Okunma

Intel Cep Telefonlarına Geliyor


01 Aralık 2011 Perşembe 14:30
Intel Cep Telefonlarına Geliyor

Dün İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda basın mensupları ile bir araya gelen Intel Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Intel Laboratuvarları Direktörü Justin R. Rattner, önümüzdeki yıl telefonlar için işlemci üreteceklerini açıkladı.

 

Türkiye’de özellikle Ar-Ge konusunda bazı görüşmeler yapmak üzere bulunduğunu belirten Rattner, başta üniversiteler olmak üzere farklı kuruluşlarla bir araya geldiklerini belirtti. Rattner, ürün geliştirirken bilimkurgu yazarlarından, akademisyenlere kadar farklı kesimlerin görüşlerini aldıklarını söyledi.

Başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere Türkiye ve çerve ülkelerdeki araştırma projelerini desteklediklerini belirten Rattner, ziyaretinin amacçının bu projeler üzerine görüşmeler yapmak olduğunu ifade etti. 

Bir soru üzerine ‘tablet pazarı yok iPad pazarı var’ diyen Rattner, bu alanın henüz yeni olduğunu ve yavaş yavaş şekillendiğinin altını çizdi. Yine de tablet bilgisayarların PC’lerin yerini almasını beklemediklerinin altını çizen Rattner, tabletlerin ayrı bir ürün olduklarına dikkat çekti. 

Transistörlerin (dolayısıyla işlemcilerin) yaklaşık 2 yılda bir hızlarını iki katına çıkacağını öngören Moore yasasını zorlamaya başladıklarından bahseden Rattner, ‘ artık hız yerine inovasyonun önemli olduğu bir döneme giriyoruz’ dedi.

Kuantum ya da organik bilgisayarların hayata geçirilmesinin zor olduğunu ifade eden Rattner, bu konuda çalışmaların halen devam ettiğini sözlerine ekledi.

:: Intel’in cep telefonu pazarına girmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Intel Cep Telefonlarına Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Intelin tutunacağı birşey kalmadı çıkış noktası bulmaya mecburlar, megaherzlerin konuşulduğu dönemleri çoktan geçtik, insanlar temel ihtiyaçları için tabletleri kullanıyor ve çoğu ev kullanıcısının ihtiyacı internetten facebook’a girmek, internette sörf ve chat bu işler için tablet veya atom işlemciler yeterli. Diğer taraftan bulut bilişim hizmeti yavaş yavaş oturuyor, telekom bulut alt yapısını oluşturdu, google gibi devlerin şirketlere özel paketleri var fiber hızında bağlandıkları uzak sunucular firmalara hem kapasite hem performans hem güvenlik sağlıyor hemde bakım maliyetinden kurtarıyor. Microsoft office 365’i duyurdu büyük şirketler 24 dolar aylık ücretle istediği kadar kullanıcısını ofis hizmetinden sınırsızca faydalandırabiliyor, internetten film izleme ve ev bilgisayarındaki verileri bulutta saklama çözümleri her yeri sardı, bir netbook’un fiyatı 300 doların altında. 3 sene önce notebook fiyatları 799 olduğunda süper bir fırsat kabul ediliyordu. Yani dev bir kuruluş süper gelişmiş bir teknoloji elbetteki bu işlemcilere her zaman ihtiyaç var ama artık o daha hızlı işlemcileri almak için sıraya girme fiyatları gün gün takip edip altı ay sonra fiyatı yarıya düşecek işlemcilere dünyanın parasını verme dönemleri geride kaldı. Eskiden gün gelecek bilgisayarlar hesap makinası gibi olacak derlerdi masa üstünde kollu hesap makinalarını görüp casio hesap makinalarını da kullanan babalarımız ve artık onların haklı olduğu dönem geldik.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iyi bir gelişme olarak görüyorum. Tegra 2 işlemci ve üzerindeki grafik işlemcisi her neyse istediğimi vermiyor bir türlü. iPad’da ki grafikleri göremiyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  biraz geç kalmış olsalarda iyi bir gelişme

 4. uygar2580 dedi ki:

  Qualcomm ve Nvidia kapattı piyasayı. Bakalım intel neler yapabilecek.

" Intel Cep Telefonlarına Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Cep Telefonlarına Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Cep Telefonlarına Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "