Okunma

Intel’den Depolama Devrimi


29 Temmuz 2015 Çarşamba 05:30
Intel’den Depolama Devrimi

Intel ve Micron 10 yıldan fazla süredir üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüttükleri, 3D XPoint teknolojisi olarak adlandırılan yeni bellek teknolojisini duyurdular. Bu teknoloji beraberinde getireceği üstün özellikleriyle 1989 yılında ortaya çıkan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen NAND bellek teknolojisinden sonra geliştirilen ilk yeni bellek kategorisi olmuş olacak.

İşte Intel ve Micron’un yeni teknolojisinin avantajları!

3D XPoint bellek teknolojisinin en dikkat çeken özellikleri NAND belleklere oranla 1000 kat daha hızlı, 1000 kat daha dayanıklı ve DRAM belleklerden 10 kat daha fazla depolamaya imkan sağlayan bir yapıya sahip olması oldu. 3D XPoint teknolojisi bu özellikleriyle günümüzün DRAM ve flash depolama teknolojilerini aynı anda içinde barındırıyor olacak. Bu sayede, 3D XPoint bellek teknolojisinin akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer bilgisayar sistemlerinde de kullanılmasıyla birlikte bu cihazlarda ciddi oranda performans artışı da sağlanabilecek. 

15-07/29/3d_xpoint_intel_micron.jpg

Önümüzdeki yıllarda DRAM ve flash depolama gibi teknolojilere alternatif olacak 3D XPoint’in üretiminde kullanılacak malzemelerin listesini de saklı tutan iki şirket bu teknolojiyi önümüzdeki yıl piyasaya sunmayı amaçlıyor. 3D XPoint teknolojisiin bilgisayarlara entegresi için de ilk etapta PCI Express(PCI-e) arabirimi kullanılacak. İlerleyen etaplarda ise 3D XPoint’in mevcut potansiyelini karşılayamayacak durumda olan PCI Express yerine anakart mimarilerinde değişikliğe gidilerek yeni bağlantı arabirimlerinin geliştirilmesi planlanıyor.

Sonuç olarak

Intel ve Micron’un devrim niteliğindeki 3D XPoint teknolojisine benzer teknolojilerin hayata geçirilmesi için daha önce farklı firmalardan da atılımlar gelse de net bir sonuç elde edilememişti. Intel ve Micron’un pazardaki konumu göze alındığında bu teknolojiyi hayata geçirecek potansiyele sahip oldukları açık bir şekilde görülüyor. 

Intel ve Micron şirketlerinin 3D XPoint bellek teknolojisinin hayatımıza girmesiyle beraber büyük miktarlardaki verileri çok hızlı bir şekilde transfer edebilecek ve günümüze oranla çok daha fazla veriyi depolama imkanına kavuşacağız. 

:: 3D XPoint teknolojisi hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Intel’den Depolama Devrimi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Desene benim 3*256GB Raid 0 sistemim eskide kalacak. 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İyidirr iyiiii…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hayırlısı be gülüm :)….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yukarıda bir resim var..DECCAL… kadının bakışı o kadar korkunç değil.
  bazı siyasetçilerin bakışı kadının bakışından daha korkunç, onların resmini koyun..ancak çocuklara göstermeyin..gariplerimin rüyalarına girmesin diye.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarmızın hızı internet hızını geçecek yani hehehehe…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  3d xpoint mi? 3d nand olmasın o.Bu Apple ın yüksek çözünürlüklü ekrana retina demesi gibi sanki .samsung geçen seneden beri bu teknolojiyle üretilmiş ssdlerri satıyor diğer üreticilerinde bu noktaya gelmesi gü***** İYİDİR.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hadi hayırlısı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen standart olsa keşke. Çünkü bu bellek teknolojisiyle bütün elektronik cihazlar uçuşa geçecek. Bu cihazları frenleyen en önemli unsurlardan biri bellek hızı ve sistemine göre de kapasitesi. Bir cihaz belleğe ne kadar hızlı ulaşırsa o kadar hızlı bilgiye erişim olur

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu güzel bir haber

" Intel’den Depolama Devrimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Depolama Devrimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Depolama Devrimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "