Intel:2 – AMD:0


09 Nisan 2007 Pazartesi 13:00
ABONE OL
Intel:2 – AMD:0

Intel ve AMD‘nin rekabeti, işlemci piyasasının her daim hareketli kalmasını
sağlıyor. Orataya çıkan yeni ürünler ise hız rekorları kırıyor. Intel, yeni
duyurduğu dört çekirdekli işlemcisi QX6800 ile, bu savaşın çok çekirdekli bölümünde
ipi bir kez daha göğüsledi. Yeni jenerasyon oyunları, sorunsuz çalıştırması
için geliştirilen bu işlemcinin yapımında oyun devleri ile de beraber çalışıldı. Ürünün fiyatının yaklaşık 1.200 Dolar.

 
AMD, şimdilik Intel’in arkasında. Sonuç ise henüz belli değil.
AMD, dört çekirdekli işlemci kozunu henüz oynamadı.

Ne kadar hızlı?
Intel’in söylediği rakamlara bakılırsa yeni işlemci, aynı sınıf çift çekirdekli
işlemciden ortalama yüzde 65 daha hızlı çalışıyor. Bu ürün, Intel‘in ilk dört
çekirdekli ürünü değil. İlk ürünün hızı 2. 66 Ghz idi.

2.93 GHz hızındaki QX6800
ile beraber Intel, dört çekirdekli işlemci karşılaşmasında 2-0 öne geçmiş gibi
görünse de AMD, Barcelona kod adını verdiği ilk dört çekirdekli işlemcisini
henüz duyurmuş değil.

Çıkış zamanı ise bu yılın ortalarında. Barcelona‘nın çıkması
ile beraber, heyecanlı çekişmenin ne boyuta geleceği de netlik kazanacak.

Bilgi için: Intel Türkiye, AMD Türkiye
Yazar: Hakkı Alkan
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
43 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

AMD yakında 3 gol birden atar hiç endişem yok once fiyattan doksana takar sonrasıda gelir… İlk yarı 1 ikinci yarı 2 verin diorum 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Vallaha intel şuanda işlemci konusunda bayağı ileride. bence amd buna çok kötü bir şekilde dur diyecek ve ati ile güçlerini birleştirdiğinden bu durumdan faydalanacak olan yine biz kullanıcılar olacağız. amd sessiz kalmayacak ve süper hızlı işlemciler üretecek ve liderlik koltuğunu intel tekrar geri alacaktır buna eminim

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

AMD şaşmaz…
Grafik ve performansta amd…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Biraz haber eksik kalmış. Intel in bu 4 çekirdeklisi doğal 4 çekirdek değil(2+2) 2008 de çıkartacak doğal 4 çekirdekliyi.. AMD nin Barcelonası ise doğal 4 çekirdekli olacak 2-3 hafta içinde tanıtacak bu işlemcilerini…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Aslan kaç para para pum hesabı

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Gerçek çok çekirdeklide herzaman AMD önce ürün çıkarmıştır, haberde bir yanılgı mevcut, İntel çekirdekleri beraber kullanarak ürün çıkarıyor bunlar gerçek çok çekirdekli değildir, ilk gerçek çift çekirdeği AMd çıkarmıştır yani AMD:1-İntel:0 olmuştur, şimdide gerçek 4 çekirdeği çıkaracağını duyurarak AMD 2-0 öne geçecektir, haber yanlış yazılmıştır, çekirdekleri yanyana koymak teknolojik bir atılım olarak gösterilmiş ama bu yanlıştır, teknolojik atılım içinde gerçekten çoklu çekirdek barındıran tek bir işlemci olduğu zaman olur, bunuda hep AMD yapmıştır.
Yanlış anlamayın ben AMD savunucusu değilim ama insanların yanılmaması taraftarıyım.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

1.200 dolar mı??

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Intel’den şaşmam. yan yola kaçmam…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Şuana kadar hep intel daha iyidi. Aralarda amd nin atakları oldu ama ipi hep intel göğüsledi. fiyat olarakta arada pek bir fark yok. hatta bazı eşdeğer modellerde intel daha bile uygun.

Bunun yanında herkes explorer kullanır ama firefox daha iyi der, windows kullanır linux daha iyi der, (GNU avantajını gözetmeksizin yazıyorum).. şimdi amd iyi diyenlerin yarısı intel işlemci kullanıyordur.

Yani demek istediğim, arkadan geleni kollama olayı bize özgü birşey sanırım. Tabiki rekabet olsun. Ama yiğidin hakkınıda verelim derim.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

amdcı olarak bende ybüyük bir süpriz bekliyorum intel den liderlik koltuğunu aldığında bidaha vermez eskide olduğu gibi

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İşlemci mimarisindeki nanometre seviyesindeki ilerlemeler şu anki en önemli gelişim çünkü hızla beraber aynı anda enerji tüketimi gibi değerlere de önem veriliyor ve ne yazık ki amd şu an intel’i yaklaşık 6 ay geriden takip eder vaziyette, aynı anda fiyatı da düşüren ve bir anda yaptığı hamleyle 2 çekirdeği ayağa düşürecek bir fiyatla amd’nin yaza doğru güzel hamleler yapması lazım; (amd’ciler olarak bekliyoruz) çünkü intel şimdiden 65nm mimarisini aşmış ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor; bu ürünün 65nm’nin son ürünlerinden biri olduğunu tahmin ediyorum..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yalnız işlemci sayısına göre skor belirlersek Intel’in lehine fark açılır. Çünkü Intel’in piyasada an itibariyle bulunan 4 çekirdekli işlemci sayısı 2 değil.

Sadec masaüstü için;

– QX6800
– QX6700
– Q6600

bulunuyor. Ayrıca firmanın sunucu ve iş istasyonlarına yönelik kullanımına sunduğu 4 çekirdekli işlemcileri de tabii ayrı bir konu.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Intel’e para verceğime oturur AMD’nin dört çekirdeklisini beklerim. Neden yaptığımı bilmiyorum ama mutlaka bunu yaparım.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Duydum ki, amd’nin barcelona’sında fiziksel olarak 4 çekirdek varmış. intel’de 2 çekirdek varmış aslında. yani gerçekten de fiziksel dört çekirdek yokmuş galiba.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

1200USD + KDV bir işlemci ile 300USD + KDV bir işlemci arasında %65 lik fark varsa bırakın olsun artık birde şöyle düşünün 1200USDlik işlemci alacağıma 4tane çift çekirdekli amd alırım daha iyi nasıl olsa işlemci fiyatları yine aynı olacak peki bu sefer intel yine birinci olabilecek mi? Fiyat/Performansta çok önemli sonuçta. 1200USD ye iki tane amd sistem toplanır.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Evet tabi. Grafik, performans ve ısınmada amd…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

AMD tmm performans ııde grafikde tmm ama yani diğer programları kullanırken cok kasıo oyun oynarsaın super bılgısayarda vırus taraması yaparsın cok kasar ama soleyım AMD ne kadar 3-2 ye getırmeye calıssada INTEL ın daima bi kozu vardır

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

AMD geri gelecek, ama kazıkçı AMD’nin biraz daha burnunun sürtülmesi lazım. Şöyle bir aklı başına gelsin.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Amd Venice 3000 kullanıcısıyım, bir sonraki sistemiminde AMD olmasini istiyorum firmaya olan sempatimden dolayı. Ama bugünlerde AMD’nin işlemcileri fiyat/performans yönünden İntel’in gerisinde kalmış görünüyor.. Ayrıca GPU pazarındada Nvidia’nın gerisinde kaldı.. Nvidia DX10 kartlarını çıkaralı neredeyse yıl oldu hala AMD-ATI cephesinden bir karşılık yok.. ATI-AMD birleşmesi pek yararlı olmamış gibi görünüyor şu anda. Umarım bir an önce toparlanırlarda piyasa İntel’in tekeline kalmaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Arkadaşlar sizinde benim gibi AMD taraftarı olmanıza seviniyorum.. Hiç endişemiz olmasın AMD’nin ilk Athlon 64 işlemcileri bizlere nler sunmuştu hatırlayalım.. İşte aynı o sevinci tekrar yaşayacağız.. İNTEL’in en berbat işlemcisi olan Pentium 4 oyun vb. performanslarda AMD’nin o zaman ki Athlon XP işlemcilerinden bile iyi değildi..Özellikle “Barton” çekirdekli 2500, 2800, 3000 ve 3200 modelleri gergeçten çok hızlıydı… Bunları söylememin nedeni bazı insanların intel’in eski işlemcilerinin ne kadar başarısız olduğunu bilmeden konuşmalarıdır.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İNTEL şuan önde birşey diyemem. Fakat şunu herkes bilsinki AMD atağını tekrar atarak yine öne geçecektir..

Şunları iyi bilelim; İlk 64 Bit işlemciyi AMD, İlk çift çekirdekli işlemciyi AMD ve ilk tümleşik bellek deletleyicisini kullanan marka şu ana dek AMD oldu…AMD 64 Bit teknolojisini geliştirdikten sonra İNTEL’de bunu duyup oda kendi 64Bit teknolojisini geliştirdi ama 64 bit teknolojisinde şuana kadar AMD kadar başarılı olamadı.Çift çekirdekli işlemcileri AMD piayasaya sürdü ve ardından İNTEL’de işe konuldu ve ilk çift çekirdek mimarisiyle AMD’nin karşısına çıktı ama nafile AMD, İNTEL’in ilk çift çekirdekli işlemcileri olan pentium d işlemcileri büyük farklarla geride bırakarak yoluna devam etti bildiğimiz gibi. Kısacası İNTEL 65nm üretime geçiş ile başarıyı yakaladı. AMD ise 65nm üretime daha yeni geçti ve 65nm üretim teknolojisi 65nm SOI (silicon-on-insulator) yapısıyla kullanıyor.. AMD esas 65nm üretim teknolojisini “Barcelona” kod adlı Athlon 64 X4 işlemcileriyle bizlere sunacak ve umarım çok başarılı olur…..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Tamam güzel demişsin ama her zaman Intel AMD’yi geçer. Bunu snaptik terlerde karşılaştırmalarda da görürsün. Her zaman Interl bir şekilde AMD’ye fark açıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

AMD birden çıkış yapıp VOLEYİ çakacak… AMD genelde ucuza ürettigi için bi golde öyle atar… AMD bu gidile dev olan İNTEL’i sarssrmıştı ve sarsmaya devam eder.

~KAPTANIDERYA~

~KDG~

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

amdnin intele yetişmesi için 500 sene lazım quad core duo derim tek geçerim kullanan bilir 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Valla ben hala bekliyorumç Intel hep yüksekten uçuyor. Alçaktakileri düşünmüyor ve piyasayı kaybediyor. AMD bir çok konuda özellikle az güç harcamak ve oyun performansında üstün ve ucuz. Intel’in birazda orta direği düşünüp ekonomik işlemci çıkarması lazım.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Arkadaşlar ben p4 kullanıcısıyım 3.0 ghz işlemcim var amd semprom 2.4 işlemci benim işlemcimden iyimi?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Intel tribünlere oynuyor her zaman. sürekli yeni işlemciler çıkararak (aslında farklı bi özelliği olmayan) sanki sürekli yenilik yapıp hızlanan kendisiymiş gibi gösteriyor. sürekli model isimleri anakart çipsetleri değişiyor. kullanıcıda ne yapsın aaa yeni işlemci çıkmış mutlaka daha iyidir diyip alıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

hatırlatmak gerekirse sdn de bir video var bu video da ıntel ın açık ara farkı gösteriliyor sadece intelde overclock rekoru kırılabiliyor sadece intelde bir windows 2 saniyede açılabiliyor bunu ben demiyorum testler söylüyor videoyu izleyin

(shiftdelete.net/site/content/view/906/115/)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ever amd cok ii ya ondan intel satılıo ben intelciyim ama herkesinde olduu gibi AMD ye benm de 1 sempatim var ama kabullenmek lazım HER ZAMAN HER YERDE EN BÃœYÃœK İNTE CORE2DUO

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Her zaman amd .

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD çift çekirdekli işlamcilerinde fiyat indirimi yaptı ve şu an fiyat olarak çok cazip. Tabi ki intel’in çift çekirdekli işlemcileri AMD den daha performanslı olduğunu kabul ediyorum. Nisan ayının 22 sinden sonra beklenen intel indirimi bekleniyor. Rekabet bizim işimize yarıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD fiyat ve performans açısın gayet iyi hemde ilkleri amd yapıyor çoğunlukla amdnin 4 çekirdekli işlemcisi bağımsız 4 çekirdekten oluşuyor ama intel’in ki bağımlı çift çekirdeklerin birleşmesiyle arada ki fark ortada

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Intel kullanmak türkcell kullanmak gibidir sıradan bi olay yani .. AMD kullanmak ise türkcell in dısına cıkıp diger operatörlerin farklılıgını varabilmektir. ne türkcelli birakıp diğerlerini deneyenin 3. kez tekrar türkcelle gectiklerini duydum nede inteli birakip tekrar geri dönenleri.. AMD bir ayricaliktir . intel kullananlar bunu bilemez..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

İntelin bu işlemcilerinde de kocaman fanlar var mı?bu işlemci bizim için ‘bak bende bu var’ demekden öteye geçemez.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

amd işlemci daima hız konusunda 1. aldı yine alacak

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

İyiye herkes iyi der. Yukarıdaki yoruma atfen yazıyorum. Ben Firefox ve AMD kullanıyorum. Xp platformum elverdiği ölçüde açık kaynaklı kodları kullanıyorum ve destekliyorum. Çokta memnunum. İmkanım olsa XP de kullanmam. Yani senin yorumladığın gibi altta kalanı kollama durumunda değilim. Benim Explorerla, intelle hatta windowsla işim olmaz özetle. İyi olanı kullananlar bilirler zaten.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Intel amdyi gecer ama muhın olan bu geçmekmidir yoksa ihtiyacları uygun fiyat performans oranında
karşılamakmı önemlidir. 1200 dolarlık işlemciyi ne yapatım. amd yeni işlemcileri sadece 45 watt çekmektedir bu büyük başarıdır. Bu bile amd ye türkiye gibi orta direk ülkesinde cok kazandırır.
Ãœrün yelpazesini cok performanslıdan az performanlıya kadar cok yayan kazanır

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Deneyımlerımız ıntelın o kadarda performans fıyat
ve performans guc bazında o kadar da ustun olmadıgını kanıtladı.Performans her sey degıl yanlız
AMD de cok guzel ve ekonomık işlemciler cıkarıyor.
Intelın performanslı işlemci cıkarması oyun hastası
ve cebinde cok para olan elıt tabakanın işine yarar
Ne anladım ben alamıyacağım işlemciden
Alınamıyacak derece pahalı olan işlemci piyasaya sürülse ne olur sürülmese ne ***** olan yeni teknolojileri parası az olanların alabileceği seviyeye
getirip üretmek doğru olandır.İntelde ilk defa doğru bir işlemci üretmiştir e2160 ve celeron 4xx cok doğru çözümlerdir yüksek performanslılar hikayedir
AMD Yİ cevreci ekonomik az elektrik harcayan
fiyatı yüksek olmayan işlemciler cıkardığı için kutluyorum AMD YARIŞMIYOR MERAK ETMEYİN
SADECE TÃœKETİCİYE UYGUN İŞLEMCİ CIKARARAK
PİYASAYA HÃœKMEDİYOR ***** MARIŞ HİKAYE

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sımdiye kadar hep intel aldık amd ye soğuk baktık ama para biriktirince ilk işim AMD ALMAK
olacak çünkü oyun performansı az güç kullanması ucuz olması cok kullanıcı için yeterli
AMD aslında geniş tabana hitap ***** nedense herkez amdden ***** bir şey başka birsey değ***** yeni cıkan transistör teknolojilerini eski yüksek olmayan
saat hızlarına uygulayarak düüşük enerji harcayan ucuz az ısınan yeterli performansda
çalışan işlemciler yaparak bu konuda uzman olguğunu kanıtladı.İntelde az kesime hitap eden pahalı cok elektrik yakan işlemciler ü***** işlemciyi ne yapayım

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

amdnin ilk pentium serısındeki faciayı dusundugumdeozamandan buzamana amd baya bir yol alıp intelin tekelciliğinden kurtardı bizi. emin olun amd olmasaydı intel fiyatlarının yanına yaklasılmazdı.
artık amd ye güvenememe fobisinde kurtulmak gerek . %100 güveniyorum intel amd farketmiyor. ama intelin pazarlama stratejine huylandıgım için amd diyorumartık . sırf bu yuzden diyorum. vede bariz fark var .

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Arkadaslar merak etmeyin AMD yine Inteli Gececek hic merak ***** her zaman zirvede…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Arkadaslar herkes AMD Diyor neden anlamiyorsunuz Inteli Sarsacak Haber bekleniyor bekleyin ve gorun AMD yine Kral olacak

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ben ileir seviye tasarım programlarını kullanıyorum. senelerdir amd kullanıyordum. bi tavsiye üzerine pentium d ye geçmiştim. 2 gb ram mevcut olmasına rağmen hiç mübalağasız söylüyorum. athlon 3200 üm vardı. 2 sene önce almıştım. o daha hızlıydı. şimdi en kısa zamanda amd AM2 alacam. fiyatlara bi baktım şaşırdım. çok ucuz. oyuncu ve tasarımcıysan amd den şaşılmaz . o kadar….

" Intel:2 – AMD:0 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel:2 – AMD:0 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel:2 – AMD:0 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme