Okunma

Intel, ARM’den Korkmuyor


14 Ocak 2011 Cuma 08:00
Intel, ARM’den Korkmuyor

Bilgisayar teknolojileri ve donanım sektöründe Intel’in eline su dökebilecek başka bir şirket daha yok gibi gözüküyor.

Piyasada bazı alanlarda neredeyse bir tekel haline gelen Intel, çoğu zaman rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği iddialarıyla da karşı karşıya kalıyor. (İşlemcinin Derinliklerine Yolculuk)

Ancak tüm bunlara rağmen Intel’in başarısının hakkını vermek gerekiyor. Şirket 2010’un son çeyreğinde de gelirlerini önceki dönemlere göre artırmayı başardı.

2010’un son üç ayında toplam 11,5 milyar $’lık gelir elde eden Intel, yılın tamamında ise 43,6 milyar $’lık gelire ulaştığını açıkladı. Bu gelir 2009’dakinden %24 daha fazla.

Intel, mobil cihazlar için Moorestown adlı bir yonga geliştirdi


Gelecekteki Tehdit

Her şey şu an Intel için iyi gidiyor gibi gözüküyor. Ancak akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazların son dönemde epey bir popüler olması ve Intel’in henüz bu alanlarda çok büyük bir etkisinin olmaması gelecekte bir tehdit oluşturabilirmiş gibi gözüküyor. Intel’e tehdit oluşturacak gibi gözüken isim ise ARM.

Tabletler ve Telefonlar

CES 2011 fuarında, Microsoft’un bile ARM işlemcileri ile de uyumlu, tablet odaklı bir Windows sürümü çıkaracağını duyurması gözleri Intel’e çevirdi. (Windows 8 Hakkında Bilgiler)

Intel’in x86 mimarisini taşıyan işlemciler ile uyumlu olan Windows işletim sistemi, ARM tabanlı tabletlerle uyumlu değildi. Bu sebeple Microsoft, tablet pazarında önemli bir pay edinememişti.

Bu hamle ile Microsoft, tablet pazarına girmenin yolunu arayacak. Bir bakıma Microsoft kendisi için Intel’e bir alternatif oluşturmuş durumda.

Ancak Intel CEO’su Paul Otellini’nin konu hakkında yaptığı açıklama şirketin bu konuda hiç de endişeli olmadığını ortaya koydu.

Yeni Windows sürümü tablet odaklı olacak

Performans Sorunu

Otellini yaptığı açıklamada tabletler için özel olarak geliştirilen yeni Windows sürümünün Intel işlemcileri ile rahatlıkla çalışabileceğini, Intel’in en düşük seviye işlemcilerinin bile yeni Windows’u rahatlıkla çalıştıracak kapasitede olduğunu belirtti.

Öte yandan Otellini diğer işlemci modellerinin Windows ve onunla birlikte gelen yazılımlar için gerekli olan performansı sağlayamayabileceğini düşündüğünü söyledi. (Intel’den Apple’a Tokat Gibi Cevap)

Otellini’nin haklı olabileceği noktalar olsa da Intel’in henüz tablet pazarında önemli bir atılım yapamamış olması, şirketten beklentileri artırıyor.

:: Intel sizce tablet pazarında etkili olabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel, ARM’den Korkmuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, ARM’den Korkmuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, ARM’den Korkmuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "