Okunma

Instagram algoritması nasıl çalışıyor?


02 Haziran 2018 Cumartesi 23:59
Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

Facebook‘un satın alımının ardından çok hızlı bir yükseliş yaşayan Instagram, artık sosyal medya platformları arasında vazgeçilmez bir yere sahip. Instagram‘ın popülaritesinin artmasının ardından kullanıcılar arasında Instagram algoritması hakkında büyük merak oluşmuştu.

Sosyal medya fenomenleri başta olmak üzere bir çok kullanıcı algoritmanın çalışma mantığını öğrenerek daha geniş kitlelere erişmek, dolayısıyla daha fazla beğeni ve yorum almak istiyor. Konuyla ilgili merakları giderecek bir açıklama sonunda yapıldı.

Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

instagram algoritması 2

En güncel algoritmanın çalışma mantığını açıklayan Instagram, makine öğrenmesi temelli bir algoritmaya sahip olduklarını belirtti. Gönderilerin sıralanması üç ana maddeye göre kararlaştıran algoritma öncelikli olarak kullanıcının Instagram’a ne sıklıkla girdiğine bakıyor.

Instagram ekibi, uygulamayı her kullandığınızda ilgi alanınıza göre en iyi gönderiyi size sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.

İkinci öncelik ise daha çok etkileşim odaklı. Eğer bir profilin gönderilerine daha fazla ilgi gösterdiyseniz, o profilin gönderileri ana sayfanızda daha yukarıda gösteriliyor.

Üçüncü madde ise Instagram kullanım anlayışınıza göre şekilleniyor.

Algoritma, eğer Instagram‘da çok vakit geçiren birisi değilseniz, size ilgilerine göre en iyi içeriği sunarken Instagram‘da çok vakit geçiren kullanıcıların gördüğü gönderilerde tarih sırasına öncelik veriliyor.

Bu üç ana maddeye ek olarak Instagram ekibi tarafından yapılan açıklamada; Instagram’ın kimsenin gönderisini akıştan gizlemediği belirtiliyor.

Ayrıca işletme profili ve kişisel profiller arasında herhangi bir öncelik farkı bulunmadığını belirten Instagram takımı, bu değişikliğin kullanıcılara daha fazla etkileşim getirmeyeceğini de dile getirdi.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Instagram algoritması nasıl çalışıyor?”

  1. tarık dedi ki:

    uygulamayı sildim kullanmıyorum mobil data düşmanı resmen telefonumda sadece facebook uygulaması var onu da sadece oyuna girmek için tutuyorum sosyal medyayı samsung browserden kullanıyorum kafam rahat aklıma bile gelmiyorlar huzur var mış be

" Instagram algoritması nasıl çalışıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram algoritması nasıl çalışıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram algoritması nasıl çalışıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "