Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek


25 Ocak 2020 Cumartesi 17:00
Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek

Masaüstü işlemci pazarında kan kaybeden Intel 2019 yılı gelirleri işe şaşırttı. Birçok pazarda AMD Ryzen işlemcilerin gerisine düşen Intel, dördüncü çeyrekte beklenenden daha fazla kazanç etmiş durumda. Ancak 2020 yılı şirket için daha zorlu geçeceğe benziyor. Zira AMD’nin 7 nm+ masaüstü işlemcileri ve 7 nm mobil işlemcileri pazara sunulacak.

Intel 2019 yılı gelirleri ile beklenenden fazla kazanç sağladı

Intel birçok pazar kan kaybı yaşasa da, hala silikon pazarının devi konumunda. 2019 yılının genelinde yüzde 8 artışla 20.2 milyar dolar gelir elde şirkette yüzler gülüyor. Bu yıl, Samsung’un DRAM ve NAND birimlerine olan aşırı talepten zarar gören Intel bir miktar kayıp yaşamış olsa da, veri merkezlerini güçlendirmek isteyen şirketler için tasarlanan sunucu işlemcileri adeta peynir ekmek gibi satıyor. Intel’de mobil ve sunucu işlemcilerinden oldukça iyi kazanç sağlıyor.

Intel’in Müşteri Bilgi İşlem Grubu, 10 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Beklenen 9.75 milyar dolara gelire göre ortalama yüzde 2 daha fazla kazanç elde edilmiş durumda. Bellek ve depolama ürünleri ise 1.2 milyar doların üzerinde gelir getirdi. Özellikle SSD kısmına büyük yatırımlar yapan Intel, karşılığını almış durumda. IoT olarak adlandırılan nesnelerin interneti ürünleri ise 1.16 milyar dolarlık gelir getirdi.

Ancak 2020 yılı, Intel için çok daha zorlu geçeceğe benziyor. AMD’nin 64 çekirdekli Threadripper 3990X işlemcisi, Intel’in sunuculara sattığı işlemci satışlarını etkileyebilir. Ayrıca Intel’in bu yıl çıkaracağı masaüstü işlemcileri 14 nm üretim bandından geçerken, AMD 7 nm+ üretim bandına geçmiş durumda.

Ancak Intel, işlemci pazarından ziyade diğer alanlara odaklanmış durumda. Harici ekran kartı ve makine öğrenimi konularına büyük yatırımlar yapan şirket, yapay zeka çalışmaları için Habana Labs’ı 2 milyar dolar karşılığında satın almıştı.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Sonuç olarak intelin milleti ve iş ortaklarını nekadar sömürdüğü ortaya çıktı yeniden
Ürünlerini fahiş fiyata satıyor AMD bunu değiştirecek ve onun yerine geçecek yeni mimarisi varsa ve zen kadar ii gelişmeler sunarsa
AMD fahiş fiyatlara geçene kadar da uygun fiyatlardan yararlanırız tüketici olarak sonuçta hepsi kar amaçlı şirketler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

İntel koyacak baba

" Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor