Okunma

Instagram İstatistikleri Açıklandı


16 Mart 2016 Çarşamba 09:30
Instagram İstatistikleri Açıklandı

Ekim 2010’da kurulduktan sonra, kullanıcıların fotoğraf paylaşım tercihlerine yönelik olarak hizmet veren Instagram, 2012 yılında Facebook bünyesine geçtikten sonra dünya üzerindeki kullanıcılarında büyük bir artış yaşamıştı.

Gün geçtikçe daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen, daha fazla paylaşıma sahne olan Instagram’a dair bazı istatistikler Expandedramblings’de açıklandı.

Aktif kullanıcı sayısı, kullanımın cinsiyetlere dağlı, yaş aralıkları gibi birçok istatistiğin yayınladığı rapor şu şekilde:

-Dünya genelinde aylık 400 milyon kullanıcı, Instagram’ı aktif olarak kullanıyor.

-Bu sayı günlük olarak hesaplandığında ise ortalama 75 milyon kullanıcı uygulamayı her gün aktif kullanıyor.

-Bu rakamları internet kullanımı ile kıyaslayıp, yüzdeye vurulduğunda daha çarpıcı bir sonuç elde ediliyor. İnternet kullanan insanların yüzde 20’si Instagram kullanıyor.

-Sanılanın aksine erkekler, kadınlara oranla daha fazla Instagram’ı kullanıyorlar. Dünya genelinde Instagram’ı kullananların yüzde 51’ini erkekler oluşturuyor.

-Mevcut Instagram hesaplarının yüzde 8’i “fake hesap” olarak bilinen sahte hesaplardan oluşuyor.

-Uygulamanın dünya genelinde 400 milyon aktif kullanıcı tarafından kullanıldığını belirtmiştik. Aktif kullanıcıların yanında aktif olmayanlarda var. Mevcut hesaplar arasında yüzde 30 oranında kullanıcı hesaplarını aktif olarak kullanmıyor.

-Beklendiği gibi uygulamayı gençler ağırlıklı olarak kullanıyor. Instagram’ın yüzde 90lık kullanıcı dilimini gençler oluşturuyor.

-Instagram’ı gün geçtikçe bünyesine yeni kullanıcılar katarak büyüdüğü bir gerçek. İleriye dönük planlarda uygulamanın durdurulamaz boyutlara geleceği ifade ediliyor. Instagram’ın 2018 yılında yalnızca ABD’de 106.2 milyon kullanıcıya sahip olması bekleniyor.

-İstatistikte daha derine inildikçe her sosyal medya hesabında olduğu gibi, Instagram’da da genç kızların sahip oldukları mağduriyetler belirtilmiş durumda. Instagram kullanan genç kızların yüzde 9’u uygulama içerisinde tacize maruz kalmış durumda.

Instagram, gün geçtikçe büyümeye, daha fazla kullanıcı, paylaşım bulundurmaya devam ediyor. Uygulamanın, nasıl bir boyuta ulaşacağını hepimiz bekleyip ya da paylaşımlar yapmaya devam ettikçe göreceğiz.

16-03/16/instagram-reklami-verme.jpg

:: Instagram’ın gelecekte daha fazla kullanıcıya sahip olup, daha fazla büyüyeceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Instagram İstatistikleri Açıklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar gerçekten çok gullaniliyo. Nasil oluyirda hükümet böyle oluyir. Madem. Anlamış degilem.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aktif 400 kullanıcı ile twitter'ı yok saymış

 3. SDN Okuru dedi ki:

  baya kullanılıyor….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İyi ama yinede az nedir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bir de instagram satıcıları var soyları bi bitmedi 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Siyasetle,ıwır zıwır la hiç mi hiç ilgilenmediğim, çok konuşmayıda sevmem hatta hiç sosyalde değilimdir onun için twitter,facebook kullanmam. Benim sözlerim ve hayatım fotoğraflardır tek hesabım istagramdır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulama içerisinde nasıl tacize uğruyorlar acaba ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yüzde 9'dan çok daha fazla.

" Instagram İstatistikleri Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram İstatistikleri Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram İstatistikleri Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "