Instagram’da gönderi hazırlarken bunlara dikkat


01 Mayıs 2021 Cumartesi 04:59
ABONE OL
Instagram’da gönderi hazırlarken bunlara dikkat

1 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı olan Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarının başını çekiyor. Facebook bünyesinde faaliyet gösteren uygulamanın birden fazla içerik formatı var. Bunları akış, hikaye, IGTV videosu, Reels videosu olarak sıralayabiliriz.

Bu içeriklerden bir tanesini paylaşacağınız zaman dikkat etmeniz gereken nokta: boyut. Yapacağınız paylaşımda öne çıkarmak istediğiniz kısmın vurgulanması için Instagram post boyutu oldukça önemlidir. Peki Instagram tarafından kabul edilen post yani gönderi boyutları neler? Instagram gönderi boyutu ayarlama için ne gerekli? Rehberimizde detaylıca anlattık.

Instagram post boyutu nedir? Neden önemli?

Instagram post boyutu ayarlama işlemine geçmeden önce en boy oranı kavramını bilmek gerekiyor. Bu, bir fotoğrafın/videonun yüksekliğine oranla genişliğini ifade eder. 4:5 veya 9:16 biçiminde yazılan en boy oranında ilk rakam genişliği, ikinci rakam yüksekliği temsil eder.

instagram post boyutu

Fotoğraflarınızın ve videolarınızın Instagram’ın en boy oranı kurallarına mutlaka uyması gerekir. Aksi halde paylaştığınız içerikte vurgulamak istediğiniz noktalar gözükmeyecektir. Görüntünün önemli kısımları dışa taşabilir ve paylaşımınızda hoş durmaz. İstenmeyen can sıkıcı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle içeriklerinizi tasarlarken gönderi boyutlarına kesinlikle önem vermeniz gerekiyor.

Instagram post boyutu kaça kaç ayarlanır? 2021 güncel

Gönderi: Instagram tarafından kabul edilen gönderi boyutu 1:1 oranı ve 1080×1080 pikseldir. Dolayısıyla paylaşacağınız fotoğrafı buna göre ölçeklemenizde fayda var. Instagram aynı zamanda dikey fotoğraflar paylaşmaya da izin veriyor. Burada 4:5 oranını yani 1080×1350 piksel boyutuna göre ölçekleme yapmanız gerekiyor.

Hikaye: Instagram post boyutları kadar hikaye boyutları da büyük önem taşıyor. Bu noktada kabul edilen hikaye biçimi 9:6 en boy oranı olmakla birlikte 1080×1920 piksel boyutudur.

instagram post boyutu

IGTV: En boy oranı 9:16 olan dikey videolar yükleyebileceğiniz gibi 16:9 oranında yatay videolar da yükleyebilirsiniz. Dikey için için ideal boyut 1080 x 1920; yatay video için ise 1920 x 1080 piksel olarak belirlendi.

Reels: IGTV’de olduğu gibi Reels kısmında da dikey videolar paylaşmak mümkün. Bu noktada videolarınızı takipçilerinizin en ideal şekilde görebilmesi için 9:16 en boy oranına göre ölçeklendirmeniz gerekiyor.

Post boyutu nasıl ayarlanır?

Instagram post boyutu ayarlamayı kolaylaştıran onlarca uygulama var. Ancak böylesine basit bir işlemin fazla zahmetli olmaması da önemli. Bu noktada fotoğraflar için Canva, videolar için de KineMaster uygulaması işinizi görecektir.

Canva uygulamasında Instagram için ön tanımlı gönderi boyutları yer alıyor. Elle ayarlamaya gerek kalmadan kolayca seçebiliyorsunuz.

Canva’da post boyutları önceden ayarlı.

Diğer taraftan KineMaster ile manuel olarak videolarınızın hangi en boy oranında ve boyutlarda olacağını seçebilirsiniz.

KineMaster’da video için ideal boyutlar yer alıyor.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Instagram’da gönderi hazırlarken bunlara dikkat konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’da gönderi hazırlarken bunlara dikkat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’da gönderi hazırlarken bunlara dikkat ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!