Okunma

Intel, AMD’yle Fena Bozuşacak


08 Ekim 2008 Çarşamba 19:06
Intel, AMD’yle Fena Bozuşacak

Bilindiği üzere bugünün bilgisayarlarında temel alınan x86 uyumluluğuyla ilgili kabaca tüm patent ve teknoloji lisansları Intel‘e ait durumda ve Intel bu teknolojileri AMD‘ye kullandırarak karşılığında telif ücreti alıyor. Rekabet kuralları gereği, iki şirket arasında bir lisans anlaşması var ve bu anlaşmanın rekabet kuralları çerçevesinde korunması için AMD bir başka firma tarafından satın alınmaması gerekiyor. Yani lisans başka bir şirkete aktarılamaz durumda.

Intel: Anlaşmayı Açıklayın

Intel, AMD’nin yeni bir şirket kurarak bütün üretim faaliyetlerini buraya aktarması üzerine, kendi fikri mülkiyetlerini korumak üzere harekete geçti. Fakat henüz yapılan anlaşmanın kamuya açıklanmaması sebebiyle elinde çok fazla veri olmadan hareket de edemiyor.

Tahminen AMD tarafından bir açıklama yapıldığında içinde Intel’in ve imzalanmış anlaşmaların fazla hoşuna gitmeyecek ve yeni bir fikri mülkiyet anlaşması için taraflar masaya oturacak. Tabii arada bir de milyar dolarlık bir mahkemeden kurtaran anlaşma ön görüyoruz. Çok mu kötümseriz? Belki.

            :: AMD sıkıntıdan kurtulma yolunda başına daha katmerli bir dert alır mı?

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel, AMD’yle Fena Bozuşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, AMD’yle Fena Bozuşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, AMD’yle Fena Bozuşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "