Okunma

InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi!


27 Kasım 2018 Salı 07:15
InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi!

Mars InSight uzay aracı yaklaşık 6 ay süren yolculuğun ardından milyonlarca kilometreyi geride bırakarak Kızıl Gezegen’in yüzeyine başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

InSight Mars yüzeyine inişi başarılı bir şekilde gerçekleştirdi!

NASA tarafından  binlerce bilim insanı ile birlikte yürütülen projede merakla beklenen aşamaya sonunda gelindi Geçtiğimiz saatlerde yaşanılan gelişme ile birlikte InSight uzay aracı Kızıl Gezegen’in yüzeyine zorlu da olsa oldukça başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Canlı olarak yayınlanan iniş sırasında InSight, Mars’taki kötü hava koşullarından dolayı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca iniş yapmakta zorlandı. Fakat, korkulan olmadı ve NASA‘nın tarihe geçen inişini başarılı bir şekilde tamamlandı.

Mars Insight

Şimdiye kadar Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmeyi başaran uzay araçlarının oranı sadece yüzde 40’la sınırlı. Dolayısıyla InSight uzay aracı zoru başardı diyebiliriz.

Elysium Planitia isimli bölgeye inen  uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi. Tüm bunların haricinde ise aşağıdan da görebileceğiniz üzere uzay aracı, Kızıl Gezegen‘den ilk görüntüleri de paylaştı.

Başarılı ile gerçekleşen inişin sonrasında ise sismik aktiviteleri, Kızıl Gezegende’ki depremleri araştırmaya başlayacak olan uzay aracının; gezegenin manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplayacağı belirtildi. Elde edilen bilgilerin ileride gerçekleştirilecek, içerisinde insanların da yer alacağı Mars görevlerinde yardımcı olacağı ifade ediliyor.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abdest im kaçtı emi

 2. Murat dedi ki:

  Taş toprak…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Traş edeyim kertenkeleyi

 4. Kimseli dedi ki:

  Sakiz orucu bozar mi?

  1. Anonim dedi ki:

   🙂

" InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InSight Mars’a iniş yaptı! İlk görüntüler geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "