Okunma

Intel 5G için Kolları Sıvadı


23 Şubat 2016 Salı 09:28
Intel 5G için Kolları Sıvadı

Intel, Barselona’da gerçekleştirilen dünyanın en önemli teknoloji fuarı Mobil Dünya Kongresi’nin ilk gününde günlük yaşamda yeni ve harika deneyimler sunmak üzere tasarlanan daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli 5G kablosuz ağlar için gerekli zemini hazırlayan yeni sektör ortaklıklarını ve ürünleri duyurdu.

Sporcu ekipmanlarına entegre cihazlar ve çarpışma önleme özelliklerine sahip insansız hava araçlarından, otonom arabalar ve akıllı şehirlere kadar birçok “nesneyi” birbirine, insanlara ve buluta bağlamak, günümüzün kablosuz ağlarının kapasitesini inanılmaz ölçüde zorluyor.

Sektördeki İşbirlikleri

Intel, 5G‘nin ileride yaygın olarak kullanıma sunulması için gerekli zemini hazırlamak üzere mobil ekosistem liderleriyle işbirliği yapıyor.

Ericsson ve Intel, ağ dönüşümü, bulut ve IoT alanlarındaki mevcut ortaklıklarının bir uzantısı olarak, 5G çözümleri için mobil şebeke operatörleri ile işbirliği yapıyor ve ortak denemeler gerçekleştiriyorlar.

KT ve Intel, 2018’de 5G kablosuz teknolojisini ve ilgili cihazları, sanal ağ platformlarını ve ortak standartlaştırma çalışmalarını geliştirmek ve doğrulamak üzere 5G denemeleri yapacak.

LG Electronics ve Intel, yeni nesil arabalar için 5G telematik teknolojileri geliştirecek ve denemeler yapacak.

Nokia ve Intel, 5G mobil istemciyi ve kablosuz altyapıyı ilk devreye alma çalışmalarını mümkün kılmak üzere standartlaştırma öncesi 5G radyo teknolojileri ve ağ çözümleri konusunda ve gelecekteki kablosuz ağların cihaz bağlantı gerekliliklerini karşılayacak 5G radyo teknolojilerinin birlikte çalışabilirliği konusunda işbirliği yapıyor.

SK Telecom ve Intel, 2016 boyunca 5G mobil cihaz ve ağ çözümlerinin yanı sıra lisanssız bantta Lisans Destekli Erişim (LAA) için cihazlar geliştiriyor ve bunları doğruluyor olacak. Şirketler 5G teknolojilerinde sürdürdükleri işbirliği sayesinde, 5G kablosuz ağ kapasitesini arttırmak üzere, anchor-booster cell ve çok büyük MIMO sistemleri de dâhil olmak üzere radyo erişim ağı teknolojilerinde gelişmeler kaydetti.

16-02/23/5g.png

Verizon ve Intel, Verizon 5G Teknolojisi Forumu aracılığıyla 5G kablosuz çözümleri için saha denemeleri yaparak, veri kapasitesini ve günümüzün hücresel ağlarından daha yüksek basamaksal büyüklük hızlarını destekleyebilen milimetrik dalga spektrumunun, evlere ve şirketlere yüksek kaliteli ve hızlı kablosuz bağlantı sağlamanın uygulanabilir bir yolu olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

5G Prototip Oluşturma

Intel, 5G’nin geliştirilmesini ve kullanıma hazır hale getirilmesini hızlandıran ilk prototip çözümlerini tasarlamak için platformlar sunuyor ve sektörde işbirlikleri yapıyor. 

Intel’in 5G mobil deneme platformu, 5G cihazların ve kablosuz erişim noktalarının daha hızlı entegrasyonunu ve test edilmesini sağlamak üzere yüksek performanslı bir geliştirme platformu sunuyor. Intel, hâlihazırda bu yeni deneme platformunda 5G geliştirme, prototip oluşturma ve testler için dünya çapından operatörlerle birlikte çalışıyor.

Kablosuz İletişim Ürünleri

Intel, geniş akıllı telefon, telefontablet, bilgisayar ve IoT cihazı yelpazesi için kablosuz iletişim çözümleri sunuyor.

IoT için tasarlanan bağlantı çözümleri: 

Intel Atom x3-M7272 çözümü, güvenlik duvarı oluşturma ve veri paketi denetimi gibi gelişmiş güvenlik özellikleri sunan otomotiv uygulamalarına yönelik bir kablosuz iletişim platformudur.

Intel XMM 7115 modem, sektördeki ilk Dar Bantlı IOT (NB-IOT) tabanlı cihaz ve uygulama dalgasını desteklemek üzere tasarlandı.

LTE modemi ve uygulama işlemcisini tek bir çipte bir araya getiren Intel XMM 7315 modem, hem LTE Category M hem de NB-IOT standartlarını destekler ve geniş kapsama alanı, düşük güç tüketimi ve düşük maliyet gerektiren uç noktalar için idealdir.

Zorlu ortamlarda güçlü 3G bağlantısı sağlayan Intel XMM 6255M, önceki nesle göre yüzde 20 daha küçük boyutlarıyla dünyanın en küçük bağımsız 3G modemidir. Gelecekteki kablosuz bağlantılara daha hızlı geçişi mümkün kılmak üzere çok sayıda bağlantısız cihaz için bağlantı olanağı tanır.

Güvenlik takibi, akıllı ölçme, varlık izleme ve endüstriyel otomasyon dâhil geniş bir IoT kullanım yelpazesinde bağlantı sağlayan Intel XMM 7120M LTE modem, makineden makineye uygulamalar için idealdir.

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar için LTE bağlantısı sağlayan Intel XMM 7480, kusursuz LTE gelişmiş bağlantısı ve 450 Mb/sn’ye kadar indirme hızlarıyla çok oyunculu oyunlar ve sanal gerçeklik gibi işlem bakımından yoğun deneyimleri mümkün kılar.

Küresel pazarlar için tasarlanan Intel XMM 7480 modem, tek bir SKU’da aynı anda 33’ten fazla LTE bandını destekleyerek diğer tüm LTE modemlerden daha fazla bandı destekler ve TDD ile FDD spektrumunda 4 kat daha fazla taşıyıcı birleştirmeyi mümkün kılar.

:: Intel’in 5G hamleleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Intel 5G için Kolları Sıvadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İntel mobil işlemcide gelişim gösterip başarılı olursa diğerlerini piyasadan siler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde şimdi alt yapı çalışmaları başlasa 2-3 yıla anca geçeriz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  biz daha 4.5 g ye geçemeden adamlar 5g ye hazırlanıyor…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz daha 4.5g dldlfllgg 4.5g deyince gülesim geliyor ne saçma şey

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sen yeni telefon alacaksin ki adamlar seni sömürsün mesela samsung yıllardır Nasil olsa türkiye daha 4g ye geçmedi diye bize 4g destekleyen telefon pazarlamadi ki biz 4g ye geçince yenisini alalım millet de alisti artık sömürüldugunun farkında değil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2 SENE SONRA YİNE TELEFON MU DEĞİŞECEĞİZ..şimdiki telefonlar hepsi 4G üzerine olduğuna göre..5G yi destekleyen telefonlar üretilirse 4000.liradan aşağı gelmez..Yani bu gün note 4…5 veya ***** kullananlar o zaman bu telefon işe yaramaz..LTE bantları 1000,e çıkacaktır..cat .lar 12 ye varacaktır..***** özelliklerin yerini daha başka isimler alacaktır..buna göre telefon alın..2020,e varmadan 5G,ye bazı dünya oparatörleri geç***** ancak 2222 yıllarında geçer !?
  o zamanda note 8 veya 9 ve iph..9 çıkar..

" Intel 5G için Kolları Sıvadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel 5G için Kolları Sıvadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel 5G için Kolları Sıvadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "