Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor!


21 Mart 2019 Perşembe 16:00
Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor!

Intel’in geçtiğimiz Ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği 9. nesil Coffee Lake Refresh işlemcileri uzun süredir masaüstü bilgisayarlar için satın alınabilirken, bu yüksek performanslı işlemleri henüz dizüstü bilgisayarlarda göremedik.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda Core i9 işlemciler yer alsa da, onlar i9-9900K gibi masaüstü için geliştirilmiş işlemciler. Intel, GDC 2019 etkinliğinde 9. nesil mobil işlemcilerini piyasaya süreceği tarihi nihayet açıkladı.

Intel 9. nesil mobil işlemciler için tarihi açıkladı!

Intel yeni işlemcileri ile dizüstü bilgisayarlarda üst seviye oyunlar oynayan ve yüksek performansa ihtiyaç duyulan işlemler yapan kullanıcıları hedef alıyor. Intel’in 9. nesil işlemcileri Wi-Fi 6 ve Intel Optane teknolojilerini destekliyor.

Intel işlemcilerin model numaralı ve özellikleri hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Ancak, geçtiğimiz ay Techspot tarafından Core i9, Core i7 ve Core i5 serilerindeki bazı modellerin detayları gün yüzüne çıkarılmıştı.

Üst düzey Core i9-9980HK sekiz çekirdeğe ve 16 iş parçacığına ev sahipliği yapıyor. Çalışma frekansının Turbo Boost ile 5 GHz’e kadar ulaştığı iddia ediliyor.

Hafif kırpılan Core i9-9980H ise 4.8GHz hızında çalışıyor. Sızdırılan listede iki Core i7 işlemci yer alıyor. Bunlar 4.6 GHz’e ulaşabilen Core i7-9850H ve 4.5 GHz’e ulaşabilen Core i7-9750. Her iki işlemcinin altı çekirdekli olduğu belirtiliyor.

Son olarak Core i5-9400H ve Core i5-9300H modellerinin ise sırasıyla 4.3GHz ve 4.1GHz hızlarında çalışan dört çekirdekli işlemciler olduğu belirtiliyor. Intel’in yeni mobil işlemcileri yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ikinci çeyrekte ryzen5 8cpu, ryzen7 12cpu ve 7nm; intel 9. nesilde hala 8 çekirdekle, 14nm ile uğraşıyo. 12 yıl önce de görev yöneticimde 4 sanal gösterip tek çekirdek satmışlardı iyiki 10 yıldır amd kullanıyorum 10 yıl daha da kullanacam 🙂

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ikinci çeyrekte ryzen5 8cpu, ryzen7 12cpu ve 7nm; intel 9. nesilde hala 8 çekirdekle, 14nm ile uğraşıyo 12 yıl önce de görev yöneticimde 4 sanal gösterip tek çekirdek satmışlardı iyiki 10 yıldır amd kullanıyorum 10 yıl daha da kullanacam 🙂

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Monsterlarda var

 4. Anonim dedi ki:

  ne oldu uzay çağınamı geçti bırakın insanları kandırmayı tüketim toplumu sizde kanmayın bu pazarlama sanatlarına. elinizdeki size hayliyle yeter.

 5. Anonim dedi ki:

  8. nesili 9. nesil diye kakalama. tipik intel taktiği…

" Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "