İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası


21 Ekim 2014 Salı 09:00
İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası

İnsanlık tarihine baktığımızda gelişmeyle beraber, kavimler arasındaki bağlantıların arttığını görüyoruz. Özellikle günümüzde insanlar arasında (etnik unsurlara takılmayan ve dünyadaki değerlere sahip çıkan insanları kastediyoruz) sınırların tamamen kalktığı bir gerçek. Bugün Amerika‘da olan bir videoyu izleyebiliyor, altına tüm milletlerden insanlar yorum atabiliyor ve hepsiyle sohbet edebiliyorsunuz.

Dünyada artık bir kültür birliği de oluşmaya başladı. Bunun da en büyük destekçisi akıllı telefonlar, internet ve sosyal mecralar. Artık Türkiye’de yaşanan bir gelişme İngiltere’de, İngiltere’de yaşanan bir gelişme ise Türkiye’de ses bulabiliyor ve insanlar milletlerarası empati kurabiliyor. 

İnsanlar tam olarak özgür olamasalar da, her yazdıkları kayıt altında olsa da, sosyal mecralarda örgütlenebiliyorlar, dilediği düşüncelerini binlerce kişiye iletebiliyorlar. Fakat artık bu da devletleri rahatsız etmeye başladı.

Örnek bu sefer İngiltere’den

Esasında ceza gayet makul seviyede. Mesela benzer bir olay Türkiye’de yaşansaydı, bu şahıs büyük ihtimalle ceza almazdı. Fakat daha başka şeylere yorum yapsa ya da paylaşsa çok ciddi hapis cezalarıyla karşılaşabilirdi. İngiltere’de iş abartılmamış ve 4 haftalık hapis cezası verilmiş. Gelin detaylarına bakalım.

Garron Helm, neden hapis cezası aldı? 

Liverpool Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 21 yaşındaki Garron Helm, kendi adına olmayan bir Twitter hesabı üzerinden İşçi Partisi Liverpool Wavertree Milletvekili Luciana Berger’e Yahudi karşıtı mesaj gönderdiğini itiraf etti.

Aşırı sağcı bir grupla bağlantısı olduğu belirtilen Helm’in Ağustos ayında attığı mesajı ırkçı bulan mahkeme, Helm’e 4 hafta hapis cezası verdi.

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan milletvekili Berger, kararın topluma açık bir mesaj gönderdiğini kaydederek, “Nefret suçu bu ülkede hoş görülemez. Umarım bu dava kişileri karşılaştıkları nefret suçlarını polise bildirmeleri konusunda teşvik eder” dedi.

Troll hesaplara ceza yolda

Bu arada, İngiliz hükümeti sosyal medyadaki trollere 2 yıl hapis cezası verilebilecek yeni yasal düzenlemeye gidileceğini açıklamıştı. Adalet Bakanı Chris Grayling yeni düzenlemeyle internet suçlarında altı ay olan mevcut ceza süresinin 2 yıla çıkarılacağını söylemişti.

:: Twitter’da yazdıklarınıza dikkat ediyor musunuz yoksa ben burada özgürüm demeye devam mı ediyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde küfürlerde dahil özgürlük olarak kabul edilir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi yapmýþlar…

  bizde olsa kulanýcýlarýn yarýsý hapse girer …..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bize de böyle sýký kurallar þart.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  şu particiliği bırakında adam gibi objektif yorum yazın, bizde yasakların alası var neden bahsediyorsunuz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Özgülükler ülkesinde mi olmuş bu? Bizde demokrasi yok ya o yüzden bizde bunlar serbest. Başbakan sövene bile ceza yok birde diktatör derler.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ahh ahh keþke bizdede hapis cezasý verilse

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim Ülkemizde olsa hemen çarpıtılır TURKİYE de düşünce özgürlüğü yok.. twit atan adam hapse atıldı.. gibi spelükasyonlar yapılır.. Olaylar çıkar.. polise taşla saldırılar gerçekleşir..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  yeni türkiye eski türkiyeyi aratıyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ah ah keske türkiye de de olsa

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim aym gıyabında beraat ettirir…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz daha özgürüz la bunlardan. Melihe ne twitler yazıyor millet. Her yerden başbakana sallıyorlar hakaret davası bile açamıyorsun.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  kendi ırkından adamı öldürüp resmini twitt atan ve bunu rtweet edenleri cezalandıramamanın vebalide bizim haşim abiye aittir. paylaşma özgürlüğü.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  koyunu gütmek kolay olur

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  giriþ yazýnýz çok saçma ve gereksizce ne demek "Esasýnda her devlet, halkýnýn bir seviyenin daha da yukarýsýnda bilinçlenmesini istemez. Çünkü o zaman devletin iþine yarayan bir birey olmaktan çýkarsýnýz. " böyle saçma bir þey olur mu ?

  Çok doðru yazmýzlar devletler bireyin bilinçlenmesini istemez .Özellikle bizde; ülke kurulduðundan beri tatiller hariç hergün ama her gün eðitim sistemini bir yerlerini deiðiþtiriyorlar ve bunu z y z deðil baþa gelen herkes yapýyor kendi ideolojini topluma yayma bireyin zihinleri köreltme sistem içinde sistemi eleþtirmeyecek haksýzlýðýn karsýnda dur demeyecek ayný kalýptan çýkmýþ kek kalýplarý gibi tek bir zihin oluþturma çabasýndan baþka bir þey deðil.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Hashim Sword’a başvursun bu “özgürlük” savaşçısı ve “özgürlük” ortamını özgür bıraksın…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde yeni yargı paketi felan hazırlıyorlarmış artık şüphe üzerine belgeyede gerek yokmuş ırkçı değil eleştiri yazıları bile gerekli görüldüğünde mahkemeye taşınabiliyormuş, kısaca el gider aya biz hala yaya

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bak şimdi özgürlükleri elinden alınmış yakın yıkın ortalıgı

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde olsa düşünce özgürlüğü elden gidiyor diye yaygara koparirlar

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  lazım değil facebook tweeter vs hiç kullanmadım yanımda bile arkadaşım yemek yerken gezerken habire bunlara bakıyor cebinden, sinir bozucu bir ***** provokasyon yapanlara birebir kapatın gitsin.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  biz ırkçı tweet atan sporcuya bayrak taşıtırız elin ingilizi ırkçılıktan hapis cezası verir.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar ýrkçý tweet yüzünden bu kararý alabiliyorlar, Bizde memeleket yanýyor yinede alamýyoruz. Özgürlüðümüz gitmesin elimizden aman

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiyede olsa seriat geliyor avrupada olsa onlarda normal diye gecistiriyoruz 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  giriş yazınız çok saçma ve gereksizce ne demek “Esasında her devlet, halkının bir seviyenin daha da yukarısında bilinçlenmesini istemez. Çünkü o zaman devletin işine yarayan bir birey olmaktan çıkarsınız. ” böyle saçma bir şey olur mu ?

" İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’de Tweet’e Hapis Cezası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar