Okunma

İngiltere’de Google Glass Yasağı


01 Temmuz 2014 Salı 15:00
İngiltere’de Google Glass Yasağı

Google‘ın teknolojik gözlüğü tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD dışına açılarak Avrupa‘ya ulaşan Google Glass Kaşif Sürümü, ilk kez Birleşik Krallık‘ta satışa çıktı. Sık sık kişisel mahremiyet tartışmalarına konu olan cihaz, bu ülkede de temkinli karşılandı.

Sinemalarda yasak

Ülkedeki sinemaların yüzde 90’ını temsil ettiği belirtilen Sinema Katılımcıları Derneği, müşterilerden sinema salonlarında Google Glass kullanmamalarının isteneceğini belirtti. Derneğin bu yumuşak açıklaması, aslında Google Glass kullanımının sinema salonlarında yasaklanmasının kibar bir şekilde dile getirilmesi anlamına geliyor.

Yasadışı kayıta önlem

Sinema işletmelerini korkutan ise belki de kişisel mahremiyet tartışmasından öte, filmlerin yasa dışı şekilde kaydedilmesi. Google‘ın açıklamaları Glass ile en fazla 45 dakikalık video kaydı yapılabildiği yönünde olsa da, İngiliz sinemacılar baştan tedbir alma konusunda kararlı. Bakalım Google Glass’ın son kullanıcı sürümü satışa çıkınca yasaklamaların kapsamı genişleyecek mi?

:: Google Glass satışa çıktığında tartışmaların büyüyeceğini düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “İngiltere’de Google Glass Yasağı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  başlığı görende tüm ingilterede yasaklandı sanacak. sinemada yasak olması çok normal google glass = kamera. kamera kullanmanın yasak olduğu bi yerde google glassın serbest olması beklenemez ztn

 2. SDN Okuru dedi ki:

  aynen 2-3 kişi ayrı ayrı gider baştan sona kayıt alırlar. 45 dk deyip savunma yapmaları zaten en baştan hata…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’de böyle bir karar çıksa herkes özgürlüğümüz gidiyor diye sokaklara dökülürdü 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir insan GoogleGlass alıpta sinemada korsan çekim yapıyorsa, sırf bu ezikliğini yüzüne vurmak için izin verilmeli

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çantaya sokar yinede girerler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kardeşler teklonojiden anlayan biri ben le ileetişime geçebilirmi sayfama admin alacağımda facebook

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm dünyada yasaklanmalı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  aynen 2 kişi 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  2 arkadaş gider sorun çözülür …

" İngiltere’de Google Glass Yasağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’de Google Glass Yasağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’de Google Glass Yasağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "