İnceledik: Final Fantasy XIII


12 Mayıs 2010 Çarşamba 19:34
İnceledik: Final Fantasy XIII

Puan: 8.7

Binlerce yıl önce, Pulse adında bir diyar vardı. Ne varki Pulse mükemmel olmaktan çok uzaktı: Şiddet, öfke ve ölüm her köşe başında dolaşırdı. Tanrısal güçlere sahip fal’Cie adındaki varlıklar, Cacoon adındaki diyarı yarattı. Mükemmel bir şehir: Güvenlik ve refah merkezi. Pulse diyarının üstünde, havada süzülen Cacoon, yaratılanların hayallerini süsleyecek kadar büyüdü ve zenginleşti.

 

Cacoon, dünya üzerinde bulunan cennet haline geldi ve insanlar hiç olmadığı kadar güçlendi. Bilgi, mutluluk ve huzurdu onların güçleri. Maalesef her cennet için bir cehennem, her iyilik için kötülük, her rüya için bir kabus varoluşun temelinde bulunurdu.

Pulse’daki kötü niyetli fal’Cie, kıskançlık duyup Cacoon’a savaş açtılar. İki tarafın güçleri arasında inanılmaz bir çarpışma oldu ve Cacoon fal’Cie’leri zafere ulaştı. Yine de, Cacoon halkı vahşetin, nefretin ve şiddetin yapacaklarını görmüşler ve masumiyetleri sonsuza kadar lekelenmişti. Daima yeni bir savaşın korkusunda yaşamaya başladılar.

 

Toplumsal paranoyanın bedeli, Cacoon halkı için ağır olacaktı. Masum da olsa, Pulse’dan gelen her varlık ya öldürüldü ya da karantiya mahkum edildi. Bir zamanlar temiz olan kalpler, binlerce yıl içerisinde karardılar. Teokratik devlet, PSICOM isimli özel bir ordu yarattı ve kendileri gibi düşünmeyen herkese karşı soykırım başlattı.

Xbox 360 ve PS3 sahipleri; bu çağrımız size. Yapımda iyi yürekli bir Pulse fal’Cie’si işaretlenen Snow Villiers’ı yönetiyorsunuz. Amacınız basit: Masum sivillerin katledilmesine karşı bir direniş grubu oluşturmak. Bu grupta, geçmişi tarafından lanetlenen eski PSICOM üyesi Lightning’i de yanınıza çekmek zorundasınız.

 

Final Fantasy XIII, Final Fantasy VII: Advent Children’ınkine benzer bir dövüş sisteminden faydalanıyor. Stratejik temelli sistem, dünya ile tam etkileşim sağlıyor ve tekdüze olmaktan kurtulup, yüksek keyif vaat ediyor. Onlarca kombo gerçekleştirebiliyor ve grubunuzdaki diğer üyelerle birlikte zincirleme saldırılarda bulunabiliyorsunuz.

Düşmanla birbirinize girdiğinizde, kamera farklı açılardan gösterim yapmaya başlıyor. Olası zayıf noktalar, alanda kullanabileceğiniz nesneler, taktiğiniz(grubun diğer üyelerine arkadan saldırı emri verebilirsiniz)  ve yetenekleriniz, derli toplu bir ekranda yansıtılıyor.

 

Sistemin en hoş yeteneği de kendinizi Mortal Kombat veya Street Fighter’da hissetmenizi sağlayan, son vuruşlar. Ölümcül kombolar yapmak mümkün. Daha önce belirttiğimiz gibi grubun diğer üyeleriyle kombine bir vuruş gerçekleştirmenizde. Karşınızdaki yaratğın ateşe hassas olduğunu düşünün: Grubun üyeleri bu zaafdan yararlanıp ateş kullansın, size de sinemaya yakışır animasyonları izlemek kalsın.

Seçebileceğiniz pek çok karakter mevcut: Psişik saldırılar yapan komando, mistik enerjiyi kullanan Synergist, makinelere karşı yakınlığıyla bilinen Saboteur, uzak hücum becerileri ile kendine hayran bırakan; rakibi öfkeden deliye çeviren Sentinel ve düşmanının üzerine buz fırtınası olup yağan Ravager. Bir çok karakter ile oynama fırsatım oldu ve şunu söyleyebilirim ki, bence en eğlenceli sınıf komando.

 

Stagger State(Sendeleme Durumu), Final Fantasy XIII’ün en önemli silahlarından. Düşmanızı, zincirleme saldırılarla serseme çevirdiniz diyelim. Turuncu turuncu parlamaya başlıyor. Bu sizin fırsatınız: O konumda sağlam ve yerinde tek saldırı, inanılmaz zarar vermenize olanak tanıyacaktır.

RPG’lerin olmazsa olmazı, kazanılan tecrübelerle karakteri zenginleştirmektir. Final Fantasy XIII’ün tecrübe sistemi Crystarium olarak adlandırılıyor. Crystarium ekranında, 3 farklı alanda uzmanlaşabiliyor ve bu alanlara göre yetenekler kazanabiliyorsunuz. Bazı yeteneklerse, oyunda belli bölümleri geçmeden ortaya çıkmıyor. Çok adam öldüreyim, oyunun ortası olmadan muazzam seviyede güçleneyim gibi bir fikriniz varsa, unutmanızı öneririz.

Her Final Fantasy yapımında olduğu gibi destek çağırma şansınız var. Mistik varlıkları çağırabildiğiniz gibi, çeşitli mekanik parçaları çağırıp, Optimus Prime’a taş çıkartacak, dönüşümler yapabiliyorsunuz. Söz gelimi Snow, hoş yeteneklere sahip motorsiklet ile birleşirken, bir başkası dev bir otomatik silahla bütünleşiyor.

Square Enix, ortaya yine çok kaliteli bir oyun çıkarmış. Karakter etkileşimi derin ve senaryo bağımlılık yapıcı. Buradaki tek sorun fazla düz bir ilerleyişe sahip olunması ve oyuncuların sıkılma olasılığı. Final Fantasy XIII klasik değil, ama hemen hemen hiç zayıf yönü bulunmayan görsel bir şölen. Kaliteli grafikleri, ara videoları, animasyonları ve profesyonellerin elinden çıktığı belli olan ses efekteri ile estetikten hoşlanan kullanıcıların, ilk üç tercihi arasına kolayca girecektir.

 

:: Final Fantasy müdavimlerden misiniz? Sizce PS3 ve Xbox 360’ın en kaliteli RPG’leri nelerdir?

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnceledik: Final Fantasy XIII”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşadım sanki oyunu. Xbox’ta da vardı di mi?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eline sağlık. Oyun kaliteli bir hikaye gibi yazmışsın.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  muhteşem bir yazı olmuş!!!

" İnceledik: Final Fantasy XIII konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnceledik: Final Fantasy XIII ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnceledik: Final Fantasy XIII ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!