Okunma

Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı


10 Haziran 2009 Çarşamba 06:15
Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı

Intel hedef büyüttü. Larrabee adlı grafik işlemcisi ile giriş seviye pazarına el atmaya çalışan Intel, en son dedikodulara göre üst seviye ekran kartı pazarında da pay sahibi olmak istiyor.  Adını açıklanmasını istemeyen Intel mühendislerden aldığımız bu bilgi, Larrabee adlı grafik işlemcisinin performansı Geforce GTX 285 kadar iyi olduğu söyleniyor.

 

Intel, Larrabee’ye çok güveniyor.

Larrabee, aldığımız haberlere göre ATI ve Nvidia’nın geliştireceği yeni grafik işlemcilerinin üstüne çıkamayacak. Benzer bir durum Larrabee’nin yeni sürümleri için de geçerli.  Bu oldukça normal bir durum. Çünkü Nvidia’nın GT300 ve ATI’nın RV870 adlı grafik işlemcilerinin performansını, henüz kimse bilinmiyor. Buna ek olarak Larrabee çok iyi bir sürücüye sahip olması gerekiyor.

Grafik işlemcinin programlanması sürücüler yardımıyla yapılıyor. Yani, ATI ve Nvidia’da yer alan bazı donanımların yaptığı işleri, Larrabee için yazılan sürücülerin komutlarıyla yapılıyor. Örneğin ROPs birimi (Raster Operations Unit ) Larrabee’nin içinde yok. ROPs birimi grafik işlemcinin bir parçası. Yaptığı iş ise, veriyi ekrana vermeden son rötuşları yapması. Örneğin Anti Alliasing işlemi gibi. İşte bu birimin yaptığı iş ALU (Arithmetic Logic Unit) tarafından gerçekleşecek. Yani işler işlemciye devredilecek.

:: Larrabee ATI ve Nvidia’ya rakip olabilecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    GeForce GTX 285 ezik bir kart

" Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel GeForce GTX 285 Kadar Hızlı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "