Okunma

CeBIT 2009: Intel 32 Nanometreyi duyurdu


04 Mart 2009 Çarşamba 12:53
CeBIT 2009: Intel 32 Nanometreyi duyurdu

Intel, krize karşı olan çözümlerini gün ışığına çıkardı. Cebit Hannover fuarında bir konuşma yapan Christian Morales, Intel’in yeni üretim planlarını açıkladı. Yapılan açıklamada 32 nanometre teknolojisi hakkında bilgi verildi. Bu yeni yonga setleri çok daha hızlı, küçük ve düşük güç tüketimine sahip olması planlanıyor.

Bu yeni yonga setinin üretimi için tam 7 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Bu para daha çok Oregon, Arizona ve New Mexico’da bulunan fabrikalara aktarılacak. Intel bu sayede tam 7000 kişinin işini garanti altına almış olacak.

Normal bir insanın saç teli 70 000 nm kalınlığında. Intel’in yeni yonga setleri nasıl bir teknoloji altında üretildikleri siz düşünün artık.

32 nm üretimine sahip olacak olan yeni yonga setleri Westmere kod adını taşıyacak. Westmere, Nehalem mimarisine sahip olacak ve hem diz üstü hem de masaüstü sistemlerde bulunabilecek. 2009 yılının dördüncü çeyreğinde piyasada olması beklenen bu yonga seti aynı zamanda grafik arabirimini de üzerinde barındıracak.

Morales, toplantının sonunda Intel’in iki yıl sonra 22 nanometre yongalarını piyasaya süreceğini de söyledi.

::Intel, önceki aylarda 6500 kişiyi işten çıkardı. Şimdi de 7000 kişinin işini garantiye aldı. Peki bunun bize faydası ne?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CeBIT 2009: Intel 32 Nanometreyi duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CeBIT 2009: Intel 32 Nanometreyi duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CeBIT 2009: Intel 32 Nanometreyi duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "