Okunma

İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor


03 Aralık 2016 Cumartesi 09:00
İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor

iPhone, güvenlik güçleri için büyük bir kabusa dönüşmüş durumda.

ABD’de geçtiğimiz yıl bir teröristin üzerinden çıkan iPhone’dan, saldırıya dair yaptığı planlamada kimlerle görüştüğü, kimden yardım aldığı bilgilerini almak isteyen ancak iPhone’un şifresini kıramayan FBI’ın yaşadıklarından sonra İngiliz polisi, iPhone şifrelerini kırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

İngiliz polisinden şifre kırma taktiği

İngiliz polisi, eğer takip ettiği şüpheli iPhone kullanıyorsa, onu tutuklamak için önce telefonla görüşme yapmasını bekliyor.

Şüpheli telefonla konuşurken, yanına yaklaşan sivil polislerden biri, şüphelinin telefonunu elinden gasp ediyor ve diğer polisler de şüpheliyi kıskvrak yakalayıp kelepçeliyor.

Bu yöntem sayesinde telefonu kilitlenmeden ele geçiren polisler, ekranı kapamadan ve telefon kilitlemeden cihazı hemen bir laptop’a bağlayıp içindeki tüm verilerin kopyasını alıyor. Böylece iPhone’un o kırılamayan şifrelemesiyle uğraşmak zorunda kalmadan şüpheliye dair tüm delilleri ele geçiriyorlar.

Ancak bu yöntem aynı zamanda Apple’ı da alarma geçirmiş durumda. Herhangi birinin telefonu, konuşma sırasında çalınacak olursa içindeki mahrem bilgilerin de hırsızın eline geçme riski ortaya çıkıyor.

Apple’ın muhtemelen bu açığı kapamak için yakında güncelleme yapması şaşırtıcı olmayacak. 

:: Sizce polisin çözümü yasal mı yoksa zorbalık mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ahah 🙂 garip hareketler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İngiltere'de yaşıyorum bunlardan herşey beklenir gece uyurken yatağınızdan bile alırlar sizi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  o yedekleri alsa ne olacak lan açamaz ki 😀 iphone dan alınan yedek tekrar iphone içerisinde çalışır. Yani o yedeği kurdun bir telefona senden tekrar şifre ister. İnanmayan denesin ! milleti keklemişler hahaha

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ya başkası onu aradıysa? kilit açmadan konuşur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Oyle totoya boyle lolipop

 6. SDN Okuru dedi ki:

  düz mantık 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Rus hackerlara versinler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece iPhone sanki. Diğer hiçbir telefonda olmuyor mu bu. Apple ile alakalı değil bu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde olsa yer yerinden oynardı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Amma değişik bir yakalama taktiği imiş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  oha saçmalık

" İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiliz polisi iPhone’ları gaspediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "