Okunma

Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden?


25 Eylül 2018 Salı 10:42
Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden?

Instagram’ın hayata geçmesinin üzerinden sekiz yıl, Facebook tarafından satın alınmasının üzerinden ise yaklaşık altı yıl geçti. Her geçen gün kendini geliştirerek rakiplerini yok eden Instagram’da büyük bir değişim yaşanıyor.

Aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde olan Instagram’ın kurucuları, Kevin Systrom ve Mike Krieger şirketten ayrıldı. Facebook’un resmi hesaplarından yapılan açıklama ile ikilinin şirketten ayrıldığı Zuckerberg tarafından doğrulandı.

Instagram’ın kurucuları istifa etti!

İkilinin neden ayrıldığı büyük bir merak konusu. Yabancı basında, Facebook tarafından Instagram’a verilen bazı sözlerin tutulmadığı ve bu nedenle Kevin ile Mike’ın ayrılma kararı aldığı belirtiliyor. Bunların başında özerklik geliyor.

Facebook’un satın alma sonrasında, Instagram ekibinin bağımsız bir şekilde çalışabileceğine dair söz verdiği belirtiliyor. Ancak, Mayıs ayında kuruculardan Kevin Weil, Facebook’un yeni blockchain ekibinde görev almaya başlarken, yerine Mark Zuckerberg’in yakından tanıdığı isimlerden Adam Mosseri geldi.

Bunun yanı sıra Kevin Systrom ile Zuckerberg arasında fikir çatışmaları yaşandığı ve bazı dönemlerde ikili arasında ciddi tartışmaların meydana geldiği belirtiliyor. Bu fikir ayrılıkları Instagram ve Facebook üzerinde etkisini bolca gösteriyor.

İlk etapta Facebook üzerinden Instagram’a kısayollar verilirken, bunlar büyük oranda kaldırıldı. Artık, Facebook üzerinde bir fotoğraf paylaşıldığında bu Instagram kullanıcısına bildirim olarak gidiyor ve Facebook’a geçiş yapabiliyor.

Teknoloji basını bu sayede Instagram’ın, Facebook için büyük bir reklam aracı haline dönüştüğünü düşünüyor. Bu yılın başlarında, şirketin kamu politikası yöneticisi Nicole Jackson Colacov’da sessizce Facebook’tan ayrıldı.

Durumu özetlemek gerekirse Facebook’ta, Zuckerberg ile Instagram’ın kurucuları arasında fikir ayrılıkları yaşandığı, büyük oranda Zuckerberg’in istediklerinin olduğu ve bu nedenle Instagram’ın kurucularının istifa ettiği belirtiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden?”

 1. Anonim dedi ki:

  Mark hepsini yönetmek istiyor aga sonuç bu

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zuckerberg İş yapıyor aga Adam yapmasa neden bunlar istifa ediyorlar öncekinden iyi bir yere taşıdığı için eskiler çekemiyor Sonra İstifa ediyorlar la olum yapaydınız da satmıyaydınız şirketi.

 3. Mustafa dedi ki:

  Yakında Facebook’ta öyle böyle bu olaylar nedeniyle batacak

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Facebook’un aldığı tüm şirketlerin kurucuları istifa ediyor

" Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’ın kurucuları istifa etti! Peki neden? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "