Okunma

Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor


15 Haziran 2009 Pazartesi 14:32
Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor

Birçok işlemci ailesinin duyurusu aylar öncesi yapılmıştı. Dört çekirdekten tutun iki çekirdeklilere kadar. Intel tüm işlemcilerde 65 nm’den 45 nm mimarisine geçiyor. Fakat oldukça uygun bir fiyata sahip olan Celeron işlemcilerden hiç bir şey söylenmiyordu.
Sonunda uzun zamandır aradığımız cevap geldi. Intel, Celeron işlemcilerini de 45 nm mimarisine göre üretecek.

Celeron, 45 nm mimarisi ile birlikte daha yüksek bir saat frakansına sahip olacak. Bununla birlikte L2 önbelleği de iki katına çıkacak.  

45 nm Celeron işlemciler, bir önceki nesle göre daha performanslı olacak.

 

Günümüzün en performanslı Celeron işlemcisi olan E1600, 2.4 GHz sistem saat hızı ve 800 MHz’lık FSB değeri ile çalışıyor. 512 Kbyte’lık L2 önbelleğe sahip olan bu işlemci 53 Dolardan (1000 adetlik toplu alımlarda ) satılıyor. Bu senenin üçüncü çeyreğinde en performanslı Celeron işlemcisi  45 nm mimarisine göre üretilecek. E3300 adını alacak olan bu ürün, 2.5 GHz sistem saat hızı, 800 MHz FSB ve 1 Mbyte L2 ön belleğine sahip olacak.

:: Intel’in Celeron işlemcilerini tercih eder misiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Adamlar bunu geliştiriyo niye ezik olsun yakinda çift çekirdeği geliomuş

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Lan bitsin artık celeron devri en ezik işlemci ya milleti bununla kandırıyor bilgisayarcılar

" Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Celeron 45 nm’ye Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "