin insanlariyiz
  Devletimiz icin her seyi yaptik
  Bir hak bir imkan verilmedi
  Hep soyulduk dislandik hor gorulduk
  Yeter artik yazik ayip gunah
  Hakkimiz olsun

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ülke gerçekten yaşanılmaz hale geldi neye elini atsan elinde kalıyor bu devlet kendi vatandaşını s!kmekten başka birşeye yaramıyor 500 TL nedir ya yeter artık bırakında yaşayalım hergün yeni zamlarla uyanıyoruz asgari ücret 1600 TL onuda kazanamayanlar var suç sizde değil size oy verip size bu devleti teslim edenlerde Allah tan da mı korkunuz yok vampir gibi insanların kanını etmiyorsunuz yazıklar olsun size.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  calismak nasil oliyor ben burgaristan yasiorum

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mektuplaşmaya devam 😂😂😂 poşetten para al telefondan para al ottan para al boktan para al ne güzel madem 500 tl oldu garantiside olsun madem ?poşetten para alıyorsunuz market arabalarınada taksi metre takın baride tam olsun

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Soyguna devam

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben bişey sorabilir miyim diyelim ki son 6 ay içinde giriş yaptık ama telefonu sonradan getirttik telefon o pasaporta kayıt ettirilebiliyor mu?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ülkeye giriş tarihinizden itibaren 120 gün içinde kayıt yapmalısınız

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu ülkede yaşayan, bu ülkeden alışveriş yapar ve vergi öder. 10.000 TL bulan 500 TL daha verir. Hemen ağlamaya başlamayın.

  1. Anonim dedi ki:

   herkes 10 binlik telefon almıyor

  2. Anonim dedi ki:

   Senin gibi herkes kazıklanmayı ve soyulmayı sevmiyor belki ondandır…

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adilikten başka bir şey değil

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  telefonu pasaporta kayıt ücreti 500 lira olmuş öğrenciyim ve şuan zar zor kendi emeğimle aldığım telefonumu kaydettirebilmem kyk kredimden de fazla belki sesimizi duyarlarsa bişi yaparlar

  1. Anonim dedi ki:

   sesini duyarlarsa zam yaparlar

" IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IMEI kayıt ücretine zam yapıldı! İşte yeni ücret! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "