Okunma

Intel’den Ucuz SSD


05 Haziran 2008 Perşembe 21:00
Intel’den Ucuz SSD
Elbette akla ilk gelen nokta, boyutun küçük olması sebebiyle fiyatların düşük olması. Bu durumunda bir etkisi yok değil tabii; fakat 64 GB‘lık depolama çözümüne 1000 doların üzerinde gibi fiyatlar verildiğini düşünürsek, GB başı maliyetin biraz daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Intel‘in 4 ve 8 GB’lık SSD sürücülerinde fiyatlar sırasıyla 25 dolar ve 45 dolar seviyesinde. Bu ürünler, özellikle yazma konusunda çok yüksek performanslı değiller.

Okuma ve Yazma Hızları

Ürünlerde beklenen okuma hızları sıralı okumada 35 MB/s, rastgele okumada ise 32 MB/s seviyesindeyken yazma konusunda bir darboğaz mevcut. ürünlerde rastgele yazma 3 MB/s, sıralı yazma ise 7 MB/s gibi hızlarda gerçekleştiriliyor.

Bilgi için: Intel (PDF belge, İngilizce, 610 KB)
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel’den Ucuz SSD”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Berkin bey patlatmışsın gene haberi..
  Bence dünya katı depolamaya doğru gidiyor..
  Pek çaktırmıyorlar ama hard diskçiler de gizli gizli arge yapıyorlar ..
  Onların tek tesellisi var,sunucu tarafında biz olduğumuz sürece problem yok diyorlar.
  Bekleyelim ve görelim bakalım
  saygılarımla

" Intel’den Ucuz SSD konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Ucuz SSD ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Ucuz SSD ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "