Okunma

İnceleme: Terminator: Salvation


09 Haziran 2009 Salı 11:02
İnceleme: Terminator: Salvation

Yapay zekanın kontrolü ele geçirip, insanlara karşı baskın ırk olmaya çalıştığı Terminator serisinin son halkası Salvation, yakın zamanda vizyona girdi. Üçleme olacak olan filmde, Christian Bale’in canlandırdığı John Connor ile arkadaşlarının, makinelere karşı verdikleri kurtuluş mücadelesi konu ediliyor. Önceki üç Terminator filminde gördüğümüz, Judgement Day’den önceki olayların yerine bu kez ilk defa kıyamet gününden sonrasına gidiyoruz. Bu meşhur hikaye, aynı adlı bir video oyununa da konu oldu.


Oyunda Christian Bale’in modellemesi bulunmuyor.

Yapımcılığını, Wanted: Weapons of Fate’i ve Tom Clancy’s Ghost Recon Advenced Warfighter 2’yi geliştiren Grin’in üstlendiği oyunda, John Connor’ı kontrol edip, filmle paralel bir hikayeyi oynuyoruz.


Christian Bale ile para konusunda anlaşamayan yapımcılar, John Connor için bu modellemeyi uygun görmüş.

Skynet’ten Büyük Connor Var!

Üç zorluk seviyesiyle açılan yapımda, yapay zekanın pek başarılı olmadığı, kısa süre sonra dikkat çekiyor. Zira düşman birimleri, sizi vuramayacağı kör noktalardan ateş etmeyi pek seviyor. Ayrıca tam dibindeki sipere saklansanız da, diğer tarafa geçip John Connor’ın midesini kurşunla doldurup, savaşı bitirmeyi düşünemiyor. Onun yerine vurmakta zorlanacağı açılardan yaylım ateşi açıyor.


Oyunda bunlardan görürseniz, sakın direkt saldırıya geçmeyin. Önce kendinize korunaklı bir yer bulun.

Makineler John Connor’a odaklandıkları için, zayıf bölgeleri olan arkalarını diğer askerlere dönüyorlar. Bu sayede yapay zeka kontrolündeki yandaşlarımız işlerini bitiriyor. Zaten yanımızdakilerin en önemli yararı da bu. Tabii bazen işler iyi gitmiyor ve askerleriniz ölüyor. Bu anlarda endişelenmeyin zira karşılaşacağınız ilk ara sinematik ile beraber geri dönüyorlar.


T-600’lerin kalabalık geldikleri zamanlarda saklanmak ilk yapılması gereken eylem olmalı.

Düşman Çeşitsizliği

Yaklaşık 5 saatlik oynama süresine sahip olan Terminator: Salvation’da, düşman çeşitliliği anlamında aradığınızı bulmanız zor. Zira Terminator kurgusunun kahramanları bu kadarla sınırlı. Bu yüzden maalesef bıkana kadar T-600 ve şu havada uçan gözlemci robotlardan göreceksiniz.


Şu arkadaki dev robotu görünce, “Buraya kadarmış” demeniz muhtemel.

Son derece sıradan bir oynanışa sahip olan yapımda, tıpkı Gears of War’daki gibi, siperlerin ardına saklanabiliyoruz. Zaten aynı yöntemi Grin, Wanted’ın oyununda da başarıyla kullanmıştı. Ancak Salvation’ın türe getirdiği en ufak bir yenilik olmadığı için, hep aynı enstantaneleri yaşıyorsunuz. Bazen bindiğiniz aracın silahını kontrol etme gibi görevler veriliyor fakat bunlar da türün oyunlarında bolca kullanılan çeşitlilik yöntemleri.


Oyunda yalnız değiliz, ekip arkadaşlarımız da daima yanımızdalar.

Silahsızlanmayın

Oyundaki bir diğer problem de silah sayısının az oluşu. Hep aynı silahları kullanarak ilerliyoruz. Neyseki bazıları oldukça kullanışlı da, sağda solda farklı silah aramamıza gerek kalmıyor. Ancak elinize bomba ya da roketatar geçerse, kesinlikle idareli kullanın. Zira makinelere karşı çok etkili oldukları için, hayati önem taşıyorlar.


Avcıları yok etmek hiç kolay değil.

Co-Op oynanış imkanı, yapımda bulunan ender artılardan biri. Bu sayede arkadaşlarınız ile Terminator: Salvation keyfi yaşayabilirsiniz. Tabii ne kadar keyif olacağı tartışılır. Belki PC kullanıcıları, eski bir oyun olan Gears of War’ı kurmayı tercih edebilir ve hiç de fena bir seçim olmaz. Görsel açıdan ara videolar haricinde yapım tam anlamıyla başarısız. Çevre detayları çok zayıf, karakter modellemeleri de, 2007 yapımı Gears of War’dan ileride değil. Tüm bu görsel hüsranın üzerine bir de John Connor için Christian Bale’in modellemesinin kullanılmadığını görüyoruz.


Tıpkı Gears of War’daki gibi ortalarda salınmadan siperlere saklanarak ilerlemek zorundayız.

Seslere kulak kabartacak olursak, ortada modernleştirilmiş Terminator müziğinin haricinde kayda değer bir şeyin olmadığı aşikar.  Genel olarak bakacak olursak, Salvation beklediğimiz Terminator oyunundan çok uzakta bir yerde, sıradan aksiyon oyunlarının yanında duruyor.

:: Terminator: Salvation’ından umduğunuzu bulabildiniz mi?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnceleme: Terminator: Salvation konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnceleme: Terminator: Salvation ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnceleme: Terminator: Salvation ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "