İnceledik: Alan Wake


19 Mayıs 2010 Çarşamba 13:00
İnceledik: Alan Wake

Puan: 8.8

Sözlerimizin başında dolambaçlı yollar izlemeden, hiç çekinmeden, tereddüt etmeden bir noktayı açıklığa kavuşturalım: Alan Wake, konsol tarihinin en kaliteli Adventure yapımlardan biri(muhtemelen iyisi) olmaya aday. Güçlü senaryo, müthiş görsellik ve inanılmaz hikayeyi tek potada eritmek, her babayiğidin harcı değil.

 

Sürükleyici Hikaye

Maalesef, bu inanılmaz keyiften şimdilik, yalnızca Xbox 360 sahipleri faydalanabilecek. Her şeye rağmen, PC ve PS3 sahipleri fazla üzülmesin çünkü yakın zaman içinde bir sürpriz gerçekleşebilir.

 

Yazdığı aksiyon-gerilim türü kitaplarla onlarca kez best-seller listesine giren Alan Wake, son iki yılda kitap yazamamış ve bunalıma girmiştir. Yaratıcı kıvılcımını yeniden yakmak isteyen Alan Wake, esrarengiz kasaba Bright Falls’a karısı Alice ile seyahat etmeye karar verir. Kasaba halkı tarafından sıcaklıkla karşılanan ünlü yazar, gece nehirden yükselen çığlık ile uyanır ve hemen ardından bilincini kaybeder. Bilinci tekrar yerine geldiğinde Wake’ın başında, kanayan bir yara mevcuttur.

Karanlık Yükseliyor

Wake, başındaki yara için yardım bulmak amacı ile yakındaki benzin istasyonuna yönelir. Bu hayatında yaptığı en büyük hatalardan biridir: Bir şey tarafından ele geçirilmiş benzinci, Wake’a saldırır. Wake, saldırıyı savuşturur ve otelde kalan karısını arar. Maalesef karısı kayıptır ve en kötüsü henüz başlamamıştır. Karanlık Varlık adı verilen güç, önce kasabayı sonra da dünyayı yutmak için harekete geçmiştir.

 

Satış rekorları kırıyor

Piyasaya çıktığı ilk hafta Amerika ve İngiltere’de satış listesinin zirvesine yerleşen yapım, gerilim-adventure ve aksiyon türünün başarılı bir harmanı. Hikaye açısından Lost, bölüm geçişleri açısından 24 ve aksiyon sahneleri açısından Max Payne’in bir karışımı. Kaçınma, saldırı gibi anlar, adeta Max Payne’deki gibi, çarpıcı bir efektlendirme ile gözler önüne seriliyor.

 

Silent Hill’in en iyi zamanlarına gönderme

Alan Wake’deki karanlığın bilumum varlıkları ile yüzleşiyorsunuz. Işık, ne kadar dostunuzsa karanlık da o kadar düşmanınız. Karanlık Varlık, gece inanılmaz bir güç kazanıyor ve yüreğinde herhangi bir leke olan herkesi kontrol edebiliyor. En güvendiğiniz insanlar, düşmanınız olabilir. Atmosfer; paranoya, şüphe ve gerilim içerisinde yükseliyor. Aynı Silent Hill’in ilk yapımları gibi. Tüyler ürpertici, şaşırtıcı hatta şok edici. Ah Silent Hill 4 ve 5, öncüleriyle aynı çizgiyi izleyebilseydi.

 

Sesi kısın ya da titremeye hazır olun!

Yapımın en üstün yönlerinden biri de müzikleri ve ses efektleri. Gece Alan Wake’ı oynamak istedim. Kendime işkence etmek için odadaki tüm sesleri kapadım, ışıkları söndürdüm ve bu da yetmezmiş gibi kulaklık taktım. Sonuç mu? Çığlık atma isteğim dilimin ucuna kadar geldi ama rezil olmamak için kendimi zorlukla da olsa tuttum. Alan Wake’in ses ve müzikleri, gerilim türünün medari-iftiharı.

 

Ufak tefek hatalar

Alan Wake; Grafikleri, atmosferi, öyküsü ve anlatımı ile üst seviyede. Özellikle aksiyon motoru son derece gerçekçi. Kullanabileceğiniz pek çok silah var ama bunlar ucubeleri öldürmüyor. Sadece ve sadece yavaşlatıyor. Zaten piramit kafaları, hayaletleri ve mutant hemşireleri indirebilmek, bana her zaman mantıksız gelmiştir. X-Files izleri de başka bir artı. Bazı bilmecelerin sonu, hayal gücünüze bırakabiliyor. Eksikler mi? Ara videolar çok daha iyi olabilir ve hikayeyi güçlendirebilirdi. Hikaye biraz daha ağır gelişsse de fena olmazdı. Atmosfere ve ışıklandırma efektlerine diyecek yok. Birkaç kusura rağmen, Alan Wake, özellikle konsol sahipleri için satın alınabilecek en iyi gerilim-adventure-aksiyon yapımı.

 

:: Alan Wake’i satın almayı düşünüyor musunuz? Sizce konsol platformunun en iyi aksiyon-adventure yapımı hangisi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnceledik: Alan Wake konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnceledik: Alan Wake ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnceledik: Alan Wake ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar