Okunma

Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber!


27 Nisan 2018 Cuma 21:30
Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber!

Mobil işlemci cephesinde Qualcomm ve Apple‘ın tasarladığı 7 nm’lik işlemcilerin çıkışına sayılı günler kalırken, bilgisayar cephesinde ise Intel’in Cannon Lake mimarisi kapsamında üreteceği 10 nm işlemcilerin çıkışı bir kez daha ertelendi.

Bu yılın ilk çeyreğinde 16 milyar doların üzerinde bir gelir ve 4 milyar dolar kâr elde eden şirketin, 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen yeni işlemcilerini bu yıl sonunda satışa sunması bekleniyordu. İşlemcilerin gecikeceğine dair ortaya çıkan sızıntılar doğruluk kazandı ve Intel 10 nm için gelecek yılı işaret etti.

Intel 10 nm üretim sürecini hızlandırmaya çalışıyor!

Üretim sürecinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Intel, şu anda yüksek sayıdaki taleplere cevap verebilecek düzeyde değil. Bu kapsamda şirketin 10 nm işlemci üretimini maksimum seviyeye çıkarmak için biraz daha süreye ihtiyacı bulunuyor.

Intel 10 nm

Düşük güç tüketimine rağmen çok daha yüksek bir performans sunacak olan, Cannon Lake mimarili işlemcileri ilk olarak taşınabilir bilgisayarlarda göreceğiz. 10 nm üretim sürecini verimli hale getirmenin kolay olmadığını belirten Intel CEO’su Brian Krzanich, kullanıcıların beklediğine değeceğini özellikle vurguluyor.

Intel 10 nm işlemci üretimi

Bunun yanı sıra 14 nm işlemci ailesini de optimize etmeyi planlayan Intel, güvenlik konusunda da kullanıcılara söz verdi. Intel tarafında Meltdown, AMD tarafında ise Spectre açığı her iki üreticiyi ciddi bir şekilde etkilerken, Intel yüksek performansı en güvenli şekilde kullanıcılara sunacağını taahhüt ediyor.

:: Intel’in yeni işlemcilerinden beklentileriniz neler?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber!”

  1. mataramasuko dedi ki:

    İntel yen nesil işlemci yapmayı beceremiyor bence Qualcomm zaten uçtu mtk arkasında Kirin el sallıyor intel gelecekte tarhe gömülebilir ha sunucu işlemcisi olarak kullanılabilir ama zamanla onunda biteceğini düşünüyorum gelecek mobile dayandığı sürece ki durum onu gösteriyor amd bişeyler yapabilir bunun üzerine büyük hamleler bekliyorum

" Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den 10 nm işlemciler için kötü haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "